Hem Kapasitif Hem Reaktif Ceza Sorunu

75/5A class:0,5 akım trafosu ile 5A yük'e kadar kompanzasyon yapabilmeniz lazım. 5A yük primer akımın % 6,66'sı sekonder 5A bunun % 6,66'sı 0,333A yani 333mA yapar röle 50mA'e kadar okuyabiliyor. Röle ayarlarınızı yapamadınız yada yük az olduğundan röle kademeleri algılayamadı program 10'da elle tüm kademeleri tek tek girip monofazelerin fazlarınıda r-s-t belirterek giriş yapın.
Neden 7 adet monofaze kondansatör taktınız? faz başına 2 adet toplamda 6 adet monofaze kondansatör uygun olacaktı. RG3-12C ve CS'ye reaktör bağlayamazsınız tanımaz.
Alternatif çözüm:Gece devrede olan düşük yüklere bağımsız kondansatör bağlayabilirsiniz.
Ustam bu dediğiniz ayarları yapacam inşallah. yeniden sonucu paylaşirim​

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
s.a ben bir tekstil fabrikasında elektirikci olarak calışmakdayım 2 senedir aynı firmada calışıyorum bugüne kadar hiç ceza yemedim her hafta panoyu konturol edip cezayı önlerdim ama gecen gün ben fabrika dışındayken tedaş 2002 model elektronik sayacı sırf modem uymuyor diye deyiştirmiş şimdi sormak istediğim ben şimdi reaktif kapasitifi neye göre hesaplıcam yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Sn. kemalkanbir, normalde son gelen faturadaki endeks bilgilerini referans alarak hesap edeceksiniz.
Eski sayacınız büyük bir ihtimalle fazlardaki reaktif yük dengesizliğini ayrı ayrı olarak değerlendirmeyip, toplam indüktif gücü bir kefeye, toplam kapasitif gücü de bir kefeye koyup hesaplayan sayaç modelindendir. Yeni modellerdeki durum şu: Her fazı bağımsız olarak hesap yaparak, bir fazdaki indüktif güçle diğer fazdaki kapasitif gücü ayrı ayrı olarak değerlendirir ve bu durumda yük çeşitliliğine bağlı olarak bir fazdan indüktif yazarken diğer fazdan da kapasitif yazabilir.

Sizin yapmanız gereken, sayaç değişiminde fatura kesilmiş ise sayaç ekranındaki değerlere göre hesap yapmalısınız.
Sayaç değişiminde fatura kesilmemiş ise, son faturadaki endeks bilgileri ile eski sayacınızdaki son endeks bilgileri arasındaki farkı alarak sayaç değişimine kadar olan tüketimleri bulup, bu tüketimler üzerine yeni sayacınızdaki tüketimleri ekleyip güncel tüketiminiz üzerinden hesap yapmalısınız.
Yani:
Son faturadaki endeks bilgileri Aktif: 3500 İndüktif: 1000 Kapasitif: 800
Eski sayacınızdaki son endeks bilgileri Aktif: 3900 İndüktif: 1080 Kapasitif: 860
Aralarındaki farkı: Aktif: 400 İndüktif: 80 Kapasitif: 60
Yeni sayacınızdaki tüketimler: Aktif: 100 İndüktif: 15 Kapasitif: 10
Güncel tüketiminiz :
Aktif: 400+100=500
İndüktif: 80+15=95
Kapasitif: 60+15=70

Oranlar: Aktif/İndüktif = 95/500 = %19
Oranlar: Aktif/Kapasitif = 70/500 = %14

cok teşekkür ederim ustam peki ustam reaktif kapasitif ceza sınırı yüzde kac ben 20 ve 15 olarak hesaplıyorum birde ustam benim kompanizzasyon banomda kondaktör yapışması oluyor bunu nasıl önlerim şimdiden teşekkür ederim

İşletme gücü 50kVA üzeri ise %20-%15'tir.
Kontaktörler devreye sık girip çıkıyor ve bu kısa süre boyunca da kondansatörler yeterince deşarj olamıyorsa kontaktörler yapışır.
Kontaktörlerin gücü az ise bundan dolayı da yapışabilir.
Sık yapışan kontaktörleriniz için deşarj bobini kullanılırsa kondansatör devreden çıkınca reşarj olacağı için kontaktör yapıştırmaz. Bakınız: https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/3557-desarj-bobini.html

Röle üzerinden kondansatör deşarj süresini çok kısa tutmayın bu da bir çözümdür.

saat degişiminden sonra yeni saat degerlerine göre hareket et ben eski saati coktan unuttum bile :)))

sonendeks aktif 033.106.134 endüktif 084.24.962 kapasitif 023.24.733 saati deyiştirdikleri endeks aktif 33195 endüktif 8437 kapasitif 2328 yeni takılan sayac da ise aktif 25908 reaktif 1784 kapasitif 1876 bunun hesaplamasını nasıl yaparız ben işin icinden cıkamadım bir türlü

hem kapasitif hem reaktiften cezaya gidiyorsan yüzde 99 kademe seçimin yanlıştır. monofaze kondansatör ihtiyacın çok fazla. bunu tam olarak monofaze kondansatörlerle dengelemen lazım . bunu da var kademesine gelerek hangi faza ne kadar kondansatör ihtiyacı var bak ve ona göre çözüm üret. 9 kademe monofaze takan ve çözülemeyen bir yere gittim 4 kademe monofaze kondansatörler çözdüm. 4 kademeyide sadece L1 fazına bağladım ve çözüldü. var kısmına bak çözesin.

sonendeks aktif 033.106.134 endüktif 084.24.962 kapasitif 023.24.733 saati deyiştirdikleri endeks aktif 33195 endüktif 8437 kapasitif 2328 yeni takılan sayac da ise aktif 25908 reaktif 1784 kapasitif 1876 bunun hesaplamasını nasıl yaparız ben işin icinden cıkamadım bir türlü

Sn. kemalkanbir,
Eski sayacınız sanırım akım trafoluydu ve yani sayacınız da akım trafosuz (direkt kombi) gibi görünüyor. Verdiğiniz bilgilere göre sayaç endekslerini birbirinden bağımsız olarak değerlendirdiğimizde:

Son fatura bilgileri:
Aktif 33106
İndüktif 8424
Kapasitif 2324

Sayaç değişiminde eski sayaçtaki son endeks bilgileri:
Aktif 33195
İndüktif 8437
Kapasitif 2328

Eski sayacın, son faturadaki endeksleri ile sayaç değişimine kadar olan sarfiyat:
Aktif 33195 - 33106 = 89
İndüktif
8437 - 8424 = 13
Kapasitif
2328 - 2324 = 4

Bu süre zarfınca sayaç cezaya düşmemiş:
İndüktif / Aktif = 13 / 89 = %14,6
Kapasitif / Aktif = 4 / 89 = %4,5

Yeni sayaçtaki güncel endeksler:

Aktif 25908
İndüktif 1784
Kapasitif 1876

Yeni sayaçtaki endekslere göre de ceza yok:
İndüktif / Aktif = 1784 / 25908 = % 6,9
Kapasitif / Aktif = 1876 / 25908 = % 7,2

Siz bu endekslerin alındığı tarihleri de belirtirseniz içimizde herhangi bir şüphe kalmaz. Çünkü yeni sayacın endeksleri, eski sayacın yıllardır yazdığına çok yakın. Dediğim gibi eski sayaç akım trafolu ve yeni sayaçta akım trafosuz gibi. Eski sayacınızın akım trafo değeri nedir? (150/5 , 250/5 gibi) Bu akım trafo oranını da bilirsek yeni endeksle birleştirirken ona göre bir hesap ederiz.

END:6,9 KAP:7,2 CEZADA FALAN DEĞİLSİNİZ.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri