laempe

Üye
merhaba arkadaşlar, bir hidrolik piston şuan aşşağı yukarı mekanik ventille çalışıyor, bu pistonun ventilleri değiştirilerek elektriksel bir devreyle nasıl çalıştırabiliriz dendi . Aslında piyasada bildiğiniz gibi rexroth marka ve benzerleri ürünlerle kartlı ventil kumandaları var maliyetten çekinen mal sahibi bunu nasıl yapabilirim araştırmasıyla benden fikir istedi bende bunu sizlerle paylaşmak istedim. Evet istenilen, pistonun başlangıç noktası yukarısı burdan butonla hareket verilip sviç enerjilenerek start alıp aşşağıya inmesi ve aşşağıdaki ilk sivicin görmesiyle yavaşlama ventili (fren) devreye girerek yavaş bir şekilde işlemini bitirmesi, (hızları ventilden ayarlanacak)işlemin bitme noktasında gören sviçle durması ve operatörün kontrolünden sonra tekrar butona basılıp yukarı çıkması sviçlerin yardımı ile yavaşlayıp durması . İstenilen bu arkadaşlar bununla ilgili elinizde projeler varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim

Arkadaşım senin istediğin uygulamayı 1 adet aşağı start butonu 1 adet stop butonu ve 1 adet yukarı start butonu ile yaptım bir bakarmısın istediğin böyle bir şeymi anlamadığın bir şey olursa tekrar yardımcı olurum
Astar aşağı start butonu, ystar yukarı start butonu, aşağı aşağıya hızlı in, B aşağıya yavaş in,ASW aşağıya hızlı in son sivici, BSW aşağıya yavaş in son sivici, C yukarı hızlı git kontaktörü, CSW yukarıya hızlı git son sivici, D yukarı yavaş git kontaktörü, DSW yukarı yavaş git sonlandırma sivici

slm. elektronik67, paylaşımın için teşekkür ederim eksik gördüğüm noktayı size özel msj la bildirdim iyi çalışmalar

kusura bakma biraz işim vardı o yüzden hemen gönderemedim şemayı burada ventilleride ekledim yanında v olanlarda ventillerdir bir sorun olursa bilgim olsun yardımcı olurum kolay gelsin

syn. elektronik67 ilginize teşekkür ederim bugün malzemelerle devreyi tasarladım ve netice pozitif teşekkür ederim iyi çalışmalar,yararınız çok oldu yolladığınız proje işimi gördü

Sayın laempe 2-3 gündür çok yoğundum. Anca fırrsatım oldu özel mesaj ile size konu hakkında sorular sordum. Bu tip işlerde makinanın ne amaçla kullanıldığı, inme hızı, strok, basınç,...... önemlidir. Hatta yağ sıcaklığı dahi önemlidir.
Sadece yağ sıcaklığı ile ilgili başımızda olan bir konuyu örnek olarak yazacağım hem amacım anlaşılsın hem de yeri gelmişken tecrübemizi paylaşma fırsatını değerlendirelim.
Benzer ancak sizdekinden çok daha hızlı bir sistemde sizinkinin aynısı (hızlı inme - yavaşlama, hızlı kalkma- yavaşlama) mesafe siviçleri ile kumanda yapılmış. Sonuç alınamadı ve sistem değiştirildi. Nedeni: Makina ilk çalışmaya başladığında hidrolik yağın ısısı ortam sıcaklığı kadar olduğu için örneğin 22 derece pres siviçlerin ayarlandığı konumlarda gayet güzel çalışıyor. Ancak sistem çalıştıkça hidrolik yağ yayaş yavaş ısınıyor ve 2-3 saat sonra sviç ayarları ayni olduğu halde persin çalıştığı noktalar değişiyor ve pres inişte ve kalkışta vuruyor. Sıcaklık arttıkça akışkanlığı artan hidrolik yağın geçişi valfler ayni noktada devreye girip çıkmalarına rağmen presi farklı noktalarda kontrol edebiliyor.

Sizin sisteminizde böyle bir problem olmaz hem basınç düşük hem de hızı düşük bu durumda klasik yöntemler ile işiniz hallolur kanaatindeyim. Genede mademki bir çözüm üretiyoruz yapacağımız sistemi en güvenli, en kullanışlı ve amacına en uygun şekilde tasarlamak için elimizden geleni yapmak doğru olacaktır.
Ben 1 ana ventil 2 aşağıya (hızlı - yavaş) 2 yukarıya (hızlı - yavaş) ventilleri kullanılan hidrolik gurubu var sayarak sistemi projelendirmeye çalıştım. Çok detaya girmeden sitemi nasıl geliştirebileceğimiz konusunu da eklemeye çalıştım (mantık hatası olabilir) bu tip sitemler için formumuzda basit bir örneğin olmasını istiyorum. Aşağıdaki proje incelenirse konu daha het anlaşılacaktır sanırım. Saygılar.

İki yönlü valfin elektrohidrolik kontrol devresi bu devre lazım perşembe gününe kadar çizmem gerekiyor şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri