Helikopter Mekanizması için Yardım Edebilir misiniz?

okyanus_a

Üye
Arkadaşlar, ben uzaktan kumandalı bir helikopter planlıyorumda, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

mekanizmayı nasıl planlamalıyım?
hani parçaları kullanmalıyım?

uzaktan kumandalı bir oyuncak tarzı gerçekçi bir helikopter yapmayı planlıyorumda,
destek olursanız çok sevinir, memnun olurum.

tasarım kafamda var aslında ortada motor, yanlara doğru 4veya 5 cubuk, cubuklarin ucunda pervaneler.. orumcek benzeri bir helikopter... teşekkürler

Arkadaşlar, ben uzaktan kumandalı bir helikopter planlıyorumda, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

mekanizmayı nasıl planlamalıyım?
hani parçaları kullanmalıyım?

uzaktan kumandalı bir oyuncak tarzı gerçekçi bir helikopter yapmayı planlıyorumda,
destek olursanız çok sevinir, memnun olurum.

tasarım kafamda var aslında ortada motor, yanlara doğru 4veya 5 cubuk, cubuklarin ucunda pervaneler.. orumcek benzeri bir helikopter... teşekkürler

Bahsettiğiniz helicopterden ziyade hexacopter.
Bayağı bir gündemde olan birşey
Vijay Kumar: İşbirliği yapan ve uçan robotlar | Video on TED.com

Bu videoyu izlersen faydalı olacağını düşünüyorum.(Bu arada bilenler bilir TED i, çok güzel videolar var, faydalanabilirsiniz.)
Onun dışında hobby sitelerinde falan iskelet aksamı satılıyor.

Kolay gelsin

kardeşim süper makine yapmışlar yav, ancak maliyeti en aza düşürerek bizler manuel olarak böyle çevik helicopter nasil yapabiliriz hızlı dinamik veya yapabileceğimizle dogru orantili olarak buna en yakın..

Ne yapmak istediğiniz size bağlı,
Parçaları alıp montaj yaparak hexacopter yapabilirsiniz.
ikinci seçenek ise;
İlk önce hiç bir şey almadan kağıt üstünde projelendirebilirsiniz.
Matematiksel modelini çıkarırsınız, 3d tasarım ve analiz yapabilirsiniz,
ikinci yoldan birini seçmek sizin bilgi ve becerinize kalmış.

Artı olarak bu konu uygulaması olan bir konu. Mesela film çekimlerinde gökden görüntü almak istendiğinde
Adam Helikopter gibi maliyetli birşeyi kullanmaktansa hexacopteri kullanmak daha iyi bir seçenek.
Bu örnek için titreşim kritik bir konu ki, başta yazdığım tasarım ve analiz kısmını ilgilendiriyor.

Bunun gibi uygulama alanları çoğaltılabilir.

mesela parçaları alıp montaj yapmak istesem, maliyeti ne kadar olur?

ayrıca matematiksel model çıkartıp 3d tasarım ve analiz yapmak için uğraşacağım..
photoshop cs6 programıyla yapabilirim büyük ihtimal..autocad bilmiyorum.

bilgilerin için çok teşekkür ederim slymn58

kardeşim, ben elektronikten fazla anlayan birisi olmadıgım için cok soru soruyorum kusura bakmazsın inş.

şimdi boyutu küçük robot uçaklar daha hızlı, sabitliğini bozmayan, çevik uçaklar oluyor ted.com da söylediğine göre,, boyutu küçük oldugundan yük taşıma kapasitesi azalıyormuş ve bu sorunu aşmak için birden fazla motor kullanmak gerekiyormuş..

videodaki robot uçaklar ı stabil tutmak için işlemciler saniyede 600 kez komut gönderip geri bildirim alıyormuş..

5 kg yük taşıyarak sabitliğini, hızını ve dengesini koruyabilen, ve gps ile google earth üzerinden koordinatları bildirdiğimde oraya doğru otomatik uçuş sağlayabilen, sonra otomatik olarark geri dönebilen bir robot uçak yapmak istiyorum..

bu robot uçağı yapmak için hangi parçaları almam gerekiyor, ve parçaların hangi özellikleri taşıması gerekir...
ve şarj sorunu yaşamaması açısından nasıl bir yol izlemeliyim..

bilgi verirsen çok müteşekkir kalırım slymn58, şimdiden çok teşekkür ederim.

Benim yazdığıma bakmayın benimde tecrübem yok :)
Ama yapılması gerekenler üç aşağı beş yukarı belli,
Bahsettiğiniz konular aslında hepsi ayrı bir alan,
gps için -> https://www.kontrolkalemi.com/forum/mikroislemciler/83996-arduino-gps-modulu-google-maps.html
Zaten Ardunio veya diğer mini pc diye tabir edebileceğimiz SoC(system on a chip)ler,
kontrol gibi konularda işini görür.
(netten araştırırsan büyük ihtimalle ardunio ile yapılmış proje vardır). Google heman yazdım.
https://code.google.com/p/arducopter/

Bilmiyorum alanın ne ama, bazı temel bilgilere vakıf olman gerekiyor.(yazılım, elektronik)

kardeşim biraz araştırma yaptım birşeylere ulaştım sanırım :)

arduino uno r3 mainboard üzerine Gyro, Accelerometer, Barometer, Magnetometer, parçaları eklenti yapıp, yazılımını yükleyip çalıştırıyoruz.. nasıl çalışıyor bilmiyorum ama elektronik sistem bu şekilde montajlanıyor :) bu parçaları anakart üzerine nasıl yerleştirilmesi gerektiğini anlatan biryer bulurum umarım. uzaktan kumanda sistemide yapmak gerkiyor onlar nasıl uyumlu çalışıyor bilmiyorum ama onuda araştıracağım. bu arada verdigin bilgiler dogrultusunda biryerlere ulaşabildim çok teşekkür ederim.

dahada sorabilecegim birkaç soru olabilir oda elektrik montaj gibi işler yardımcı olurmusun ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri