hidroelektrik santral

merin

Üye
merhaba arkadaşlar bir hidroelektrik santralde türbinin sabit hızda dönmesini sağlayan faktörler nelerdir?, kutup sayısı,frekans,düşü v.b. bunlar arasında ne gibi bir ilişki var yardımcı olabilirmisiniz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
f=(Nmekanik*P)/120
yani sabit frekans için mekanik hız yani rotor hızı lazımdır.bunuda türbine giren su ile ayarlıyoruz. mesela f=50 Hz de çalışan bir senkron generatöre bağlı şebekede yük artışı oldu buda direk olarak hızın düşmesine sebep olur yani frekansın. bizde bu düşüşün etkisini ortadan kaldırmak için türbin kanatçılarını biraz açarak suyun daha dik bi şekilde türbin kanatlarına çarpasını sağlarız. böylece şebekeye bağlanan yeni yükün ihtiyacı olan gücüde karşılamış olduk.türbine gelen suyun hızı sabittir. ancak kanatlara çarpan suyun açısı değiştirildiğinden, türbin kanatlarına çarpan suyun hızı yani enerjisi farklı olur.
P ise kutup sayısıdır. senkron generatör için sabit bir değerdir.
Aklıma gelenleri yazdım umarım faydalı olmuştur sormak istediğiniz başka birşey varsa her zaman buralardayız, kontrolkalem'nde. :)

Benim de bu konuda bir düşüncem var.
Bu frekans ayarlamada vana ayarlama olarak adlandıralım. Nasıl olurda 50.00Hz yapılabilir?
Suyun içine hiç hava yada çamur girmiyor mu? Bu nasıl önlenebilir?

İnterkonnekte sisteme bağlı olan alternatörlrde devir ayarlamak söz konusu olamaz. Altarnatör senkron kilitlemeye geçtiğinde senkron devirle döner. Su miktarı ayarlanarak sisteme verilen güç değiştirilir. İzole çalışıyorsa güç ayarı yapılamaz sistemin çektiği gücün tamamını altarnatör karşılamak zorundadır. Çekilen güç alternatörün gücünü aşmadığı sürece , yüke göre devir (frekans) ayarı su miktarını kontrol ederek yapılır.

Kolay gelsin.....

teşekkürler arkadaşlar. ben bu işte yeni sayılırım. eğer hidroelektrik santrallerle ilgili tecrübeleriniz varsa benimle paylaşmanızı rica ederim.

teşekkürler mr_cb23 kardeşim. ben bu işte yeni sayılırım. hidroelektrik santral türbinleriyle ilgili bilgilerini benimle payaşırmısın? çalışma prensibini v.s.

arkadaşım senin düşündüğünü elbette o işin uzmanları olanlar yani barajı kuranlar düşünüyor. onun önleminin alındığını hatırlıyorum ancak şu anda sınav haftam ders notlarını sonra karışıtırp sana söylerim.
faydalı olacağını düşündüğüm bi link Hidrolik Santrallar Temel Bilgisi | Facebook. kolay gelsin ...
Benim de bu konuda bir düşüncem var.
Bu frekans ayarlamada vana ayarlama olarak adlandıralım. Nasıl olurda 50.00Hz yapılabilir?
Suyun içine hiç hava yada çamur girmiyor mu? Bu nasıl önlenebilir?

50 Hzlik enterkonnekt şebekenin frekansının değişemeyeceğini ancak güç akış yönünü değişeceğini demem lazımdı. düzelttiğiniz için teşekkurler..
İnterkonnekte sisteme bağlı olan alternatörlrde devir ayarlamak söz konusu olamaz. Altarnatör senkron kilitlemeye geçtiğinde senkron devirle döner. Su miktarı ayarlanarak sisteme verilen güç değiştirilir. İzole çalışıyorsa güç ayarı yapılamaz sistemin çektiği gücün tamamını altarnatör karşılamak zorundadır. Çekilen güç alternatörün gücünü aşmadığı sürece , yüke göre devir (frekans) ayarı su miktarını kontrol ederek yapılır.

Kolay gelsin.....

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri