Heslerde ikazlama sistemi

Öncelikler cümleten selamlar.

Hidroelektrik santrallerde bilindiği üzere bir güç alabilmemiz için manyetik alana ihtiyaç vardır.bu manyetik alanın oluşabilmesi içinde generatörün bir DC ikaz sistemiyle ikazlanması gerekiyor basitce.

Şimdi bu generatörün çıkışından gerilim almamız için neden DC ikaz kullanılmış basit ve mantıklı açıklaması olanlar varsa tartışalım...

Bobini mıknatısın içinde hareket ettirmemiz gerekiyor. Ya sabit mıknatıs yada DC ikaz ile süni mıknatıs. Olay bu...
Sayın edremit cevabın için teşekkürler ama siz manyetik alanın oluşmasını anlatmışşsınız bir nebze benım merak ettiğim bu Dc de ne hikmet varda generatörün rotoruna uygulanıyor.Neden DC

Benim bildiğim dc ile manyetik alan oluşturmak kolay olduğundan sabit mıknatıslı dc dinamo / motor dan faydalanmaktalar. Statora gerektiği kadar ve hızlı indükleme verip kontrol sağlanıyor ki büyük jeneratörlere büyük mıknatıs yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Sayın edremit cevabın için teşekkürler ama siz manyetik alanın oluşmasını anlatmışşsınız bir nebze benım merak ettiğim bu Dc de ne hikmet varda generatörün rotoruna uygulanıyor.Neden DC
Ben voltajın oluşmasını anlatmaya çalıştım. Faradayın indüksiyon kanunu, EMK oluşması için ya manyetik alan sabit olacak tel hareket edecek, ya tel sabit olacak manyetik alan hareket edecek.

Bence "En basit ve mantıklı şekli" böyle. Makinalar üzerinde bunun uygulaması, uyartım devreleri, sabit voltaj, frekans, yüke göre değişimler VS tabi ki basit değil...

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri