Hem anahtar hem sensör kullanımı?

..bence sistemin şöyle çalışması isteniyor..
anahtara basıldı ve içeri girildi..örneğin 30 saniye sonra anahtara basıldı ve dışarı çıkıldı..
başka bir senaryoda, anahtara basılmadan içeri girildi..sensör çalışdı ..lamba yandı..ayarlanan süre sonunda
lamba söndü..
tam ne isteniyor..bilmiyoruz ki..

Tekrar aynı şeyleri yazma gereği duyuyorum, soruyu soran arkadaşımızın, soruyu ifade etme şeklini yanlış yorumluyorsunuz.

Soru da istenen sadece lambanın sönmesi değil. Eğer amaç sadece bu olsaydı, dediğiniz gibi sensör bu işlemi yapıyor.

İstenen diğer bir şart, ihtiyaç yoksa sensörün enerjisiz kalması.

"Şartlı tasarruf"

-Şart anahtar aktif olacak.
-sonuç; sensör anahtara hükmedebilecek.

Yukarıda ki ifadeye karşılık gelen anlam ;

Anahtar sensörü enerjilendirecek, süre sonunda sensör (anahtara hükmedecek) anahtardan gelen enerjiyi kesecek, bu gayet net bir ifadedir.

Zira ihtiyaç ve lüzumu yoksa, görevini yerine getirmiş devre elemanı, devreden çıkarılarak enerjisi kesilmeli.

Bu sayede sensörün enerjisi kesilerek, sensörün çalışma ve yaşlanma süresi uzatılır, ayrıca işletmede kullanılan sensör sayısı fazla ise (40 adet sensörün olduğu söylenmekte), çok küçükte olsa gizli tüketimin önüne geçilir.

Aşağıda ki hazırladığım çizim, soruda istenilen çalışmayı gerçekleştirir.

12.jpg

Son düzenleme:
Tekrar aynı şeyleri yazma gereği duyuyorum, soruyu soran arkadaşımızın, soruyu ifade etme şeklini yanlış yorumluyorsunuz.

Soru da istenen sadece lambanın sönmesi değil. Eğer amaç sadece bu olsaydı, dediğiniz gibi sensör bu işlemi yapıyor.

İstenen diğer bir şart, ihtiyaç yoksa sensörün enerjisiz kalması.

Yukarıda ki ifadeye karşılık gelen anlam ;

Anahtar sensörü enerjilendirecek, süre sonunda sensör (anahtara hükmedecek) anahtardan gelen enerjiyi kesecek, bu gayet net bir ifadedir.

Zira ihtiyaç ve lüzumu yoksa, görevini yerine getirmiş devre elemanı, devreden çıkarılarak enerjisi kesilmeli.

Bu sayede sensörün enerjisi kesilerek, sensörün çalışma ve yaşlanma süresi uzatılır, ayrıca işletmede kullanılan sensör sayısı fazla ise (40 adet sensörün olduğu söylenmekte), çok küçükte olsa gizli tüketimin önüne geçilir.

Aşağıda ki hazırladığım çizim, soruda istenilen çalışmayı gerçekleştirir.

Ekli dosyayı görüntüle 45497
Mesut bey gerçekten beni anlamışsınız :) cok teşekkür ederim. Tamda aradığım bu işte.
Daha önce mühürleme devresi yapmadım. Ama araştırıp hemen bi örnek yapamaya çalışacağım. Tekrar teşekkür ederim [emoji5]

Slm. kolay fakat uğraştırıcı ve maliyetli bir çözüm ürettim kendimce. Step röle, push buton, zaman rölesi ,hareket sensörü.
Butona bastınız step röle ile lambayı yaktınız. zaman rölesi zaman eşiğine ulaştığında hareket sensörünü çalıştırıp hareket kontrolünü yaptınız hareket yoksa kapattınız hareket varsa zaman rölesini yeniden başlattınız. Buradaki step röle kumanda devrenize göre normal rölede olabilir geliştirme kabiliyetinize bağlı.
Risk abi step röleyi sanırsam jeneratör panosunda görmüstüm. Sadece uzaktan gördüm ama :) daha cok sey ogrenicem sayenizde.. teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
..merak ettim..nasıl çözüldü problem..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri