Hidroelektrik Santrali Çalışma Prensibi!

Konusu 'Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları' forumundadır ve aliplc tarafından 7 Kasım 2008 başlatılmıştır.


 1. aliplc

  aliplc Üye

  Katılım:
  1 Mart 2007
  Mesajlar:
  357
  Beğenilen Mesajları:
  30
  Ödül Puanları:
  3
  Meslek:
  endüstriyel otomasyon
  arkadaşlar kolay gelsin,

  hidroelektrik santrallerinin çalışma prensiblerini detaylı olarak veya bildiğini paylaşabilecek arkadaşlardan rica ediyorum. sistem nasıl çalışır, türbinlere nasıl yol verilir, senkronizasyon nasıl sağlanır, senkronizasyonu sağlayan sistemler nasıldır. bu konuda tecrübelerinizi yazılarınızı bekliyorum. tekrar kolay gelsin.
   
 2. Burçin ERİŞEN

  Burçin ERİŞEN Yönetici Yönetici

  Katılım:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  726
  Beğenilen Mesajları:
  347
  Ödül Puanları:
  158
  Meslek:
  Elektrik & Elektronik
  Yönetici tarafından son düzenleme: 11 Kasım 2009
 3. gremlin44

  gremlin44 Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  mühendis
  link kırık
   
 4. greenyucel

  greenyucel Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  734
  Beğenilen Mesajları:
  179
  Ödül Puanları:
  3
  Meslek:
  Elektrik, elektronik teknikeri
  barajın üzerinden aşağı doğru inen cebri borular vardır. Bu borular aşağı indikçe daralır ve salyangoz boru adı verilen bir boru hattına bağlanır. Daralan boru seçilme sebebi su basıncını artırmaktır. Debi ne kdr yüksek olursa su basıncıda o denli büyük olur ve sisteme bağlanacak olan alternatör gücü ona göre seçilir. alternatörler sabit devirde dönmesi gerekirki frekans sabit kalsın. Sabit devirde döndürmek için boru çıkışındaki suyun basıncını ayarlayan bir sistem mevcuttur. Suda biliyosunuzki alternatör tirbünlerine giriyor ve mekanik enerji elde ediliyor. Santraller arası haberleşme kuranportör adı verilen bir cihazla enerji hattı üzerinden yapılır. İki santralin birbirine paralel bağlanması için gerekli şartların sağlanması lazım önce. Nedir bu şartlar senkronizasyon, çıkış voltajı ve yük durumu. Yani A santrali ile B santralinin faz derecesi, voltajı ve frekansı tamamen hatasız aynı olması gerekli. Aksi olursa ne olur faz çakışması olur ve 2 santralde havayamı uçar artık allah bilir.
  Ben hirfanlı hidroelektrik santralinden örnek vereceğim. Alternatör çıkış voltajı 10600 volttur. Şalt sahasına giden hattın başında ise 1.06 kv/154kv Yg trafosu vardır. 3 adet alternatör var santralde ve 1 tanesi çalışırken aşırı yük durumunda 2 ci devreye girip paralel bağlanmaktadır. 3 cü ise yedekte bırakılmakta arıza ve belli sürelerle bakım çalışması sırasında 3 cü devreye alınarak sisteme sürekli enerji verilmesi sağlanmaktadır.
  Umarım faydalı olmuştur.
   
  ProTeknik ve genç arkadaş bunu beğendi.
 5. genç arkadaş

  genç arkadaş Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

  Katılım:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.607
  Beğenilen Mesajları:
  527
  Ödül Puanları:
  108
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Teknik Öğretmen
  Kırık link yenilenmiştir.
   
 6. ozayslmz

  ozayslmz Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajları:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  hidroelektrik santralinde çalışıyorum.Sorduğunuz soru hakkıında sayfalarca yazı yazılabilir.çünki hergeçen sizinde tahmin edeceğiniz gibi yeni ürünler yeni teknolojiler geliştiriliyor.Yücel arkadasımda çok ii bi örnekleme yapmış. bende çalıştığım santral ile ilgili örnekler verecem fakat dediğim gibi bu her santralde değişiklik gösterebilir. cebri boru ile yükleme havuzu dediğimiz türbinlere suyu gönderen havuz vardır.havuzdan cebri boru veya borular ile (ünite sayısına ve cebri boru çapına göre ) su türbinlere verilir.Şunu da söleme gerekirki kurulacak olan santralin enerjisi suyun debisi ve düşüsü ile orantılıdır.cebri boru türbin sayısına göre paça denilen ayrımla ayrılabilir.suyun türbine girişini kontrol etmek için genelde iki vana bulunur.bunlardan biri bypass diğeri girş vana..bypass vana cebri boru ile türbin içindeki basıncı eşitlemek için kullanılır ve eşitlediğinde giriş vana açılabilir.türbin içiinde suyun geçişini ayarlamak için kanatlar mevcuttur.bu kanatlar hidrolik sistemle kontrol edilir.bu sayede elde edilen mekanik enerjiyide generatörler sayesinde elektrik enerjisine döndürülür.Üretilen enerji trafo ile yükseltildikten sonra trafo merkezni veya anlaşmalı oldugu tüketici varsa ona gönderilir.Birde generatörlerii, sistemi herhangi bir arıza veya şebekedeki dalgalanmalardan korunmak için v.b. ayırıcı ve kesiciler kullanılır.kesiciler yük altında çalışabilir.ayırıcılar yüksüz çalışabilir.kumanda hakkında da çalıştığım sistemi örnek vereceğim.S5 kullanıyoruz.Santral kuruldugunda 10 sene önceki en iyi teknolojiydi. fakat hala çok iyi ve on senedir büyük bi arıza ilekarşılaşılmadı.cebri boru üzerindeki vanaalar,hidrolik sistem sayesinde knatlar gibi kontroller edilebiliyor ve generatör - trafo gibi sıcaklık değerleri okunabilir.senkranizayonun da zaten kelime anlamıeşzamanlama -eşleme dir.iki-üç gibi ayrı generatörün gerilim, frekans , faz sırasının eşitlendiği anda paralele girebilirsin.
  inş bişeyleri hayal etmeni sağlamıştır.
   
  ProTeknik ve genç arkadaş bunu beğendi.
 7. halil27912

  halil27912 Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajları:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Hidro elektrik santrali
  şöyle izah edeyim gövdeden gelen su cebri boruyla salyangoza ulaşır cebri boru basınca su akışından dolayı olabilecek zararlara karşı içi krom nikel kaplıdır bu borunun çapı suyun yüksekltisi hızı genaratörün gücüyle orantılıdır. Gelen su kelebek vana denen vana aracılıgıyla salyangoza girer. Malumunuz bildigimiz salyangoz silindiriktir genişten sonra dar noktaya dogrudur genaratör yapılarıda yatay ve dik olarak degişir. Salyangozun içinden geçen suorda bulunan türibünü çevirir çark diyelim çark döndümü genaratör dönmeye başlar devri aldıktan sonra ikaz verilir ve rotor sıtatör ilişkisinden dönenkısmının ikazlanmasından sargılarda gerilim düşümü meydana gelir bunu kablolarla trafolara alırız
  üretilen enerjiyi azaltıp çogaltmak salyangozdan önce bulunan ayar kanatlarıyla yaparız az su az elektrk çoksu çok elektirik.
  Görmeden yazıyla anlatmak zor bu prensip her yerde aynı bir derede yada kocaman bir nehirde
  cebri borudan geçen su ayarkanatlarıyla ayarlanıp salyangozun içersinde bulunan çarklara trbüne çarparak dairesel hareketle döndürür dogru akımdan rotor ikazlanır statör üzerine düşen endüklenen enerjiyi izole bara ve kablolarla güç trafolarına alırız
   
 8. obscure1905

  obscure1905 Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  merhaba ben enerji sistemleri mühendisliği öğrencisiyim . proje için küçük bir hes kurmamız gerekiyor gerekli detaylı bilgiyi nereden bulabilirim ?
   
 9. 44felek

  44felek Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  HES Tekniker
  Hidro elektrik değil kardeşim Hidroelektrik
   
 10. alifuatozsoy

  alifuatozsoy Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ben elektrik teknisyeniyim ve yakın bir zamanda hidroelektrik santarlinde işe başlamyı düşünüyorum konu hakkında bilgi var ama pratikte hiç çalışmadığım için bu beni düşündürüyor yapabilirmiyim diye acaba hidroelektirk santarlinde çalışan arkladaşlar varsa ne gibi işler yapıyosunuz bilgilendirirseniz sevinirim
   
Yüklüyor...
Benzer Konular
 1. ELEKTRİK MÜH.
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  303
 2. djokan
  Mesaj:
  9
  Görüntüleme:
  696
 3. engineer46
  Mesaj:
  11
  Görüntüleme:
  903
 4. Merkay
  Mesaj:
  18
  Görüntüleme:
  1.529
 5. fırat k.
  Mesaj:
  6
  Görüntüleme:
  1.031
 6. yusufsahin
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.235
 7. Meraklı elektrikçi
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  6.801
 8. canermetin
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.186
 9. toncay1959
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.191
 10. gecekusu_0144
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.567

Sayfayı Paylaş