Hdd seçimi

EnesBK

Üye
merhaba elimde iki hdd var ikisnede ayrı win7 kurucağım ama açarken kısa bir şekilde açılış hdd ini nasıl seçerim

mesela macosx de optiona basınca bootcampi yada maci seçebiliyorum bunu gibi bir şey istiyorum aslında

Biostan açılış diskini ya da sırasını seçebilirsin bioasa girerek ,boot menu sekmesinden.Tabi bunu her seferinde yapmalısın.Pratik başka yöntemi varmı bilemiyorum fiziki müdahale hariç.

Merhaba. HDD'ler ayrı ayrı olduğunda mutlaka BIOS'a girip "booting" seçeneğiyle bu açılışın hangi HDD'le açılacağı seçilir. Böylece ilk seçilen HDD master (efendi yani asıl işletim sistemi) 2. sıradaki disk slave (köle) yani depolama, okuma/yazma amaçlı 2. bir disk olur. Ancak ayni HDD'in örneğin C: ve D: şeklinde bölünmüş disklerinde ayrı ayrı win xp, win 7 kurulursa DOS'dan POST'la ilk açılışta 2 adet windows kurulumu ayni anda karşınıza gelir. 1. veya 2. yi enterleyip sadece o seçilen win 7'yi seçerek bu işletim sistemini PC masaüstüne getirmiş olursunuz. Yani 2 ayrı win 7 kurulumunun ayni HDD'de ayrı ayrı seçimlerle seçip çalıştırmak BIOS'a girmeyi gerektirmez, ama 2 ayrı HDD'de ise BIOS'tan gereken seçimin mutlaka yapılması gerekir.

Daha farklı sistemler olarak win 7 ve win 10 ayrı HDD'lere (1. si HDD'e ve 2. si SSD'ye) kurulduğunda yine BIOS'tan "booting" le açılacak seçilip sonrasında BIOS'dan save & exit'le çıkıp başlatmak gerekir. Başka bir yöntem ise molex PSU güç kablosunun hangi HDD o anda aktif olacaksa ona takılı kalmasıyla BIOS'dan sadece onun görülüp tanınmasıdır, çünkü elektrik gücü HDD'e gitmeyip SATA veya PATA kablosu anakarta bağlıyken BIOS'tan HDD'ler görülemez. Ancak bu işlem BIOS'a girip "booting" seçeneğinden daha zahmetlidir, çünkü bir eliniz sürekli kasa donanımında olacaktır, pek de tavsiye edilemez. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
İki ayrı HDD ye iki ayrı boot sektör (MBR) kurulup aynı anakarta takılamaz.
Bir PC de tek bir bootable HDD olmalıdır. Eğer iki ayrı bootable HDD kullanılırsa açılışta adres çakışmaları olabileceğinden dolayı sistem çakışmaları (Mavi ekran) olabilecektir.
DISK .gif

NASIL YAPILIR?
İlk HDD ye normal kurulum yapılır. Bu HDD'de resimdeki MBR tablosu oluşturulacaktır. İkinci HDD ye kurulum yapılabilmesi için şu yönergeler izlenebilir.
İkinci HDD ilk HDD nin devamı gibi formatlanır. (EXTENDED) Bu durumda her iki HDD kapasitesi birleştirilir.
Herhangi bir HDD sistemden ayrılırsa data kaybı olacaktır. Güvenli değildir.
En ideal yöntem ikinci HDD yi temel birim olarak formatlamalı ve ayrılmış alana ikinci işletim sistemini kurmaktır.
Bu durumda 2. HDD nin tablodaki (MBR) bilgileri ilk diskteki MBR tablosuna yazılacağı için açılışta BIOS daima bu bölgeyi görecektir. MBR tablosunda iki işletim sistemi görüldüğünden dolayı BIOS posttan hemen sonra siyah ekranda hangi işletim sisteminin seçileceği gösterilecektir.

Bu yöntemde ikinci disk sistemden ayrılsa bile ilk kurulan işletim sistemi sorunsuzca çalışacaktır. Ancak ilk HDD sistemden ayrılırsa sistem açılışta NTLDR missing hatası verecektir.

İki ayrı HDD ye iki ayrı boot sektör (MBR) kurulup aynı anakarta takılamaz.
Bir PC de tek bir bootable HDD olmalıdır. Eğer iki ayrı bootable HDD kullanılırsa açılışta adres çakışmaları olabileceğinden dolayı sistem çakışmaları (Mavi ekran) olabilecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 82716
NASIL YAPILIR?
İlk HDD ye normal kurulum yapılır. Bu HDD'de resimdeki MBR tablosu oluşturulacaktır. İkinci HDD ye kurulum yapılabilmesi için şu yönergeler izlenebilir.
İkinci HDD ilk HDD nin devamı gibi formatlanır. (EXTENDED) Bu durumda her iki HDD kapasitesi birleştirilir.
Herhangi bir HDD sistemden ayrılırsa data kaybı olacaktır. Güvenli değildir.
En ideal yöntem ikinci HDD yi temel birim olarak formatlamalı ve ayrılmış alana ikinci işletim sistemini kurmaktır.
Bu durumda 2. HDD nin tablodaki (MBR) bilgileri ilk diskteki MBR tablosuna yazılacağı için açılışta BIOS daima bu bölgeyi görecektir. MBR tablosunda iki işletim sistemi görüldüğünden dolayı BIOS posttan hemen sonra siyah ekranda hangi işletim sisteminin seçileceği gösterilecektir.

Bu yöntemde ikinci disk sistemden ayrılsa bile ilk kurulan işletim sistemi sorunsuzca çalışacaktır. Ancak ilk HDD sistemden ayrılırsa sistem açılışta NTLDR missing hatası verecektir.
merhaba bu işlemi yaparken asıl hdd deki verileri kaybetme olsılığım nedir

İlk HDD bozulmadığı sürece diğer HDD bozulsa bile veri kaybı olmaz.
Ancak bozulan veya sistemden ayrılan 2. HDD de veri kaybı olur.
Bu durumda açılışta ikinci işletim sistemi seçilirse ''NO BOOT DEVICE'' hatası alınır. Ama ilk işletim sistemi seçilirse sistem açılır.

İlk HDD bozulursa tüm sistemde veri kaybı olacaktır.
Bazı özel durumlar da var.
İlk HDD bozulduğunda ikinci HDD ye boot sektör yeniden yazılabilirse ikinci HDD ile sistem boot edilebilir.

İki diskte de işletim sistemi yüklü ise bios/boot'ta hangi disk birinci/başlatıcı disk seçilmişse ondaki sistemle başlatılır. Hatta usb bellek ya da usb taşınabilir bir bootable disk olarak hazırlamış ve işletim sistemi yüklenmişse o diskten de başlatılabilir. Açmayan diskler için hiren's boot cd/usb gibi.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri