Hidrofor basınç

Basınç kontrol prestotanızın motoru, ayarladıgınız atu de durdurması gerekır. Kontaktör yapısık kalıyorsa bunu yapamaz tabiki, en alt degerden ıtıbaren basıncı yavaş yavaş yukselterek , kontaktöru devre dışı bıraktıgını gözlemleyın. Presotat yarında dıfransıyel /fark ayarını yukseltın, eger sıfıra yakın degerse, motoru sık sık dur/kalk yapmaya sevkeder. Buda kontak yapısmasına neden olur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kontaktör yapışmalarına karşı en iyi çözüm motor koruma şalteri bırakmaktır.Kontaktörünüz yapışşsa bile motorun enerjisini kesecektir.Buda motorun gereksiz çalışmasını önleyecektir.

Teşekkür ederim eyvallah ustacım

Kontaktör yapışmalarına karşı en iyi çözüm motor koruma şalteri bırakmaktır.Kontaktörünüz yapışşsa bile motorun enerjisini kesecektir.Buda motorun gereksiz çalışmasını önleyecektir.

iyi akşamlar kontaktör yapışmalarına karşı en iyi çözüm motor koruma şarteri demişsiniz
kontaktör yapışmalarına karşı motor koruma şalteri nasıl koruma sağlıyor? motor koruma şalterlerinin öyle bir özelliği yok diye biliyorum konuyu detaylı açıklarmısınız.

iyi akşamlar kontaktör yapışmalarına karşı en iyi çözüm motor koruma şarteri demişsiniz
kontaktör yapışmalarına karşı motor koruma şalteri nasıl koruma sağlıyor? motor koruma şalterlerinin öyle bir özelliği yok diye biliyorum konuyu detaylı açıklarmısınız.

Cümleyi yanlış anlamışsınız kontaktör yapışmalarına karşı en iyi çözüm derken aslında şunu söylemek istedim kontaktörün yapışması sonucu devam eden aşırı akım sonucu motorun yanması olayın engeller demek istedim.Normal termik röle korumayı şu şekilde yapar. Kısa devre yada aşırı akım set değeri aşıldığında içindeki bimetal malzeme kontakların durumunu değiştirir.Normalde kapalı kontağı kontaktörün bobinine bağlı olduğundan kontaktörü devre dışı eder.Buradaki koruma kontaktörün sağlam olduğu durumlarda geçerlidir ve kontakların yapışması durumunda akım geçişi devam ettiğinden motor korunamayacaktır.Fakat mkş rölede durum farklıdır.Kısa devre veya aşırı akım geldiğinde güç kontaklarını da kestiği için hem kontaktörü hemde motoru korur.Burada olası en kötü ihtimal kontaktör yapışsa bile enerji kesildiğinden eğer uygun değerde mkş seçilmişse motorumuz yanmayacaktır.

Sayın ustalar su basan 3_6 arası basınçla çalışan pompamız var kumanda sistemiyle satın aldık kontaktörü yapışık kalınca pompa uçuyor bıraksak sonuna kadar gidecek. Bu sisteme ne eklemeliyimki kontaktör yapışık kalınca durdursun tşk.ler

Konuyu açan arkadaşın mesajında yer alan soru ile sizin mesajınız arasında bağ kuramadım. benim sizin cümleyi yanlış anladığım yok, sorulan soruya birde sizin verdiğiniz cevaba bakınca bir bağ kuramadım.

Cümleyi yanlış anlamışsınız kontaktör yapışmalarına karşı en iyi çözüm derken aslında şunu söylemek istedim kontaktörün yapışması sonucu devam eden aşırı akım sonucu motorun yanması olayın engeller demek istedim.Normal termik röle korumayı şu şekilde yapar. Kısa devre yada aşırı akım set değeri aşıldığında içindeki bimetal malzeme kontakların durumunu değiştirir.Normalde kapalı kontağı kontaktörün bobinine bağlı olduğundan kontaktörü devre dışı eder.Buradaki koruma kontaktörün sağlam olduğu durumlarda geçerlidir ve kontakların yapışması durumunda akım geçişi devam ettiğinden motor korunamayacaktır.Fakat mkş rölede durum farklıdır.Kısa devre veya aşırı akım geldiğinde güç kontaklarını da kestiği için hem kontaktörü hemde motoru korur.Burada olası en kötü ihtimal kontaktör yapışsa bile enerji kesildiğinden eğer uygun değerde mkş seçilmişse motorumuz yanmayacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mkş de sizin aradığınız ve olmayan özellik nedir?

Son düzenleme:
Konuyu açan arkadaşın mesajında yer alan soru ile sizin mesajınız arasında bağ kuramadım. benim sizin cümleyi yanlış anladığım yok, sorulan soruya birde sizin verdiğiniz cevaba bakınca bir bağ kuramadım. soru başka, siz başka bir şeyden bahsetmişsiniz.

Konuyu açan arkadaş kontaktörün yapışık kalmasından şikayet etmiş ve yapışık kaldığı için sistemin çalışmaya devam edeceğinden dolayı boruların patlaması riskinden bahsetmiş.Bende diyorum ki sistemin enerjisinin tamamen kesilmesi motorun ve kontaktörün korunması için mkş kullanmalısın ve yazdıklarımda bununla alakalı idi

kontaktör yapışık kalınca basınç şalteri kontaktörü devreden çıkaramadığı için kontroldışı bir çalışma söz konusu. yıllardır tesisimizde çalışan hidroforlar var basınç şalteri bazen arızalandığı zaman 5 barda durması gereken motor durmadığında, genleşme takının içinde membran var onu patlatır patlatma dediğim öyle tozu dumana katan bir patlatma değil içerisinde membran bulunur ve bu membran yırtılır ayrıca boruları filanda patlatmaz suyu kaynatır ve hidrafora bağlı pervaneleri eritir. bizdeki gelen hidrofor panolarının içinde mkş olmasına rağmen hiç birinde motor istenilen barda durmadı diye devreyi açmadı. aynı durum kontaktör yapışması içinde geçerlidir basınç şalteri kontaktörün bobin enerjisini kesse bile kontaktör kontakları yapışık kalmış ise motor koruma şalteri alternatif ani bir kesici görevi yapmaz, yukarıda belirttiğim gibi genleşme takının içindeki membran patlatır, hidrofora bağlı difüzör pervanelerini eritir bundan sonrası aşırı gövde sıcaklığı motor sargılarına zarar verir bu noktadan sonra motor koruma şalteri devreyi açsa bile olan olmuştur. amaç yazdığım olumsuzlukların önüne geçebilmek. Bu sorunu çözmek için kullanılan kontaktörün markası ve motor gücünün bir üst değerinde kontaktör seçmek çözüm olabilir.

Bu sisteme ne eklemeliyimki kontaktör yapışık kalınca durdursun tşk.ler
üzerine basa basa diyorum motor koruma şalteri bu soruna çözüm değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri