Heat Exchanger İle Klima Arasındaki Farklar Nelerdir?

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Arkadaşlar elektrik panolarında kullanılan "Heat exchanger"(Isı değiştirici) ile pano kliması arasındaki ne gibi avantaj ve dezavantajları var, kısaca hangi şartlar altında klima veya ısı değiştirici kullanabiliriz?
Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar elektrik panolarında kullanılan "Heat exchanger"(Isı değiştirici) ile pano kliması arasındaki ne gibi avantaj ve dezavantajları var, kısaca hangi şartlar altında klima veya ısı değiştirici kullanabiliriz?
Teşekkürler.

Dostum elektrik panolarında sogutma sıstemı hiç gormedım...
ama bılgı amaclı anlatayım...

Heat exchanger ısı degıstırıcısıdır...
havalandırma ve sogutma sıstemlerınde ıkı ayrı devredekı akışkan (bu panolarda pano içi ve pano dışı havadır) arasında ısı alıp veren (karışım saglamadan iki ayrı yerdekı hava bırbırıne karısmaz ) hava koşullandırma ekipmanıdır....

anladıgım kadarı ıle ıklımlendırme sıstemlerınde kullanılan ısı degıstırıcısı ıle aynı gorevı yapıyor olması lazım.
pano ıcınde sırkulasyon yapan bir fan havayı heat exc. dan gecirir aynı heat exc. diğer devresınden pano dısındakı daha soguk hava dolastırılır. bu sekılde dısarıdakı daha soguk havanın soguklugu pano ıcıne tasınarak soguması saglanır.. Sanıyorum özel ekipmanlı panolarda kullanılıyor... Dış havadaki kötü koşullar ( bunlar nem toz yada başka etkenler) içeri taşınmaması için kullanılıyor...

klima ise mekanık sıkıstırmalı sogutucu akıskan kullanılır. Daha dusuk sıcaklıklar ıstenıldıgınde kullanılır. Heat exc. ile klıma ıle ınılen sıcaklıklara ınılemez. Ayrıca klıma ıle sogutulan panolarda yogusma sorunu olabılır ozel klımalar kullanılması gerekır...

kısacası demek ısterdım ama uzun oldu... kolay gelsın ıyı calısmalar...

elektrik panolarındaki klimalar yada heat exchanger lar cnc panoları gibi yüksek ısı üreten ve soğutulmadığı taktirde sorun çıkarabilen panolarda kullanılır heat exc. lar kompresörsüz guruplardır sistemde kompresör yoktur bunların çalışma prensibi şu şekildedir: dışardan alınan hava içinde soğutucu gaz bulunan serpantinden geçerek pano içine aktarılır gazın hal değişiminden faydalanıldığı için kısmi soğutma elde edilir klimalar ise bildiğimiz klimalar gibidir sadece pencere tipi klimalar gibi kompakttırlar yüksek ısı üreten panolarda özellikle klima kullanılır dışarıdan harici enerji beslemesi alınmaz genelde pano içinde hangi voltaj var ise ona göre seçilir ve panoa entegre vaziyette gelirler

aslında temel mantık olarak pek fark yok

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri