Her işlemciye denetleyiciye uyan proğramlama dili

harf

Üye
HER İŞLEMCİYE DENETLEYİCİYE UYAN PROĞRAMLAMA DİLİ VARMIDIR C++ İLE DUDUM AMA UYGULAMALI BİR KİTAP BULAMADIM C DİLİ BİRDE CCSC SADECE PIC Mİ PROĞRAMLANIR ARM,FPGA,AVR,PIC,XLİNX,vb , BUNLARI PROĞRAMLAYAN ORTAK BİR DİL VEDE DERLEYİCİ UYGULAMALI GÖMÜLÜ SİSTEMLER BU TÜR ÇALIŞMALARI İLERİ GÖTÜREBİLECEK BİR DİL BİR KİTAP BİR SİTE BİR KAYNAK TECRÜBELİ ARKADAŞLAR ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER

Her mikrodenetleyiciyi ya da mikroişlemciyi aynı derleyicide geliştiremezsin.
Ancak günümüzde mikrodenetleyiciler ve mikroişlemciler için kullanılan, kendini kanıtlamış belli başlı diller var.
C, Basic, Pascal, JAL vb. gibi.
Bana önerimi soracak olursan; C dilinde geliştir projelerini.
Derleyici olarak HI-TECH C ya da CCS PIC C derleyicilerini önerebilirim.
Bu önerdiğim derleyicilerde C dili ile geliştirirsin yazılımlarını.
Ancak sadece PIC serileri için HEX kodu üretir yukarıdaki önerdiğim derleyiciler.
AVR olsun, ARM olsun, 8051 olsun bunlar için de derleyiciler mevcuttur.
Sen tam olarak neye yönelmek istiyorsun?

yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekranlarda çalışmak istiyorum ve istediyim ekranı kullanabileyim örneyin flaş bellekten olan dosyaları gösterecek resim müzik slayt yapacak müzikleri çalabilecek bir menüm olsun aç kapa gibi bunlar ona göre + çıkış verecek
bunlar benim için şu anda hayel sadece bir hayel olarak kalırmı bilmiyorum ben şimdiye kadar pıc te sadece led yakıp söndürdüm vede sadece grafik ekranda resim gösterme yaptım ama bu tür siyahbeyaz ekranlarlada artık birşey yapmak istemiyorum bana yol gösterin işlemci seçimi dil seçimi varsa kitap site gibi teşekkürler

Hedeflerin güzel.
Bu meslekte, bu mesleğe aşık olursan ilerlersin.
Yoksa çok öteye gidemezsin, istemeyerek yapamazsan.
O hedeflerini bir PIC ile de yapabilirsin.
Ancak günümüzde bütün taşınabilir cihazlar ARM'a yöneldi.
Başlangıç olarak sen PIC ile başlayabilirsin.
Eğer maddi durumun iyiyse, mikroelektronika'nın geliştirme kartları var.
Üstelik kendi derleyicileri var ve geliştirme kartlarında In-Circuit-Debugger desteği de var.
Eğer maddi durumun iyiyse, aşağıdaki geliştirme kartlarına göz at.

PIC Development Tools

Ayrıca şu siteye bir göz at.

TechToys Company

teşekkürler aklımda hep arm ve c dili ile başlayım diyorum barış samancının kitabı var ama oda tam örnekli ileri uygulamalar yok verdiyin bilgiler için teşekkürler

Ben teşekkür ederim.
Ancak dediğim gibi PIC ile başlamanda bir sakınca yok.
Şu da bir gerçek ki, ARM aldı başını gidiyor. :)

bende nacizane bir tavsiyede bulunayım.

yararman arkadaşın dediği gibi arm öneririm. fakat dahada ilerisi olarak FPGA ları öneririm.geleceğin yeni nesil chipleri. dil olarakta ortak tek dil VHDL (avrupa). amerikada ise sadece VERILOG çular varmış nedenini bimiyorum.

bende nacizane bir tavsiyede bulunayım.

yararman arkadaşın dediği gibi arm öneririm. fakat dahada ilerisi olarak FPGA ları öneririm.geleceğin yeni nesil chipleri. dil olarakta ortak tek dil VHDL (avrupa). amerikada ise sadece VERILOG çular varmış nedenini bimiyorum.

c mi yoksa vhdl mi c ninde hepsine uyduğunu ve en gelişmiş en çok kullanılan dil olduğunu duydum bende tam bilmiyorum tek bir dil öğrenip onunla devam etmek istiyorum sizce hangisini öğreneyim c mi vhdl mi c diline hakim olursan pc proğramındada yabancılık çekmessin dediler birde c++ diyorlar c++ sadece pc proğramlarındamı kullanılıyor yoksa chip proğramlanabilirmi kafam çok karışıyor cevaplarınız için teşekkürler

c mi yoksa vhdl mi c ninde hepsine uyduğunu ve en gelişmiş en çok kullanılan dil olduğunu duydum bende tam bilmiyorum tek bir dil öğrenip onunla devam etmek istiyorum sizce hangisini öğreneyim c mi vhdl mi c diline hakim olursan pc proğramındada yabancılık çekmessin dediler birde c++ diyorlar c++ sadece pc proğramlarındamı kullanılıyor yoksa chip proğramlanabilirmi kafam çok karışıyor cevaplarınız için teşekkürler

Arkadaşımın bahsettiği diller; VHDL ve VERILOG'tur.
Ve bu diller, FPGA geliştirmek için kullanılır diyor.
Sen öncelikle PIC gibi bir mikrodenetleyiciden başla.
FPGA'ya çok ilerlerde geçersin.
Zira FPGA çok komplex ve yüksek performans gerektiren projelerde anlamlı.
Küçük projeler için FPGA sistem geliştirmek, zaman kaybı.
Ancak hiçbir zaman öğrenme demiyorum.
FPGA'yı da öğren ancak başlangıç olarak PIC ile başlaman daha uygun...

pıc ile yapılabilir diyorlar pıc ile nasıl yapılabilecekki gömülü sistem denmiş uygulamalı sistem denmiş 24 bit ve üstü yeterli olacaktır arm fpga bununların yanı sıra sdram gerekli yüksek çözünürlüklü ekranlarla çalışılacaksa c dili ilede arm fpga vs proğramlanır bence c dili hiçbir zaman vazgeçilmez dil özgü bir dil yeni bir chip çıksa bile c diline uyumlu çıkar hatta ansı c ancak bir cpld ile yapılabilir pıc ile tft süremeyiz hele yüksek çözünürlüklü

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri