Hidrolik sistemde problem

Arkadaşlar 8 adet pistonun bulunduğu bir hidrolik sistemim var. Bir pistonun valfini enerjiliyorum piston açılmaya başlıyor ancak başka 2 piston da yavaş bir şekilde açılmaya başlıyor. Sebebi ne olabilir?

Valf kısıcılarını açmayı denedinmi?

1-Pombanın debisi/piston sayısı(çapı) hızından daha hızlı ilerlemez.
2- Daha önceden sorunsuz çalışıyorsa:
a-Piston keçelerin bozuktur.
b-Pompan bozuktur.
c-Valfin bozuktur.
d-Basınç ayar(regülatör) bozuktur.
e-Tıkalı hat vadır.
f-Yağın viskozitesi yükselmiştir.
3- Sistemin şayet yeni ise bir deplasmanlı pompa ile problemi aşabilirsiniz(servo pompa).

Lütfen hidrolik bir düzenek tasarlarken "GUSTAV ROBERT KIRCHOFF" yasalarını göz ardı etmeyin. Tamam adam akım yasaları konusunda teoremi var hidrolik ile ne alakası var demeyin. Akışkan olan herşey birbirine yakındır. Ha elektron akmış, ha yağ veya su ne farkeder?

Kolay gelsin...

Arkadaşlar.cevaplar için teşekkürler ancak galiba sorunumu tam anlatamadım. Sorun pistonların yavaş hareket etmesi değil, bir pistonu hareket ettirirken açılmasını istemediğim başka pistonlar da açılıyor.Örneğin ben A pistonunu açıyorum, aynı anda B ve C pistonu da açılıyor.
(B ve C çok yavaş bir şekilde açılıyor, A normal hızında açılıyor)

Arkadaşım senin 8 adet hidrolik silindirine yön veren yön kontrol valfleri hepsi bir bloğa mı bağlı acaba ?

sanıyorum o zaman senin istenmeden hareket alan silindirlerinin valflerini bi kontrol etmen gerekiyor. Yani o kaçıran silindirlerin valfleri kaçırıyor olabilir, sürgülü valf ise sürgü takılı kalmış olabilir. Şöyle bir şey dene; problem olmayan herhangi iki valf ile problemli olan valfleri bi yer değiştir ne gibi bir değişiklik göreceksin takip et bakalım...

teşekkürler bunu deneyeceğim

arkadaşım sorunun elektiriksel olabilir çünki anlattıklarından yola çıkarak valflerinde sorun olsa tek biri sorun yapar bir anda hepsinin bozulması için yağına bir pislik gitmesi tüm valflerin kapatılmaması gibi olasılık var birde yön valfi bobinlerinin enerji soketlerini çıkar dene voltaj gönderiyor olabilir ölçebilirsen ölç soket uçlarını yada kısıcılı bir sistemse yani ilk piston harekitinden sonra diğer pistonlar sırasını belirleyen ne onlara bak derim

sanıyorum o zaman senin istenmeden hareket alan silindirlerinin valflerini bi kontrol etmen gerekiyor. Yani o kaçıran silindirlerin valfleri kaçırıyor olabilir, sürgülü valf ise sürgü takılı kalmış olabilir. Şöyle bir şey dene; problem olmayan herhangi iki valf ile problemli olan valfleri bi yer değiştir ne gibi bir değişiklik göreceksin takip et bakalım...

Arkadaşıma katılıyorum.aynı bloğa bağlı silindirlerde diğer bir valf takılı kalmışsa diğer silindirlerde hareket almaya başlar,çözüm tektek valflerin sağlamlığını kontrol etmek.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri