Hem Kapasitif Hem Reaktif Ceza Sorunu

ika1986

Üye
Değerli ustalar bizim şirkete bağlı olan bır santıyede kapasitif yüzde 33. Reaktif yuzde 35 ceza gelmiş.Kendim panoyu görmedim ama bizden bir usta bakmaya gitti. şantiyede yük yok şimdilik sadece güvenlik kulubesi var, oda bir buzdolabı veya ketıl varmiş . Bende gidecem oraya ustalar tahmınıme göre yuk hep tek faz kompanza kondansatörleride 3 fazlı ondan olabılır. ayrıca akım trafosu 200 . 5 röle cos 1000 ayarlın röle entes 3 fazlı.ustalar sorun ne olabilir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kondansatör sıralamasında sorun olabilir.bazı yerlerde elektrikten anladığına şüphe duyduğum elemanlar gidip kondansatörleri birinci kademede en büyük ve sırayla azalan şekilde son kademeye en düşük kapasiteli kondansaörü yerleştiriyorlar. belki böyle bir sorun olabilir. Problemin olduğu şantiyeye gittiğinizde sorunun tam olarak neden kaynaklandığını buraya yazarsanız paylaşım acısından da iyi olur.

Değerli ustalar bizim şirkete bağlı olan bır santıyede kapasitif yüzde 33. Reaktif yuzde 35 ceza gelmiş.Kendim panoyu görmedim ama bizden bir usta bakmaya gitti. şantiyede yük yok şimdilik sadece güvenlik kulubesi var, oda bir buzdolabı veya ketıl varmiş . Bende gidecem oraya ustalar tahmınıme göre yuk hep tek faz kompanza kondansatörleride 3 fazlı ondan olabılır. ayrıca akım trafosu 200 . 5 röle cos 1000 ayarlın röle entes 3 fazlı.ustalar sorun ne olabilir?

Röleniz entes'in hangi modeli belirtmemişsiniz ancak kompanzasyon sisteminizde monofaze kondansatörünüz muhtemelen yok. Gündüzleri faz dengesizliğinden hedeflenen cosfi değerine ulaşamama endüktif alanda çalışma, geceleri yük azlığından en düşük kondansatör kademesinin fazla gelmesi neticesi kapasitif alanda çalışma ve nihayetinde faturada hem endüktif hem kapasitiften sınır değer aşımı gerçekleşmektedir.
Her rölenin kendine has bazı özellikleri vardır, örneğin Entes RG3-12C ve CS modellerinde ilk kademe üç fazlı ve kademe gücü en büyük kondansatör seçilmesi gerekir bundan sonraki kademelerin diziliş sırasının program-10'da hiç bir önemi yoktur kademeler azalarakta yerleştirilebilir. Kompanzasyon hassas ve incelikleri olan bir konudur sistemini iyi bilmek röleyi iyi tanımak gerekir.

Ustalar bugün bakmaya gittim o bahsettiğim yere röle entes RG3-12CS_TR herşey doğru yapılmış. akım trafosu 250.5 sistemin çektiği yuk R. 12 A. S.8 T 1 AMPER. röle kademe sirası doğru kondansatörler sırası ve doluluğu tamam sorunsuz.kademede yapıyor sadece yuk olmayan fazı 1.000 gösteriyor. kapasitif yese tamam derim ama reaktifde yiyor. yaptığim işleme gelince röleyi yeniden tanıttım olmadı. bütün kademeleri kapattım sadece 1 ve 2 kaldı 1 kademeye 1 kwar kondansatör taktım. 2 ci monafaze kondansatör taktım. Beklemedeyim bakalım durum ne olacak. Tahmınım sorun akım trafosu 250. 5 yük yok ondan röle sapıtıyor. Ayrıca kademelerin sigortasını kapattığım halde yine boş kademeleri çekiyor örnek 4.5.6.7.8. böyle ama öyle kalıyor bence bu rölenin eksıklıgı.kondansatör görene kadar çekmesi lazım düzeltemezsek entes yerine abb röle takacam sonucu yine paylaşirim.

Ustalar bugün bakmaya gittim o bahsettiğim yere röle entes RG3-12CS_TR herşey doğru yapılmış. akım trafosu 250.5 sistemin çektiği yuk R. 12 A. S.8 T 1 AMPER. röle kademe sirası doğru kondansatörler sırası ve doluluğu tamam sorunsuz.kademede yapıyor sadece yuk olmayan fazı 1.000 gösteriyor. kapasitif yese tamam derim ama reaktifde yiyor. yaptığim işleme gelince röleyi yeniden tanıttım olmadı. bütün kademeleri kapattım sadece 1 ve 2 kaldı 1 kademeye 1 kwar kondansatör taktım. 2 ci monafaze kondansatör taktım. Beklemedeyim bakalım durum ne olacak. Tahmınım sorun akım trafosu 250. 5 yük yok ondan röle sapıtıyor. Ayrıca kademelerin sigortasını kapattığım halde yine boş kademeleri çekiyor örnek 4.5.6.7.8. böyle ama öyle kalıyor bence bu rölenin eksıklıgı.kondansatör görene kadar çekmesi lazım düzeltemezsek entes yerine abb röle takacam sonucu yine paylaşirim.

Sayısız kompanzasyon sistemi devreye almışımdır Entes'ten hiç problem yaşamadığımı öncelikle belirtmek isterim. Akım trafosu etiket değerinin %10'u ve altı sistem düzgün çalışmaz. 250/5 akım trafosunda bu değer 25A senin faz akımların ise 12(R)-8(S)-1(T) şeklinde olduğunu söylüyorsun. Problemin kaynağı belli başka röle arayışlarına girme.
Çözüm düşük yüklerin hepsini bir kompakt şalterden besle ve buna küçük akım trafosu bağla reaktif güç kontrol rölesi bu akım trafoları üzerinden akım bilgilerini alsın. Tek fazlı kondansatör kademe sayısını arttır. Sorunun çözülür.

Sayısız kompanzasyon sistemi devreye almışımdır Entes'ten hiç problem yaşamadığımı öncelikle belirtmek isterim. Akım trafosu etiket değerinin 'u ve altı sistem düzgün çalışmaz. 250/5 akım trafosunda bu değer 25A senin faz akımların ise 12(R)-8(S)-1(T) şeklinde olduğunu söylüyorsun. Problemin kaynağı belli başka röle arayışlarına girme.
Çözüm düşük yüklerin hepsini bir kompakt şalterden besle ve buna küçük akım trafosu bağla reaktif güç kontrol rölesi bu akım trafoları üzerinden akım bilgilerini alsın. Tek fazlı kondansatör kademe sayısını arttır. Sorunun çözülür.
s.a dediğiniz gibi akım trafo oranını düşürdük 75.5 ama bir türlü ayar tutmuyor. bazen yük 5 ampere kadar düşüyor. zaten en fazla 15 20 amper. kompanzasyonu kapattık deneme amaçlı kapasitif durdu. devreye alıyoruz hem endüktif hem kapasitif yazıyor. Bu günde 0.50 7 adet monofaza kondansator taktık. denemedeyız ama yük çok az oldugu için sorun düzelmıyor.Acaba diyorum endüktifi durdurmak için fazla kademe yaptırsak. kapasitif arttıgı zaman güce göre şönt reaktör taksak olurmu?

s.a dediğiniz gibi akım trafo oranını düşürdük 75.5 ama bir türlü ayar tutmuyor. bazen yük 5 ampere kadar düşüyor. zaten en fazla 15 20 amper. kompanzasyonu kapattık deneme amaçlı kapasitif durdu. devreye alıyoruz hem endüktif hem kapasitif yazıyor. Bu günde 0.50 7 adet monofaza kondansator taktık. denemedeyız ama yük çok az oldugu için sorun düzelmıyor.Acaba diyorum endüktifi durdurmak için fazla kademe yaptırsak. kapasitif arttıgı zaman güce göre şönt reaktör taksak olurmu?

75/5A class:0,5 akım trafosu ile 5A yük'e kadar kompanzasyon yapabilmeniz lazım. 5A yük primer akımın % 6,66'sı sekonder 5A bunun % 6,66'sı 0,333A yani 333mA yapar röle 50mA'e kadar okuyabiliyor. Röle ayarlarınızı yapamadınız yada yük az olduğundan röle kademeleri algılayamadı program 10'da elle tüm kademeleri tek tek girip monofazelerin fazlarınıda r-s-t belirterek giriş yapın.
Neden 7 adet monofaze kondansatör taktınız? faz başına 2 adet toplamda 6 adet monofaze kondansatör uygun olacaktı. RG3-12C ve CS'ye reaktör bağlayamazsınız tanımaz.
Alternatif çözüm:Gece devrede olan düşük yüklere bağımsız kondansatör bağlayabilirsiniz.

Monofaze kademelerini 0,5 kvar ve 1 kvar olarak en az iki kademe kullanmanda fayda var. Hem düşük hem de dengesiz yüklerin.

Madem şantiye çalışmıyor yüklerde sadece bekçi kulübesinde münferit bir kondansatör bağlayarak problemi çözersin.kompanzasyon panosunu kapat.hem ileride şantiyenin çalışacağını varsayarsak panoda köklü değişiklikler yapmadan devreye alırsın.

Şantıye büyük bir depoya çevrilmiş. Depo olarak sabit yük yok malzeme gelirse ışıkları yakıyorlar, eğer dediğiniz gibi sabit yük olsaydı bunu yapardık ama belirsiz nerden ne kullanacakları.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri