HMI - PLC Mantığı

yvzkdr

Üye
Abilerim kardeşlerim herkese merhaba. PLC konusunda fena olmayan bir durumdayım yani basit programlar vs. Yazabiliyorum kısacası PLC nedir ve nasıl çalışır sorularının cevabını aldım diyebilirim. Sormak istediğim ise HMI entegre edilmiş bir PLC sisteminde HMI ın rolü nedir? Yani fiziksel bir butona basmaktansa dijital ekrana dokunmak mı bunun bütün esprisi yoksa örnek vermek gerekirse bir reçete doğrultusunda çalışacak bir sistemi ele alalım, bu sistemin programı zaten PLC içine yazılı iken HMI ın kendi belleğindeki programa yazılan reçete ne demek oluyor? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Hayırlı akşamlar herkese.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Abilerim kardeşlerim herkese merhaba. PLC konusunda fena olmayan bir durumdayım yani basit programlar vs. Yazabiliyorum kısacası PLC nedir ve nasıl çalışır sorularının cevabını aldım diyebilirim. Sormak istediğim ise HMI entegre edilmiş bir PLC sisteminde HMI ın rolü nedir? Yani fiziksel bir butona basmaktansa dijital ekrana dokunmak mı bunun bütün esprisi yoksa örnek vermek gerekirse bir reçete doğrultusunda çalışacak bir sistemi ele alalım, bu sistemin programı zaten PLC içine yazılı iken HMI ın kendi belleğindeki programa yazılan reçete ne demek oluyor? Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Hayırlı akşamlar herkese.
Hdmi plc ye yazilan ve yuklenen prg ramda degistirilebilir veya ayarlana bilir bolumler var ise bunlari plcyi pc baglamadan ayarlamak icin kullanilir recete uygulamalarinda gerekli ayarlar hafizada tutularak gerektiginde hdmi ile plc hafizasina yuklenir boylece daha hizli islem yapilir ornek motortun calisma ve durma zamanini uzatmak veya kisatmak icin plc deki degiskeni hdmi ile degistirmek gibi dusunebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri