hazır şifreli kapı sistemi bağlantısı hakkında soru

Hocam hakkınız ödenmez. Şimdi son durumda çıkışları hangilerinden alırsam apartman sistemindeki kapı açma esnasında bu alete bir şey olmaz?
Bu arada cihazımın kendi fotoğraflarını da ekliyorum. Tamamen şemaya göre yaptım.
Fotoğraftaki sarı (push) ve kırmızı (+12v dc) kabloları kilide gidiyor. Diğer kablolardan +12 DC deki siyah kablo (kırmızı ile aynı girişte) !' voltluk adaptörün + ucu, gnd ve COM daki siyah ve beyaz kablolar ise !' voltluk adaptörün - ucu.

Ekleme: Şu an bende COM GND'ye bağlı.

Açıklamaya göre :
image66.jpg

şeklinde bir bağlantı yapmanız gerek. COM ve PUSH uçlarını evinizdeki kapı açma butonu gibi düşünün. Eğer bu uçları evinizdeki butona paralel bağlayacak olursanız şifreyi girdiğinizde sanki butona basmış vazifesi görecektir. Son olarak şu testi de yaparsanız tam emin olalim;
COM a ve PUSH a bağlı olan kabloları sökün. Bu uçlara ölçü aletinizi buzzer moduna alıp bağlayın. Şifreyi girin eğer buzzer kısa süreli ötüp susarsa herşey yolunda..

Ek: COM ucunun GND ye mi yoksa +12V a mı bağlanacağı sizin tesisatınıza bağlı. Eğer tesisatınızda kapı otomatiğinin bir ucuna devamlı +12v geliyor ve GND de kapı otomatiği butonundan geliyorsa sizde kapı otomatiğine devrenizden GND gönderirsiniz yani COM u GND ye bağlarsınız yok tam tersi bir durumda COM u +12V bağlarsınız.

Hocam aynen dediğiniz gibi yaptım. COM ve PUSH kısımlarındaki kabloları söktüm. Aynı uçlara ölçü aletini buzzer modunda tuttum ve şifreyi girdim, dediğiniz gibi ölçü aleti kısa süreli öttü.
Şimdi ben neyi nereye bağlıyorum? kapı kilidine giden 2 kabloya PUSH ve COM' u mu bağlıyorum ?

Bu arada bu saatte ilgilendiğiniz ve üşenmeden şema vs. çizdiğiniz için çok teşekkürler.

Bir önceki yanıtımdaki eki okuyunuz. Sorununuzu halledebilirsek rahat rahat uyuyabilirim.

AÇIKLAMA:
Şimdi siz şöyle yapın;

Eğer kilit devrenizi ayrı bir adaptörle besleyecekseniz adaptörünüzün + ucunu devrenizin +12v kısmına - ucunu da devrenizin GND ucuna bağlayın. Devrenin COM ucunu da +12V a bağlayın. Devrenin PUSH ucunu kapı otomatiğinizin bir ucuna, kapı otomatiğinizin diğer ucunu da adaptörünüzün - ucuna bağlayın.

Son düzenleme:
Eyvallah hocam, şimdi eki okudum. O zaman ben kapının kilidine bağlı olan 2 kabloyu ölçüyorum ve sürekli 12v varsa (kapı açma tuşuna basılı değilken bile) bu sefer COM'u GND'ye bağlıyoruz.
Ama anlamadığım bu şekilde bağladıktan sonra ben çıkışları (yani kilide giden 2 kabloyu) şu an kilide giden mevcut kablolara bağlayacağım? Tabi bu iki kablo PUSH ve +12v DC olacak
Bağlantıyı yaptığımda zaten o kabloda sürekli 12v varsa bu şifre sistemine geri dönmeyecek mi?
hemen çizip yüklüyorum bir dk.

Eyvallah hocam, şimdi eki okudum. O zaman ben kapının kilidine bağlı olan 2 kabloyu ölçüyorum ve sürekli 12v varsa (kapı açma tuşuna basılı değilken bile) bu sefer COM'u GND'ye bağlıyoruz.
Ama anlamadığım bu şekilde bağladıktan sonra ben çıkışları (yani kilide giden 2 kabloyu) şu an kilide giden mevcut kablolara bağlayacağım? Tabi bu iki kablo PUSH ve +12v DC olacak
Bağlantıyı yaptığımda zaten o kabloda sürekli 12v varsa bu şifre sistemine geri dönmeyecek mi?
hemen çizip yüklüyorum bir dk.
Ben yarın sana sakin kafayla şemayı çizeyim. Akşamın hayrındansa sabahın şerri...

tamamdır hocam çok sağ olun hayırlı geceler.

Merhaba,
Bağlantıyı aşağıdaki gibi yaparsanız sorun olmaz.
Adaptörün artı ucunu devrenizin DC+12V ve COM uçlarına, adaptörün eksi ucunu devrenizin GND ucuna ve GND den bir ucu kapı kilidinize bağlayın. Devrenizdeki PUSH ucunu da kapı kilidinizin diğer ucuna bağlayın. Yani kapı kilidinize GND ve PUSH dan birer uç gidecek. Aslında sizin gönderdiğiniz fotoğraftaki bağlantıda doğru ancak tek fark siz kapı kilidine artı ucu devamlı gönderip şifre girince kilide eksi polarite de göndererek çalıştırıyordunuz. Şu anki durumunda ise kapı kilidine devamlı olarak eksi gidiyor, şifreyi girdiğinizde artı polaritede kilide giderek kapı açılıyor. Neden böyle yaptım derseniz artı uc devamlı giderse herhangi bir sebeple uç kapı gövdesi vs. yere temas edip adaptörünüzü bozmasın diye. Tabi bu bir olasılık ama amaç onu bertaraf etmek. Umarım anlaşılır olmuştur. Kolay gelsin.
ba_lant.jpg

hocam gayet basit anlatmışsınız. Şimdi dediğiniz gibi yaptım bağlantıları fakat henüz kilide bağlamadım.
Bağlamadan önce sormak istediğim bu şekilde bağlantı yaptıktan sonra, apartmandaki herhangi bir daire kapı açmak için dairedeki diafondan tuşa bastığında bu şifreli sisteme bir şey olmaz değil mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri