Hem Kapasitif Hem de Reaktif Oran %23

halil15

Üye
Mrb. 630 kva. özel trafolu tesiste (sayaç o.g den okunuyor).
Rölenin akım trafosundan önce 12,5 kvar sabit kondansatör grubu mevcut.
Reaktif güç kontrol rölesi kael varkombi 18 tft . Röle %8 reaktif,%4,5 kapasitif oranlarda yazdığı halde sayaç %23 reaktif ve %23 kapasitif yazıyor. Og hattı kontrol edildi , sayaç değişti . Değişimden sonra sayaç %51 reaktif ve %3-5 kapasitif yazmaya başladı nedeni?????

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Mrb. 630 kva. özel trafolu tesiste (sayaç o.g den okunuyor).
Rölenin akım trafosundan önce 12,5 kvar sabit kondansatör grubu mevcut.
Reaktif güç kontrol rölesi kael varkombi 18 tft . Röle %8 reaktif,%4,5 kapasitif oranlarda yazdığı halde sayaç %23 reaktif ve %23 kapasitif yazıyor. Og hattı kontrol edildi , sayaç değişti . Değişimden sonra sayaç %51 reaktif ve %3-5 kapasitif yazmaya başladı nedeni?????
Oranlar o kadar farklı ki ! sanki sizin o.g. ölçü hücresinden sonra size ait ayrı bir fider var başka bir trafoyu besliyorda onun endüktifi etkliyor gibi bir durum geliyor aklıma. Böyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Değişim sonrası sabiti kapatmışsınız gibi görünüyor, kontrol ediniz. Ayrıca dengesiz yükleriniz olabilir, bunu dengelemeye çalışınız. Nihayet düzelmez ise ve yükleriniz düşük seyrediyorsa (en çok bu durumda sıkıntı çıkıyor trafolu sistemlerde) OG den ölçümlü her fazı ayrı düzelten küçük bir cihaz ile sorunu çözebilirsiniz.

Telefon üstünden Yardim Alınız..

Kondansatörleri Kontrol Ediniz. Bağlantıları Kontrol Ediniz.. Fazları Dengeleyiniz..
Bu arada Ceza Düşüyor Durumda.. Bütün Kondansatörler Cekikmi Değil İse üstekileri Kontrol Ediniz Düzelir.. Bunu Yanı Sıra Bütün Kondansatörler Cekik İse Son yaptıgınız halde. Kondansatör İlavesi Yapınız..

Mrb. Bu durum Benim Hiç Aklıma Gelmedi.. Bakmam Lazım. Teşekkür Ederim.

role iyi güzel yalnız parametrelerin dogru ayarlanması gerek bunda sorun var gibi indüktif ile kapasitif ters orantılıdır sayaç degiştikten sonraki oranlar kondansatörün yetersiz oldugunu gösteriyor sana yardımcı olurum neredesin

kompanzasyon konusu çok derin bir konu 30 yıllık meslek hayatımda şuan 35 adet işletmenin kontrolünü yapıyorum şükür reaktif enerji bedeli ödetmedim fakat zorlandıgım zamanlar oldu

antalyanın kaş ilçesinde şantiyede çalışacak usta arıyorum

antalya merkez.
sorunlu yer ise Kumluca İlçesinde

Kondansatörleri kontrol edin sanırım kondansatörler çalışmıyor.Kondansatörleri sırayla manuel devreye alarak reaktif sayacı ve cos kontrol edersen sorunu bulabilirsin diye düşünüyorum.
Kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri