hidroelektrik santrallerinde arızalar ve çözümleri nelerdir?

merhabalar bir hidroelektrik santralinde yeni mühendis olarak işe başladım.fakat elektrik makineler ve yüksek gerilim dersi almadığım için biraz zorlanıyorum.santrallde 2 tane yatay Francis türbin bulunmaktadır.Hes'lerde calısan teknike mühendis abi ablalarım bana yardımcı olursanız sevinirim.Benim sorunum heslerde türbin,regülator pano vs.lerde olabilecek sorunlar arızalar ve çözümleri nelerdir?Arıza anında neler yapmak gerekir? tecrubelerınızden yararlanarak karsılastıgınız sorunları ve nasıl cozdugunuzu soylersenız sevınırım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Geçenlerde başıma gelen bir olayı anlatayım sana tecrübe olsun.Normalde edaş arıza bölümünde çalışmaktayım yakınımızda bulunan bir hes,arızalarının olduğunu bu yüzden elektriğin kesilmesini talep etti.Arızalarını sorduğumda giriş hücresindeki akım trafosundan aşırı ses geldiğini ve belirli bir oranda toprağa akım aktığını söyledi.Biz elektriği kesmek için ilgili kök binasına gittiğimizde hesi besleyen fider hücresindeki ayırıcı bacağının tam olarak oturmadığını ve ark yaptığını gördük bacakları açıp fideri beslediğimizde hes yetkilileri arızanın düzeldiğini belirtti.Onlar akım trafosundan şüphelenmişler ama arıza çok ilerdeki kök binasının ayırıcı bacağı kaynaklıymış.

sayın oceanworld kök binasının ayırıcı bacağı dedıgınız sey nedır?tesekkur ederım bunu not ettım benzer bırsey olursa ılk aklıma deıgınız gelıcek.baska tecrubelerınız varsa ıletırsenız sevınırım

Öncelikle hayırlı olsun.
EÜAş ın hidroelektrik santrallerle ilgili çok iyi bir kitabı vardır. Bulabilirseniz onu temin edin öğrenme konusunda size çok yardımcı olacaktır. Önem vermeniz gereken konu periyodik bakımlardır. Periyodik bakımları zamanında ve eksiksiz yaparsanız arıza oranınızı azaltırsınız. Periyodik bakımlarda Bakım personellerinin yanında bulunursanız sistemi tanımanıza yardımcı olacaktır. projeleri inceleyerek hangi cihaz nereye bağlıdır, hangi sistemlerden önceliklidir öğrenebilirsiniz. Zaten ikaz lambaları sizi arıza konusunda yönlendirecektir. En çok karşılaşılan ise kontaktaktörlerin ve rölelerin geçirmemesi nedeniyle cihazların zamanında devreye girmemesidir.

her zaman dediğim gibi mavikelebek arkadaşım yanlış anlamayın,ne kadar okursak okuyalım mühendis olsakta özel sektörde her zaman pratik gerekiyor,gece 3 te türbin devreye girmesse pratik bilginde yoksa sabaha kadar gercekleşmeyen üretimin hesabını sorarlar,sana tavsiyem teknik lise mezunu özellike söylüyorum lise mezunu pratik olrak kendini geliştirmiş bi tane eleman al.özelden sana tel gönderiyim sana yardımcı olamaya çalışıyım

,

üstad hidrolik governor,yükleme havuzu kapaklar v.s. buralarda oluşabilecek hidroliksel veya otomasyonla ilgili sorunlarda benimle irtibat kurabilirsin.işin stresli ve yorucu.Allah kolaylık wersin.HES lerle ilgili genelde diğer başlıklarda yorumlarım var.onlara da göz atarsan senin için yararlı olabilir.parça tedarik konusunda da yardımcı olurum

Mak Muh

Uğur Yalçın

0533 571 68 10
x-mü[email protected]
[email protected]

Hidroelektrik santralinde sistem yeniyse ariza cikma olasiligi azdir.(tabi sistemi çinli arkadaslar kurmadiysa )benim de sana tavsiyem teknik ekibinle arani cok iyi tut ve okulda ogrendigin cogu seyi unut.yeniden ogrenmeye baslarsan isin daha kolaylaşir.

Sent from my Nexus 4 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

heslerde cıkan arızalarda öncelikle proje okumayı bilmesin. benim çalıştığım sistem biraz çalışmasını anlatım sisteme ilk start verildiğinde düşük gerilim bobini aktif komutu yollar sistemde arıza yok by pass vana onayı verirsin governor start komutu alır türbin kanatlarını%10 %15 gibi açılır genaratör cıkış fazlarından 8 volt ac üretir bu 8v otamatik voltaj regulatörü üzerinden yardım uyartım sargısına uygulanır yardımcı uyartımın stator sargısında bi manyetik alan oluşur rotara bağlı sargılar üzerinde sargılarına indüklenir döner diyot yardımı ile dc cevrilip ana uyartım sargısı gider ana uyartım sargısında manyetik alan oluşup kutuplar üzerine gerilim indüklenir tabi bizim genaratör cıkışı 400v/34,5kv benim karşılaştığım arızalar plc input modul arızası Scada üzerinde anlık güç bilgisi yatak sıcakları okunmuyodu input modül üzerinde error ışığı yanıyodu input modüle gelen 4-20 ma akım bilgileri olduğu için input modülü deiştirdik sorun çözüldü hidrolik basınc yetersiz arzası governor üzerinde kontaklı monometere var basınc aralığı 10-16mpa arası çalışan hidirolik basınç 10mpa altına düştüğünde basınç sensörü valfi üzerinde kontaklar kapanıp plc input modüle 24dc gönderdiği için sisteme trip yiyodu hidrolik basınç düşerse ne olur türbin kanatları kapanmaya başlar devir düşer devir düşerse genaratör koruma rölesinden trip yersin gibi kesici ile ilgili basit bir arıza kesicilerde 3 tane bobin var kapatma açma bide düşük gerilim bobini bu bobinler 110dc 24 dc ile çalışıyor bizdekiler düşük gerlim bobinin 110dc uçu kesici açıp kapanırken yerinden çıkmış düşük gerlim bobini çekili değilse kapatma komutu kesiciye verilse dahi kapatamıyosun arzalanırsa kablo bağı bağlar devam edersin ancak şu var bizdeki sistemde mc30 kaçak akım koruma rölesinden trip geldiğinde düşük gerlim bobinin 110dc gerlimi mc30 röle cıkış kontakları üzerinden düşük gerlim bobine gidiyor dolasıyla korumayı iptal etmiş oluyosun hücreler varsa sisteminde otomasyon şeması ile hücrelerin şemasını karşılaştırıp nerden kapama sinyali açma sinyali geliyor gidiyor bilmen lazım bi arıza çözümü bizde yükleme havuzu sensörü arıza yapmıştı 24dc ile çalışan sensör suyun yüksekliğine göre 4-20ma üretip plc input modülüne refarans bilgisi veriyor şimdi arızalandı sensörün yediği yok sistem çalışmıyo bende ünite plc panosundaki watmetrenin 4-20ma ile çalıştığını ölçü aleti ile ölçtüm ordan söküp sensörün uçlarında cıkarıp plc input modüle 4-20ma refarans bilgisi verdim scada üzerinden seviye ayarlarınıda 0 yaptım yükleme havuzu hep full gösterdi ama sistem çalıştı arızalar neyin nasıl çalıştığını nasıl bilgi geldiğini 24dc mi 4-20ma rölelerden nasıl trip geldiğini bunların kullanım kılavuzlarını şemalarını vede sistem otomasyon şemalarını inceliyip karşılaştırmam lazım proje okumak şart bu işte senkornizasyon olayı senronizasyon cihazı genaratör cıkış hücresindeki gerilim trafolarından genaratör cıkış gerlim frekans değeri alıyor gerilim ölçü hücresindeki gerlimi trafolarından Şebeke gerilim frekansını alıyor ikisi eşit olduğunda üzerindeki röle kontağından ray tipi röleyi enerjilendiriyo raytipi röle kontağıda genaratör cıkış hücresindeki kesici kapama noktasını şöntleniyo anlık tabi kesici kapanıyor burdan anlatması zor proje üzerinde adan zye hepsini anlatırım aşama aşama proje okumak şart

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar
yaklaşık 3 yıldır hidroelektrik santralinde çalışıyorum şuana kadar hiç karşılaşmadığım bir arıza çıktı. ünite yatay francis çin malı ama şuana kadar öyle büyük bir arıza vermedi. ünite harici uyartımlı yani ünite 1000 d/dk ulaşınca ikaz trafosu ikaz panosuna ikaz için gerekli enerjiyi iletiyor ve pano üniteye ikazlama işlemi yapıyor. bahsettiğim arıza şu ünite ikazlaniyor 30V 170 A ama ünite tam senkronlacakken ikaz sistemi çalışmaya hazır değil uyarısı geliyor ve ünite acil stopa gidiyor ayrıca kapanma koşullarında IKAZ PULSE HATASI yazıyor. ikaz panosu çift kanallı kanal A ve kanal B. A kanalı uzun zamandır çalışmıyordu. ben her ikisinin kartlarını değiştirdim bütün kabloları kontrol ettim röleleri kontrol ettim ama arızayı bulamadım. (ikaz pulse nedir?) aranızda böyle bir arızayla karşılaşan varsa bir cevap yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri