Hem PID Hem On-Off Denetim

Konusu 'PID Kontrol' forumundadır ve Tosik28 tarafından 14 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. Tosik28

Tosik28 Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar. Ben sıcaklık kontrolümü biraz daha geliştirmek için kullanmış olduğum Autonics TK4S14RR sıcaklık kontrol cihazım ile 1. Kademe On-Off Denetim, 2.Kademe PID denetim yapmak istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım ? Nasıl bir yol izlemeliyim ?

2. firzen

firzen Üye

Beğenilen Mesajları:
    43
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Mühendis
    Önce PID mantığını ve neden yapıldığını öğrenmelisin.
    Ondan sonra 1.kademe on-off kontrole gerek kalmadan kendisinin otomatik tune ettiğini öğrenmiş olacaksın

3. Tosik28

Tosik28 Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Demek istediğimi galiba iyice anlatamadım. Örneğin ben 1.kademe 2.kademe derken brülörü kastettim. Yani belli bir sıcaklıga kadar on-off, belli sıcaklıktan sonra pıd denetimi yapmak istiyorum. Cevabınız bu koşullar için de geçerli mi acaba?

4. hkn_blt

hkn_blt Üye

Beğenilen Mesajları:
    121
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    PLC-Scada-Hmi
    Haberleşme portu üzerinden bir yazılım yaparak 2 buton koyarsınız. Buton 1 on off kontrol için buton 2 pid için.. Hangi buton seçilir ise ilgili parametreler haberleşme portu üzerinden değiştirrerek yapabilirsiz. Direk yapmanız mümkün görünmüyor

Tosik28 bunu beğendi.
  5. firzen

firzen Üye

Beğenilen Mesajları:
    43
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Mühendis
    @Tosik28 Evet. PID belirli bir sıcaklığa kadar yükselir sonra istenilen noktada hassas ayar yapar zaten amacı bu.

@hkn_blt Bende öyle soruyor zannettim ama dikkatli okuyunca doğru anladığımı zannediyorum. 1.2. kademe derken (SANIRIM) Örneğin, istenilen sıcaklık 140 derece olsun 120ye kadar on/off sonrasında PID istiyor. Zaten PID bu sistemi kendisi otomatik ayarlıyor.
    Eğer senin dediğin gibi bir sistem istiyorsa Ne gerek var on/off 'a zaten onu anlamadım. On/Off sistemi yorar hiçbir zaman referans noktasına oturtmaz ki.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş