Hidrafor sık devreye girip çıkma arızası

Öğretmen27

Profesyonel Üye
İyi günler ustalarım. Ablamların binasında hidrafor sistemi sık devreye girip çıkıyor beni çağırdılar. Ben de basınç tankına baktım ilk olarak. Tankın Sıbobunu tornavida ile bastırdığımda hiç hava çıkmadı. Sonra yan binadan bir arkadaş geldi aynı arıza bundan önce olmuştu dedi. Biz de kontaktörü değiştirdik düzelmişti dedi. O sıralar da genleşme tankında sibobuna bastırdıklarında hava gelmemiş. O halde basınç tankı devre dışı oluyor anladığım kadarıyla. Bu durumda zaten hidrafor sık devreye girip çıkmaz mı? Kafam karıştı bilginizi alayım dedim.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın öğretmen27 su tankında seviye probu yada seviye şamandrası olmalı.
motoru devreye sokup çıkarıyor. propları yada suyun seviyesini kontrol etmelisiiniz.
kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Genelde tank içindeki hava azaldığı ya da bittiğinde bu sorun meydana gelir, tank içerisindeki havayı kontrol etme şansınız varsa kontrol edin.

Edit:
(Tabi basınç şalteri ile devreye girip çıkıyorsa.)

basınç şalteri bozuk yada ayarı bilinçsizce kurcalanmış olabilir kontaktör değişimine gerek yok ...

Kürenin sıbobuna bastırdığımızda normalde hava gelmesi lazım. Hava felan gelmiyor. Yine de basınç şalteri arızalı olabilir mi?

Eğer tankta hava yok ise basınç şalterinin arızalı olabileceğini sanmıyorum. Büyük ihtimalle tanka hava basınca sorun düzelecektir.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kontaktorde bu yuzden bozulmus olabilir ilk ariza da dogan hocam..bizde de bu tarz bir problem olmustu..mebranli tankin icindeki mebran patlayinca ici hava yerine su ile doluyor..sistem duzgun calisamadigi icin kontaktorler cok sik devreye girip cikiyor ve kontaklari zamanla asiniyor..tankin icindeki mebrani tamir ettirip ortalama 2-2,5 bar hava basilmasi gerekli.sistem normale donecektir diye tahmin ediyorum..kolay gelsin.

Kontaktorde bu yuzden bozulmus olabilir ilk ariza da dogan hocam..bizde de bu tarz bir problem olmustu..mebranli tankin icindeki mebran patlayinca ici hava yerine su ile doluyor..sistem duzgun calisamadigi icin kontaktorler cok sik devreye girip cikiyor ve kontaklari zamanla asiniyor..tankin icindeki mebrani tamir ettirip ortalama 2-2,5 bar hava basilmasi gerekli.sistem normale donecektir diye tahmin ediyorum..kolay gelsin.
Merhabalar ustam. Arızayı ilk gördüğümde tanka gidip havasını kontrol ettim. Hatta içindeki membran önceden patlamış değiştirilmiş. İçinde gram hava çıkmadı su da gelmedi. Muhtemel membran patlak değil. Dediğiniz çok mantıklı geldi ustam. Kontaktörün sık arızalanma sebebi tank arızasının giderilmemesi olarak düşünebiliriz. Bu yüzden devamlı devreye girip çıkıyor. Tank normalde santrafüje yakın olur ama aralarında 4 m gibi mesafe var.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri