Hem uzaktan kumandadan Hem anahtardan lamba kontrolü yardm

kadirmania

Üye
İyi akşamlar ustalar.
Odamdaki bir lambayı hem uzaktan kumanda bağlayarak hemde duvardaki anahtardan kontrol etmek istiyorum.
Aşağıda resimdeki uzaktan kumandalı prizi kullanarak, hemde duvardaki anahtarı kullanarak lambayı kontrol edebilirsem gardırobun ve abajurların da elektiriğini bu uzaktan kumandalı prizlerle yapıp tek kumandayla bütün odayı kontrol etmeyi düşünüyorum.

Ama asıl olan lambayı hem kumandadan hem duvardaki anahtardan nasıl kumanda edebilirim bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Bu Axis yazan zımbırtıyı söküp avizenin içine monte edebilirim.
priz.png

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Oncelikle avizenin icine mote etmem icin oraya daimi enerji hatti cekmem gerekiyor o is uzun sen soyle yap avizeyi kontrol eden anahtarin enerji girisinden bu pirize paralel bir enerji al sonrasinda uzaktan kumandali prizinde enerji cikisini lambaya giden kabloya paralel olarak bagla calisir

Cevap icin tesekkurler Yavuz bey. Sizin dediğiniz gibi baslayinca hem kumandadan hemde anahtardan kontrol edilirim mi? Rica etsem bi sema cizebilirmisiniz?

1503814149089275427202.jpg
yanliz bu devrenin calismasi icin anahtarin bulundugu buata yakindaki bir piriz buatindan toprak hatti cekilmesi lazim bazi lamba tesisatlarinda lambaya giden hattin anahtar buatinda toprakhatti oluyor sizde varsa gerek yok eger kumandali pirizinizde enerji girisi pirize takilan yer kontak cikisi ise on taraftadir unutmayin toprak hatti cekmesseniz sistem calismicaktir ikinci bi secenek daha var eger ki diyorum lamba anahtari bir pirizin yakininda ise cihazi o pirize takip enerji cikisini kontrol kalemi ile tespit edip o enerjiyi lamba anahtarinin cikis kontaginada disardan emniyetli saglam bi kablo ilede baglayabilirsiniz ancak bu durumda piriziniz kullanim disi olucaktir

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 40134yanliz bu devrenin calismasi icin anahtarin bulundugu buata yakindaki bir piriz buatindan toprak hatti cekilmesi lazim bazi lamba tesisatlarinda lambaya giden hattin anahtar buatinda toprakhatti oluyor sizde varsa gerek yok eger kumandali pirizinizde enerji girisi pirize takilan yer kontak cikisi ise on taraftadir unutmayin toprak hatti cekmesseniz sistem calismicaktir ikinci bi secenek daha var eger ki diyorum lamba anahtari bir pirizin yakininda ise cihazi o pirize takip enerji cikisini kontrol kalemi ile tespit edip o enerjiyi lamba anahtarinin cikis kontaginada disardan emniyetli saglam bi kablo ilede baglayabilirsiniz ancak bu durumda piriziniz kullanim disi olucaktir

Yalnız kumanda açık kaldığında anahtardan lambayı kapatamayız bu şekilde.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri