Hes Hidroelektrik Santrallerinde Kompanzasyon nasıl olur?

Adiltesla

Üye
Bilgi vermek isteyen arkadaş olursa şimdiden teşekkürler.

10 mva gücünde bir generatör anma yükünde 0,90 end. güç faktörü ile
çalışırken 4,35 mvar reaktif güç üretir. dolayısıyla endüktif bölgede çalışırken
şebekeden reaktif güç çekilmez. fakat mevzuat buna müsaade etmediğinden, her santral projesinde mecburen kompanzasyon hesapları yapılır ve kompanzasyon tesisleri tek hat şemasında gösterilir. aksi halde o proje onaylanmaz. fakat pratikte projede gösterilmesine rağmen bu tesislerin kurulumu yapılmaz.

bu yüzden ihtiyaç duyuyorum bu hesaba. sorun şu ki hangi noktadan yapılacagını kestiremiyorum heslerde. og seviyesinde mi ag seviyesinde mi? benzer bir şeyi ben rüzgar santralinde de yaptım yükleri değiştirdiğimde bunun için de çalışacak sanırım ama almam gereken cos fi değerlerinden emin olamıyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Cosq değerini tüketici yükü belirler.Siz bunu
ben karşılamak istiyorum derseniz,bunu iti-
bari değer olarak 0,7 gibi düşünebilirsiniz.Da-
ha düşük bir değerle karşılaşırsanız,alterna-
törünüzle ( ikazla oynayarak ) karşılayacaksı-
nız demektir.0,7 rakamının uygun bir rakam
olacağını sanıyorum.

Peki enerji uretim santrallerinin iç ihtiyacında kompanzasyon panosu neden kurulur.

Kompanzasyon sistemi belirli kriterlere göre zorunlu olmasının dışında, sağladığı faydalar bakımından bilimsel bir gerçekliktir. Dolayısı ile zorunlu olmasa bile faydalarından ötürü kurulmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri