hidroelektrikte kullanılan yatak türleri

electrics

Üye
arkadaşlar türbinlerde kullanılan yatak türleri nelerdir ve ne işe yararlar bilen var mi? mesela ben kılavuz yatagi duydum ama ne işe yariyor? thrust bearing diye de bir yatak var galiba...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bi de şafti ilk devreye alma esnasinda yağ enjekte ederek kaldiriyorduk degil mi ? ne içindi o hatirlayan var mi?

öncelikli, 2 ye ayrılırlar
1-dik yatklama
2- yatık yataklama
thrust bearing yataklardaki uzamayı kontrol altına almaya yarar.
neyse
dik yataklarda manyetik, rulman ve yağlı beringler vardır.
şaftın ağırlığına göre seçilirler
aynıları yatay yataklamalar için de geşerlidir. manyetik hariç
büyük santrallerde herzaman yağlı yataklar kullanılır.sıfır pürüzlülükle hazırlanan yataklar ki bu yataklar daireden ziyade oval gibidir. sistem dönmeye başlamadan önce film tabaka oluşturmak ve yağdan oluşan bir alan oluşturmak için yatakalara genelde 3.5 bar civarı yağ basılır. yataklarda havaya kalkan şaft dönmeye başlar.
dik yataklarda konik bilya sistemleri kullanıldığı gibi,demin anlattığım yağlı yataklar ve çok küçüklerde ufak bir bahsi geçmişti magnetik yataklar kullanılır.
tabiki bunlar basit anlatımları.
hidroelektrik lerde genelde konik bilya ve yatık yağ ve trust berşing lerin bazı çeşitleri kullanılır

Son düzenleme:
biraz daha anlayacagimiz şekilde izah edersen kogen arkadaşım, ben mekanikci degilim santralci de değilim biraz zorlaniyorum, şimdi mesela bir hidroelektrik santralde thrust bearing pedestal bearing ve guide bearing yani kılavuz yatak var, thrust bearing türkcesi nedir varmidir? Benim anladiğim kadari ile kılavuz yatak şafti sinirlamak için radyal olarak kullaniliyor, thrust taşıma amaçlı ve aksiyel yatak olarak kullaniliyor, pedestal sanirim dikey türbinlerde mesela pelton falan gibi kücük türbinleri direk yere sabitlemek icin kullaniliyor, dogrumu biliyorum?

arkadaş sen baya biliyon bu işi desteğe gerek yok :)

yooo bildiğimden değil ama azcık internetten araştirdim direk yazmasa da böyle şeyler yaziyor kogen arkadaşim ama bildğini paylastigin icin sagol varol kolay gelsin

arkadaş kusura kalma
ben bunlara pek alışık değilim bazen yazılan cevzplar bana iğne gibi geliyor.bu işler baya bir zaman istiyor.bir de dikkat et konjenerasyonlar bilgilerimin haricinde yazı yazmam.2007 üyesiyim 3 gündür mesaj yazıyorum.bunlar kanaatimce bazı şeyleri izah ediyordur.genede
bana özel konjenerasyonlar bölümünde yavaş yavaş bilgi paylaşımı başladı.merak ettiklerin olursa bekleerim. onun haricinde artık hiç bir yere yazı yazmayacağım.beklerim

thrust bearing taşıyıcı yatak demektir. düşey eksenli sistemlerde rotor ve türbinden oluşan ve ağırlığı 40-50 ton veya üzerinde olan kütlenin dönerken üzerinde taşındığı yataktır. İlk devreye almada veya devreden çıkarken, dönme hareketinin yavaş olması nedeniyle yağ filmi oluşmaz ve bu nedenle taşıyıcı yataktan yüksek basınçta yağ enjekte edilir.

guide bearing klavuz yatak demektir. rotor ve generatör çiftinin dikey eksende sabit dönmesini sağlar.

Diğerin duymadım. Ama sizin belirttiğiniz gibi olabilir.

sanırım pedestal bearing de motorlarda kullaniliyor,motorun rotor kısmının yataklanması için kullanılan pedestal bearing deniyor diye biliyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri