Hermetik Tip Trafo

ELTAŞ'ta 5500 kVA hermetik tip trafo üretiliyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kuru tip trafolarda dikkat etmen gereken en önemli şey gövdeye temastan mümkün olduğunca kaçınmaktır. trafo gövdesi yağlı tip trafolara göre çok daha kolay delinir ve gerilim oluşmasına olanak sağlar.

kuru tip trafolarda dikkat etmen gereken en önemli şey gövdeye temastan mümkün olduğunca kaçınmaktır. trafo gövdesi yağlı tip trafolara göre çok daha kolay delinir ve gerilim oluşmasına olanak sağlar.
Bence bu söylediğiniz sadece markadan markaya değişebilecek bir tespit ; trafonun gövdesinin delinmesinin hermetik ya da genleşme tanklı olmasıyla hiç alakası olacağını sanmıyorum. Bu ancak kullanılan malzemenin kalitesine göre değişebilecek bir durum.
Hatta size spesifik bir durum örneği vereyim ; yeraltında madenlerde kullanılan transformatörler tamamen kuru tip yağdan bağımsız transformatörler ve bu transformatörlerin gövdesi de nötrdür . Zaten kablo giriş ve çıkışları başlıklıdır ; buşing diye bir olay yoktur ve ben bu cihazlar kadar ömrümde güvenli cihaz görmedim ; bütün koruma devreleri mükemmel çalışıyor. Kendim asla duymadım ve görmedim olmasına da asla izin vermem ama olsa olsa özel madenlerde olabilir ; yorgun ve terlemiş soğuktan donmuş madencilerin bu trafoların üstü sıcacık diye yatıp uyuduğunu duymuştum . Gerçi madenlerdeki patlamaların alayını elektrik kontağına keserler fatura olarak ama ben ocakta hiç transformatöre dokunup çarpılan madenci duymadım ; bu adamlar trafo dairesine nasıl giriyor demeyin ; ocakda her şey mümkündür ; orası bambaşka bir dünya :)

Bence bu söylediğiniz sadece markadan markaya değişebilecek bir tespit ; trafonun gövdesinin delinmesinin hermetik ya da genleşme tanklı olmasıyla hiç alakası olacağını sanmıyorum. Bu ancak kullanılan malzemenin kalitesine göre değişebilecek bir durum.
Hatta size spesifik bir durum örneği vereyim ; yeraltında madenlerde kullanılan transformatörler tamamen kuru tip yağdan bağımsız transformatörler ve bu transformatörlerin gövdesi de nötrdür . Zaten kablo giriş ve çıkışları başlıklıdır ; buşing diye bir olay yoktur ve ben bu cihazlar kadar ömrümde güvenli cihaz görmedim ; bütün koruma devreleri mükemmel çalışıyor. Kendim asla duymadım ve görmedim olmasına da asla izin vermem ama olsa olsa özel madenlerde olabilir ; yorgun ve terlemiş soğuktan donmuş madencilerin bu trafoların üstü sıcacık diye yatıp uyuduğunu duymuştum . Gerçi madenlerdeki patlamaların alayını elektrik kontağına keserler fatura olarak ama ben ocakta hiç transformatöre dokunup çarpılan madenci duymadım ; bu adamlar trafo dairesine nasıl giriyor demeyin ; ocakda her şey mümkündür ; orası bambaşka bir dünya :)
haklı olabilirsiniz ben sadece bu yıl emonun (MİSEM) düzenlemiş olduğu ve benim de katıldığım 02.12.2012 tarihinde hazırlanan Elektrik YG Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Eğitim Notları Slayt no:10 GÜVENLİK başlıklı konunun 4. maddesini kendi cümlelerimle aktardım. Orjinali:
"Gerilim altındaki KURU TİP transformatörlerinin gövdelerine dokunmak TEHLİKELİDİR"
arkadaşımı bu yönde uyarmak istedim.

Kaldı ki forumda bazı arkadaşların gerçekten konuya tam hakim olmadan yorum yaptığına defalarca şahit oldum bu konuya özel hassasiyet gösteriyorum ve emin olmadığım konular hakkında yorum yaparken de muhakkak araştırıp önce kendim öğrenip sonra yorum yapıyorum. o yüzden tereddütünüz olmasın bir kaynağa ya da gözümle gördüğüm bir olaya dayanarak yorum yapıyorum.

peki 2 3 senelik hiç kullanılmamış bir hermetik trafo var bu trafoya enerji verildiğinde sorun çıkar mı.. yani fabrikadan 3 sene önce alınmış ama şimdi enerji verilecek .
bunu kimse kesinlikle bilemez. bakın konu çok hassas bir konu. trafonun bekleme sürecinde bulunduğu yerdeki koşullar neler üretildikten sonra fabrikada ne kadar kalmış gibi sorular sorulmalı. ve devreye almadan önce muhakkak bir trafo bakımı yapılmalı gerekirse yetkili kişilerce devreye alınmalı ki bu konuda ABB fimasının çok iyi olduğuna şahit oldum. dediğim gibi kimse bu gibi bir durumda size kesinlikle çalıştırılmaz ya da çalıştırın hiçbir problem olmaz diyemez diyen de yalan söylemiş olur. ama bu iki seçenekten ben olsam kesinlikle çalıştırmayın önce Bakım yaptırın derim. çünkü insan hayatı söz konusu. hiçbir insan canı belli bir miktar bakım maliyetinden ucuz değildir.

Bu konuda o kadar stres yapmaya gerek yok ; 1- Transformatörün yağından numune alınıp teste gönderilir ; gerekirse yağı değiştirilir . 2- Buşingleri ; ark boynuzları ; bağlantı vidaları kontrol edilir ; yağ sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilir . 3- İzolasyon megeri ile giriş ve çıkış fazlarının gövdeye karşı izolasyon değerleri kontrol edilir . 4- Tank koruma ; Bucholz ; Sıcaklık ; Yağ Seviye korumaları kontrol edilir 5-Transformatörün giriş ve çıkış kesicilerinin set değerleri yeniden kontrol edilir ; hatta ilk yol verişte ani açma ayarlarını düşük seviyede tutmak daha güvenli bir test sağlar.
Bunları yapamayıp sonra kalkıp transformatör firmasından yetkili servis çağırmaya kalkılırsa işyerinde elektrik mühendisi olarak sen ne iş yapıyorsun diye sorarlar çok rahatlıkla eminim ben. Ama illaki yetkili servis gelip bakım yapsa çok daha güzel ve yerinde uygulama olur ama yönetici kadroları her zaman böyle maliyetli işlere sıcak bakmazlar; hele de her elektrik mühendisi her elektrik mevzuunda her şeyi bilir diye düşünen yönetici üst takımı varsa evlere şenlik.

Bu konuda o kadar stres yapmaya gerek yok ; 1- Transformatörün yağından numune alınıp teste gönderilir ; gerekirse yağı değiştirilir . 2- Buşingleri ; ark boynuzları ; bağlantı vidaları kontrol edilir ; yağ sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilir . 3- İzolasyon megeri ile giriş ve çıkış fazlarının gövdeye karşı izolasyon değerleri kontrol edilir . 4- Tank koruma ; Bucholz ; Sıcaklık ; Yağ Seviye korumaları kontrol edilir 5-Transformatörün giriş ve çıkış kesicilerinin set değerleri yeniden kontrol edilir ; hatta ilk yol verişte ani açma ayarlarını düşük seviyede tutmak daha güvenli bir test sağlar.
Bunları yapamayıp sonra kalkıp transformatör firmasından yetkili servis çağırmaya kalkılırsa işyerinde elektrik mühendisi olarak sen ne iş yapıyorsun diye sorarlar çok rahatlıkla eminim ben. Ama illaki yetkili servis gelip bakım yapsa çok daha güzel ve yerinde uygulama olur ama yönetici kadroları her zaman böyle maliyetli işlere sıcak bakmazlar; hele de her elektrik mühendisi her elektrik mevzuunda her şeyi bilir diye düşünen yönetici üst takımı varsa evlere şenlik.
Kesinlikle katılıyorum. ancak yine yönetmelik gereği zaten bu tarz işletmelerde "YG tesislerinde işletme sorumlusu" sıfatıyla bir kişinin görev alması gerekiyor. anladığım kadarıyla soruyu soran arkadaşında böyle bir yetkisi yok. böyle durumlarda da dışardan destek alması gerekiyor işletmenin para ile. işte bu kişiye bu kontroller yaptırılmalı. yoksa orda bakım mühendisi olarak çalışan hayatında 380den fazla gerilim görmemiş bi adamdan bunu beklemek zaten yöneticilik değil cinayet olur. ama yönetici bekler mi evet bekleyebilir. senin bilgi seviyeni bilmeden senden herşeyi isteyebilir. burda önemli olan elektrik-elektronik müh. arkadaşın hayır sayın müdürüm ben bu işlerden anlamam bilir kişinin gelip inceleme yapması daha uygun olur diyerek karşı çıkması o kişiyi bilinçlendirmesi lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri