Helal ve Sağlıklı Beslenme Paneli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere günümüzün en önemli ancak üzerinde en az durulan konularından birisidir helal gıda kavramı.

Hepimiz sağlıklı beslenmeye çalışıyoruz. Televizyon ve radyolarda çeşit çeşit kim oldukları meçhul pek çok kişi konu üzerine birşeyler söyleyip duruyor. Biz de onlara uymaya çalışıyoruz.

Helal gıda denince ise bu durum tam bir içler acısı maalesef. Hepimiz elimizden geldiğince helal gıda almaya çalışıyoruz. Ama gerçekler öyle mi?

Bu eksiklikleri düşününce bizim de çorbada tuzumuz olsun misali Çamlıca ÇAKÜD olarak bizler, Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu'nun değerli yardımları ve VefaDer, Üsküdar Belediyesi'nin de katkılarıyla işin gerçek ehli, hocalarımızın katılımıyla bir panel düzenlemeye karar verdik.

Türkiye'de bu tarzda bir panel ilk olmakla birlikte, önemi açısından fazla birşey söylemeye gerek olmadığı düşüncesiyiz.

Sizleri panelimize davet ediyoruz. Katılım ücretsizdir.

Unutmayın;
Kazancımız helal olabilir ama ya yediklerimiz ?!

Benim bildiğim "helal" dini bir tabirdir.
Gıda konusunda en önemli şey sağlıklı olmasıdır.
Domuz eti kastediliyorsa eğer,
Helal-haram konusu kişinin kendisine kalır.

Aynen katılıyorum.Bu tabir çıkmadan yediklerimiz ( 500 senedir ) hep harammıy-
dı yani ?Bu da başka bir ticaret. HELAL KAZANÇ,helal gıdadan daha önceliklidir.

Son düzenleme:

peki siz helal yemek istediğiniz bi gıdayı helal olmayan (islam dinince) ve size helalmış gibi sunuluyorsa ve siz bunu bilmeden alıp tüketiyosanız kendi şeçimizi yapamıyosunuz demektir nerde kaldı ozaman sizin kişinin kendi seçimi tabiri zaten
bu seminerlerin yapılma amacı bu tabi bunu müslüman olan bi kişi için söylüyoruz
kişi müslüman olmayıp helal haramı gözetmiyosa domuz köpet at vs eti yiyosa
zaten bu seminer o kişileri ilgilendirmez

doğru
bilmeden yediğimiz çok şeyler var
özellikle çocuklarımıza yedirdiğimiz gıdalara çok dikkat etmeliyiz bu konuda bu gibi seminerlerin toplumun bilinçlenmesi açısında faydası olacağına inanıyorum

Gıda ile ilgili tüzükler ve yönetmelikleri düzgün yapıp uygularsanız
(kendi ülke çıkarlarınız doğrultusunda,yabancı gıda devlerinin çıkarları
doğrultusunda değil) bir sorun kalmaz.
Gıdaların üzerine içeriği yazılmak zorunda.
Helal gıda diye bir sorunu yok ki Türkiyenin.

biraz daha konuyu açarsak helal kavramının içinde hijyen kesinlikle vardır günümüzde hem hijyene hende imal edilen ürünlere katılan maddelere ne kadar güvenebileceğimiz şüpheli olabilmektedir dolayısıyla üretilen gıda maddelerinin içeriklerinin tam ne olduğu ve bunların inancımıza uygun üretilip üretilmediğini sorgulamak istememiz gayet normal nasıl iso standartları bugün üreticilerden isteniyorsa tüketiciler olarak bizimde ürünlerin üzerinde gıdanın helal malzemelerle ve hijyen şartlarına uygun üretildiğini belgelendirilmesini ve bunun ürünün ambalajında gösterilmesini istemek hakkımız diye düşünüyorum

bu helâl gıda kavramı yahudiler'in Koşer'i gibi bir şey sanırım.Belki de onlarda olduğu gibi bir tekel yaratılmak isteniyordur.Sonra bunun belgelendirilmesi vs. var.Kısaca birileri deveyi hamuduyla götürecek .
Bu işin kuralı üreticilerin kutuya ürünün içeriğini doğru şekilde yazmasını temindir.Burada dalavere dönüyorsa da en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.Gerisi lâf.

bu helâl gıda kavramı yahudiler'in Koşer'i gibi bir şey sanırım.Belki de onlarda olduğu gibi bir tekel yaratılmak isteniyordur.Sonra bunun belgelendirilmesi vs. var.Kısaca birileri deveyi hamuduyla götürecek .
Bu işin kuralı üreticilerin kutuya ürünün içeriğini doğru şekilde yazmasını temindir.Burada dalavere dönüyorsa da en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.Gerisi lâf.

Aynen katılıyorum. Kıvam arttırıcı diye geçiştirmekten ziyade ne tür jelatin (domuz veya sığır menşeili) olduğu yazılırsa daha mantıklı olur.

Yaşanan sorunlar,çözüm alternatifleri hedeflenenler kamuya açık bir şekilde anlatılmalı aksi taktirde banada rant amaçlı bir oluşum gibi geliyor. Devletin kurumları (Tarım ve köy işleri,TSE,v.s.)sanki iş yapmıyorda bu sorumluluğu biz aldık gibi bir hava seziyorum hiç hoş değil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri