HIZLI DEGISEN YUKLERDE KAEL DEGER TUTUMADI.

enis34

Üye
Bir magazada asansor var.yanliz dukkan sadece iki katli ve.asansor devreye cok hizli girip cikiyor. asansor devrede degilken kompanzasyon calisiyor fakat asansor devreye girip cikinca,role kendi kendine kondansator devreye alip birakiyor.Yani bir daha deger tutmuyor tekrar acip kapamak lazim roleyi. algilama zamanini degistirdim ama ise yaramadi. hem min. degere indirdim hemde max. degere cikardim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
aslında kael gayet güzel bir röledir.Yani aslında ayarları ile çok oynamanı gerektirmez.Ben bir çok yerde kullanıyorum ve diğer benzer türdeki rölelerden çok daha başarılı.yük dağılımını ve bağlantılarını falan iyi bir kontrol etmeni tavsiye ederim.Birde ilk çalıştırmadan sonra kondansatörleri doğru tanıdıysa menü içerisindeki CLRN'yi 'ON' konumundan 'OFF' kkonumuna al daha da hızlı çalışır. Yani ani yük değişimlerine daha çabuk tepki verir.

klasik tip rolelerin sisteme cevap düzeneği kontaktörler ile olduğununda bahsettiğiniz asansör kompanzasyonunu yapmak zor
bu kael olur bşr başka role olur fark etmez rolede kabahatı aramaktansa sistemi irdeleyip ihtiyaç duyduğu sistemi uygulamakta yarar var işin kısası kondansatörü devreye hızlı alabilen bir kontrol veya svc sistemini uygulayıp probleminizi çözebilirsiniz.

Sadece, asansör motoru ıle devreye gırıp cıkacak, motor gücüne uygun(takribi 1/3 degerde) kondansatör koymanız faydalı olacakdır.Magaza dediğinize göre 2- veya 3 katlıdır, zaman zaman bır kat da da calısıp durabılır.Klasık röleninde bu kadar kısa sürede tam sonuc vermesini beklemekde el ınsaf yani..

İleri -Geri kontaktörler ile beraber devreye girecek bir sigorta üzerinden kompanzasyon kontaktörü koy... Tabii montaj ederken dikkat et ki motor I-ve G kontaktörlerini aynı anda enerjilenmesin...
Ben bu şekilde çok yerde kullandım... Sorun yok... Bi asansör motoru için röleyi değiştirmene gerek yok...
Motor dahlender olduğu için güç x 0,7 gibi bir değerle bulduğunuz güçte değilde... ZEYBEK in belirttiği gibi 1/3 yada %40 ı oranında bir kondansatör koyunuz..Sorun çözülecektir...

sabit kondansator bagladim sadece asansor calistiginda devreye girecek sekilde.rolenin gormeyecegi sekilde akim trf. larinin onune yinede ayni. motor devreye girince reaktif yaziyor 15 kvar kondansator taktim reaktifi ancak %50 ye dusurdum daha fazla takamam sistemde jenerator var bu sefer jenerator devreye girince jeneratore yuklenmis olucam. eger olmazsa asansor icin ayri sabit kondansator baglayip jenerator devreye girince cikicak sekilde yapmayi dusunuyorum. artik ne yazar reaktif bir de oyle gorucem,amacim 33 un altinda tutmak olucak.

klasik tip rolelerin sisteme cevap düzeneği kontaktörler ile olduğununda bahsettiğiniz asansör kompanzasyonunu yapmak zor
bu kael olur bşr başka role olur fark etmez rolede kabahatı aramaktansa sistemi irdeleyip ihtiyaç duyduğu sistemi uygulamakta yarar var işin kısası kondansatörü devreye hızlı alabilen bir kontrol veya svc sistemini uygulayıp probleminizi çözebilirsiniz.

sn gunerdr secenegini düşüncen yada asansörüne agır devirde 5kvar motor cıkışına paralel kondanstör gircen aynı zamanda hızlı devirede 2,5kvar kondanstör gircen kardeş senin problemini klasik röleler cözmezzzzz

tabi kondanstör degerleri örnektir sen kendi ihtiyacını kendin bulcan..

bahsettiğinizden daha zor bir mağazayı bile varkombi ile cezadan kurtardık.her katta 3 tane hareket sensörü vardı katta dolaşırken hepsi sıra ile yanıp sönüyorlardı boşta hiç yok ve en büyük yük 3 kat arasında günde en fazla 4 defa çalışan asansördü.Yaptığınız uygulamanın bundan daha zor olacağını sanmıyorum.
Bizlere telefon ile ulaşın sorununuza daha hızlı çözüm bulalım.Bizi pano başından arayın.Teknik servis;Semih,Serkan,Alp 0232 877 14 84

4 adet vinç bulunan bir tesiste 35 kvarlık bir EKT ile tüm hızlı yükleri dengeledik. Kalan yükler içinse eski sitemi çalışır bıraktık. Asansörde ise demeraj akımları ve sonrasında kısa süreli kalkışlar olduğu zmaan başka türlü zor olur yada kontaktörlü sistem hızılı girsin çıksın derseniz ömrü kısa olur. Hızlı sistem nasıl olur için https://www.kontrolkalemi.com/forum...-ms-hizinda-tristor-anahtarlama-duzeltme.html

Arkadaşlar merakımı celp etti hızlı değişen yük diyorsunuz acaba yükün durumu saniyede kaç kez değişiyor. Bir asansör en fazla ne kadar hızlı olabilir ki bir kat aralığı için 5 sn. diyelim. bunun 1. saniyesinde yükü algılasa bile % 80 kadar miktarını kompanze eder. Bir asansör için daha hızlı bir kompanzasyona hiç ihtiyaç yok bence. Boşuna masraf çıkartmayın kendinize.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri