Hidrafor konusunda elektrik bağlantısı Hk.

Merhaba ustalarım. Sorunum bir depo var. Depo dolunca hidraforla bahçeye sulama için şu basılacak. Depoda su bitince motor duracak. Ve depo dolana kadar motor çalışmayacak. şuan halı hazırda depoda şamandıra var.Samandiradan basınç şalterine gelip ordan geçip motora gidiyor. Basınç şalteri kesik kesik çalıyordu Basınç ayarını yaptım.Hidrafor monofaze bunun önüne kontataktor ve termik röle koymak istiyorum. Gerekli kumanda devresi için yardım istiyorum.Kafamda bir şey tasarladim. Fazi termikten geçirip sonra basınç şalterine basınç salterinden geçirip Kontaktorun bobin ucuna baglicam. Söyle dusudum Şamandırayada nötr üzerinden geçirip Kontaktorun diğer bobin ucuna versek olur mu ( Samandıra suda olcagi için böyle düşündüm)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz? Neden deponun dolmasını bekliyorsunuz? Bu kurak zamanlarda depo hiç dolmazsa yüzde doksan su varken sulamayacak mı? Yapmak istediğinizi birazda daha ayrıntılandırırsanız cevap verecek olan kişiler için daha isabetli öneriler gelecektir.

Böyle bir sulama için şunu düşünürdüm; esas olan sulama olduğuna göre, birinci öncelik bahçenin uygun aralıklarla sulanabilmesini sağlayacak sistemin tasarımı. İkincisi ise sulamaya yetecek suyun olup olmadığının kontrolü.

Durum şu ustalarım. Bir depo var su dolduğunda hidrafor yardımı ile suyu gondericek çimler sulanacak.depoda su bitince motor duracak.Tekrar su dolunca tekrar tekrar basıcak. Halı hazırda depoda filatör var.Depo dolmasi en az 6 saat sürüyor zaten.Sebeke suyu biraz geliyor.
Şamandıra yerine flatör kullan.
Zaten flatör var ustam.deponun içinde

Son düzenleme:
-depo dolu (şamandıra çalışıyor) ise hidroforu çalıştır ve mühürle,
-hidrofor çalışmaya başladıktan bir süre sonra , basınç şalteri çalışıyor olduğu sürece hidrofor motorunu çalıştır,
-basınç şalteri on yani çalışıyor konumda değil ise su bitmiştir şamandıra depo dolu diyorsa tekrar başa dön aynı işlemi yap :)

hidrofor sistemlerinde ( veya dalgıç pompalarda) su olmadan çalışması büyük bir sıkıntı diye biliyorum o sebepten seviye kontrol ederek o aralıklarda çalıştırmak için gerekli devreyi yapmak daha uygun olacağını düşünüyorum.

-kumanda devrelerinde 24v dc tercihimdir (büyük akım çeken kontaktörler hariç :) ) birkaç röle ve malzeme için güvenlikten kaçınılmamalı diye düşünüyorum

-depo dolu (şamandıra çalışıyor) ise hidroforu çalıştır ve mühürle,
-hidrofor çalışmaya başladıktan bir süre sonra , basınç şalteri çalışıyor olduğu sürece hidrofor motorunu çalıştır,
-basınç şalteri on yani çalışıyor konumda değil ise su bitmiştir şamandıra depo dolu diyorsa tekrar başa dön aynı işlemi yap :)

hidrofor sistemlerinde ( veya dalgıç pompalarda) su olmadan çalışması büyük bir sıkıntı diye biliyorum o sebepten seviye kontrol ederek o aralıklarda çalıştırmak için gerekli devreyi yapmak daha uygun olacağını düşünüyorum.

-kumanda devrelerinde 24v dc tercihimdir (büyük akım çeken kontaktörler hariç :) ) birkaç röle ve malzeme için güvenlikten kaçınılmamalı diye düşünüyorum
Olay şu depoda su var hidrafor bahçeye suyu gondericek. Depoda su bitti motor duracak. Depoda filatör var. Ben araya kontaktor termik koymak istiyorum direk faz geliyor filatöre ordan basınç şalterine ordan motora

Halen olayı tasavvur etmeye çalışıyorum! "Depo dolduğundan" kasıt, tamamen dolması mı yoksa bir kez sulamak için yeterli suyun depoda birikmesi mi? Sulama kaç dakika sürecek ve ne kadar zamanda bir yeterli su varsa sistem devreye girecek? Depo su ile dolu ise bitinceye kadar sulama sisteminin (yağmurlama mı, damlama mı) çalışması mı gerekiyor, yoksa belli bir süre çalışıp durması mı bekleniyor?

Bir kere hidroforun flatör ile korunması su olmadığında ya da bittiğinde bir zarar görmesini engelleyecektir. Aynı zamanda başlatıcı kontaktörü de kapatacaktır. Flatörün biraz yükselmesi kontaktörü kontrolsüz şekilde devreye almaması için bir sonraki sulama için gerekli zamanın belirlenmesi ve gerekli su seviyesinin kontrol edilmesi yeterlidir.

Halen olayı tasavvur etmeye çalışıyorum! "Depo dolduğundan" kasıt, tamamen dolması mı yoksa bir kez sulamak için yeterli suyun depoda birikmesi mi? Sulama kaç dakika sürecek ve ne kadar zamanda bir yeterli su varsa sistem devreye girecek? Depo su ile dolu ise bitinceye kadar sulama sisteminin (yağmurlama mı, damlama mı) çalışması mı gerekiyor, yoksa belli bir süre çalışıp durması mı bekleniyor?

Bir kere hidroforun flatör ile korunması su olmadığında ya da bittiğinde bir zarar görmesini engelleyecektir. Aynı zamanda başlatıcı kontaktörü de kapatacaktır. Flatörün biraz yükselmesi kontaktörü kontrolsüz şekilde devreye almaması için bir sonraki sulama için gerekli zamanın belirlenmesi ve gerekli su seviyesinin kontrol edilmesi yeterlidir.
Fıskiyeli bir sistem var depoya su dolucak tamamen hidrafor su basıcak depoda su bitince hidrafor duracak ustam. Günde 1 kez çim sulayacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri