Hidrofor ve Elektrik Faturası

Apartmandaki hidrofor bir süredir arızalıydı, yaklaşık 1,5 ay önce servis geldi tamir etti.

Normalde apartmana 13-15 TL arası elektrik faturası gelirken geçen ay 32TL bu ay 57TL
fatura geldi.

Bu durum sizce normal mi? Yoksa hidrofor ayarlarında bir sıkıntı olabilir mi?

Not:Apartman 4 katlı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
motor gücü ve en önemlisi hidrafor basınç ayarı.
hidrafor gereksiz yere sık sık devreye giriyor ise fazla enerji harcanır ve faturaya yansır.
kolay gelsin.

Yarın sabah motorun kaç watt olduğuna, basıncın kaça ayarlandığına bakıp buraya yazarım.

Birde kontrol ederseniz iki dur kalk arası süre ne kadar? belki membranlı tankın hava basıncı problemli olabilir. yanlış basılmış yada havası bitmiş olabilir.

kolay gelsin

Birde kontrol ederseniz iki dur kalk arası süre ne kadar? belki membranlı tankın hava basıncı problemli olabilir. yanlış basılmış yada havası bitmiş olabilir.

kolay gelsin
İki dur-kalk arası 3-3.5 dk. Her çalışmasında 10 saniye kadar çalışıyor.

Dur kalk arası süre yeteri kadar uzun. ve 10 saniye çalışması demekki kullanım tüketim azki o kadar süre çalışma yetiyor gibi görünüyor.

Sizin elektrik faturanızı arttıran belki su kullanım hacminin artmış olması emin değilim ancak başka etkenlerde olabilir. Tesisatı detaylı incelemek lazım.

kolay gelsin.

Dur kalk arası süre yeteri kadar uzun. ve 10 saniye çalışması demekki kullanım tüketim azki o kadar süre çalışma yetiyor gibi görünüyor.

Sizin elektrik faturanızı arttıran belki su kullanım hacminin artmış olması emin değilim ancak başka etkenlerde olabilir. Tesisatı detaylı incelemek lazım.

kolay gelsin.
Teşekkürler

Tekrar merhaba;
Hidroforun modeline baktm ve baymak sitesinde özelliklerine bakınca aşağıdakileri buldum.

Model, Güç, Basınç Aralığı
1K 90/100 T, 4KW, 6-8

Bizim apartman 4 katlı , 4.katta oturan yok zaten. Apartmanlar için önerilen basınç 2-4 , ama bu hidrofor sanırım şu an 6 da çalışıyor.
Ben bunun ayarını nasıl değiştirebilirim?

Cihazın çıkış hattında manometre varsa basıncı gözle kontrol edin.

Cihazın üzerinde basınç ayar prezostatı olacak. Oradan ayar yapmalısınız.

TpmGt3ZxiT8Zwev7FrLeOKaSRTQ2Mg59FOzeGzCUnuFeLcRAXJ.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri