HMI şifre gizleme algoritması

vedony

Üye
Merhaba, TIA portal üzerinden KTP400 programlıyorum. Bir yerde I/O Field ile 4 basamaklı bir şifre girişi yapıyorum. Şifreyi yazarken rakamların görünmesini istemiyorum. Yıldız veya nokta görünmesini istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bir butona vs kullanıcı hesabı yetkilendirmesi yapacaksınız ancak o da Siemens de kullanıcı adı ve şifre şeklinde mümkün. Benim bildiğim başka bir yolu yok..

Şifreyi dinamik bir algoritma olarak yapabilirsiniz örneğin HMI saati 09:12 ise şifreyi tersten 2190 şeklinde PLC içerisinde hmi saaatine bakan bir algoritma veya daha farklı bir algoritmayla(tarih,gün vs.) kontrol edebilirsiniz. Böylece şifreyi gören biri 1 dk veya 1saat sonra şifrenin değişeceğini bilemez.

Son düzenleme:
Şifreyi dinamik bir algoritma olarak yapabilirsiniz örneğin HMI saati 09:12 ise şifreyi tersten 2190 şeklinde PLC içerisinde hmi saaatine bakan bir algoritma veya daha farklı bir algoritmayla(tarih,gün vs.) kontrol edebilirsiniz. Böylece şifreyi gören biri 1 dk veya 1 gün veya 1saat sonra şifrenin değişeceğini bilemez.

bu algoritma konusunu biraz daha açabilir misiniz? mantıklı bir uygulama olur ama nasıl yapabilirim?

Mantığını anlatmak gerekirse HMI daki 09:12 saat verisinin PLC nereye yazıldığı bulunacak, daha sonra maskeleme yöntemi(bilmiyorsanız araştırın) kullanarak veya direk erişilebiliyorsa dakika ve saat verileri okunacak, örneğin 2 rakamını okudunuz 2x1000= 2000, 1 rakamı için 1x100=100, aynı şekilde 9x10=90, 0x1=0 verilerini elde ettik, elimizde 2000+100+90+0 =2190 sayısı var bu sayıyı girilen şifre ile karşılaştırıp login işlemi yapılabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri