Hidrolik devre sorunu

Ustalar umarim anlatabilirim 1/2 tek bobin valfimiz var valf normal konumda pompa hatti a hattina acik b hatti tank walfe elk geldiginde pompa hatti b hattina aciliyor a hatti ise tank oluyor ancak b hatina da ayni anda yuksek basicli bi sibop sistemindende paralel olarak yag akisi mevcut 1/2 valfimiz bu yuksek basinli yagdan etkilenipde b hatindan tanka acik olan a hattina yag kacirabilirmi veya elk varken b hatti gelen basincli yagdan dolayi a hattina konum degistirebilirmi

1/2 wafin pompa girisinde cek walf var ben b hatina ilave bi cek walf koymayi dusunuyorum paralel olan hattan yusek basincli yag geldigi zaman cekwalfin 1/2 walfi yuksek basinctan etkilenmemesini sagliycagini dusunuyorum zira paralel bagli olan hat cok kuvetli

Basınç çok yüksek ise bahsettiğiniz sorunu yaşayabilirsiniz. Yüksek basınçlı hat ile B hattı tank'a bağlı ise çek valf kullanımı uygun olmaya bilir. Çek valfi uygun noktaya koymalısınız. Resim çekip atabilirseniz, daha isabetli yorumlar yapabiliriz.

Alternatif olarak, valfin B hattında yüksek basınçlı geri besleme riskini ortadan kaldırmak için basınç ayar valfi kullanabilirsiniz.

Bakınız ;

http://www.hidro-norm.com.tr/tr/urunler/basinc-valfleri/basinc-ayar-valfleri-86.html

B hatti walf konum degistirdigi icin o anda tanka acik degil pompadan gelen dusuk basincli yagi b hattina gonderiyor ancak bunu yaparken 1 sn sonra b hatina calisma geregi olarak yuksek basincli yag geliyor yanliz yuksek basincli yag devreye girince sistem calismiyor sistemde b hatina paralel bagli bulunan dusuk basincli yag walf her ne kadar b hattina dusuk basincli yagi gondersede yuksrk basincli yag gitmesi gereken yere gidemeyip daha dusuk basinca sahip paralel b hatini yenip walfi zorlayarak konum degistirmesine neden oldugunu dusunuyorum ( cift tepkimeli hidrolik silindir projesi ) calisma prensibi kisaca silindir ilk ileri hareketini yavas olarak basliyacak 1 cm ilerledikten sonra cok yuksek hizda ileri hareket etmesi lazim sistem basinci 120 bar kuwet satimetre kareye 12 ton silindir capi 120 mm silindir hareketi 17 cm Not silindirin geri hareket hattinda ani bosaltma sibobu mevcut silindir boru baglantilari her iki taratada 1.1/2 parmak ( sorunumuz ilk hareketi sistemdeki 1/2 walf sorunsuz yapiyor ancak hizlanmak icin devreye parelel bagli yuksek basinli yag devreye girer girmez bi an icin hizlanip son noktaya kadar hizlica gitmesi gerekirken gitmeyip fren yapiyor elktriksel bi sorun bulamadik

5 gundur ugrasmaktayim meslektaslarimin oneri ve dusuncelerini bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valf değiş öyle dene zamanla bozuluyor ayrıca valfe pislik gelmiş olabilir?

Sistem sıfırdan kuruldu ise hidrolik kütükte sorun vardır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri