Haydi biraz Zenginin parasını hesaplayalım

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
Arkadaşlar merhaba

Öncelikle belirteyim varım yoğum 10 bin TL . Şu hayatta evdeki eşyaları saymazsan başkada bir dikili ağacım yok çok şükür :) bunu söylüyor um biri çıkıp görgüsüz demesin

Meseleye gelirsek ben bu 10 bin liraya 2 hafta önce banka üzerinden altın aldım . Bugün baktım benim 10 bin 13 bin olmuş . Hayatımda ilk defa çalışmadan kâr ettim . ( Sattığım onca arabada dahil hep yivlendi bana )

Aklıma takılan mesele velevki bu 10 bin lira 1 milyon olsaydı kabaca hesapla aylık bana 200 binlirami kazandiracakti yani ? 200 olmasın 20 bin olsun e buda büyük para . Benmi yanlış hesaplıyorum ?.

Madem böyle büyük kazanç var arkadaş ben neden okurken essek gibi dayak yedim ? Ellerim patladı şantiyede kulaklarım çürüdü, iş kazaları geçirdim ? Kendimi fena halde enayi hissediyorum. Lütfen biri bu işin mantığını açıklasın !!

Son düzenleme:
Kapitalist sistemde öyle maalesef. Parası çok olan daha çok kazanır. İsterse çabalamasın bizim çocuklar. Karar onların. Parası yoksa ya okuyarak ya da ticarete atılarak kimileri de mafyavari işlere girerek mecbur çabalayacaklar. Her çocuk okuyacak diye de bir şart yok zaten. Kafası çalışan nice okuyanlardan çok fazla kazanabiliyorlar. Herkes bir şekilde bir şeyler kazanıyor. Ama az ama çok. Kafası çalışıp bu kapasiteyi kullanabilen daha çok kazanacaktır.
Ha bu arada çocuk çabaladı okudu diyelim. Branşında uç bilgilere sahip olmadıkça iyi kazanamayacaktır. Nice mühendisler var asgari ücrete talim ediyorlar. Bir usta ya da teknisyen aynı branştaki mühendisten çok daha fazla kazanabiliyor. Ben öğretmenim. Ek işler hariç ayda ortalama 9 bin lira kazanabiliyorum. Ek iş de yapıyorum. Mezun ettiğim kimi öğrenciler benden çok daha fazla kazanıyor. Tabi bu durum azınlıkta. Neticede bilgiden ziyade mevcut kapasiteyi en iyi şekilde kullanıp para kazanmanın yollarına bakmak lazım. Ben kapasitesini yeteri kadar kullanabilen biri değilim. Kullanabilseydim devletin maaaşına talim etmezdim. Kapasitesini kullanamayanlar okusalar da okumasalar da ne kadar çabalarsa çabalasın ekonomik anlamda ilerleyemeyecektir.

Son düzenleme:
Bu konulara pek istemiyorum ancak şunu samimi olarak belirtmeden geçmemeyim, son zaman yaşanan hadiseler tamamen yurdum insanın elindeki alım gücünün elinde alınması (veya çalınması)'sında başka bir durum değil, tabii bu kadar hızlı fiyat değişimlerinin olduğu dönemler doğru tarafta bulununca kazanç elde etmeniz çok normal.

Çok çalışanın az para
Az çalışanın çok para kazanabildiği bizim memleketin sistemine karma kapitalist sistem denir. Aslında ortada sistem falan da yoktur. Kim toplumu nasıl kandıracağını öngörüyorsa ona göre enstürmanlarda değişiklik yapar. Bu sistemsizlikte reel planlanmış sağlıklı büyüme kolay kolay gerçekleşmez. Rastgele başarılar elde edilir.
Türkiye’de En zengin % 20’nin milli gelirden aldığı pay % 47.
En fakir % 20’nin payı ise % 5,9.
Bu ekonomik dengesizliğin eğitim adalet aile sağlık ticaret üretim vb. daha başka yönlerden toplumun dengelerini nasıl bozduğunu hep birlikte yaşayıp görüyoruz.

Arkadaşlar merhaba

Öncelikle belirteyim varım yoğum 10 bin TL . Şu hayatta evdeki eşyaları saymazsan başkada bir dikili ağacım yok çok şükür :) bunu söylüyor um biri çıkıp görgüsüz demesin

Meseleye gelirsek ben bu 10 bin liraya 2 hafta önce banka üzerinden altın aldım . Bugün baktım benim 10 bin 13 bin olmuş . Hayatımda ilk defa çalışmadan kâr ettim . ( Sattığım onca arabada dahil hep yivlendi bana )

Aklıma takılan mesele velevki bu 10 bin lira 1 milyon olsaydı kabaca hesapla aylık bana 200 binlirami kazandiracakti yani ? 200 olmasın 20 bin olsun e buda büyük para . Benmi yanlış hesaplıyorum ?.

Madem böyle büyük kazanç var arkadaş ben neden okurken essek gibi dayak yedim ? Ellerim patladı şantiyede kulaklarım çürüdü, iş kazaları geçirdim ? Kendimi fena halde enayi hissediyorum. Lütfen biri bu işin mantığını açıklasın !!
Banka aracılığı ile aldığınız 10 bin TL lik altının iki haftada 13 bin TL olması eğer döviz ile maaş almiyorsaniz sanal bir kazanctir. Çünkü aynı oranda tl değer kabına uğramış ve alım gücünüz de aynı oranda düşmüş demektir.

Esasen kar etmiş değilsin :)
Bankadaki altının miktarı değişmemiş ki kar edesin. Ancak o kadar altını 2 hafta önce 10 bin TL ye alabiliyorsan, bu gün aynı miktar altın almak için 13 bin TL vermek zorundasın.
Bu durum sadece altın için geçerli değildir. Örneğin 1 hafta önce elindeki PC yi 10.000TL ye alabiliyorsan bugün aynı PC'yi 13 bine alabilirsin demektir.
Miktarın 1 milyon TL olmasının da pek esprisi yok aslında. Eğer elindeki parayı DÖNDÜRMÜYORSAN elindeki menkul kıymet sabit demektir.

Anlattıklarım doğrultusunda düşünecek olursan senin hiçbir kazancın yok.
Temel olarak kaybın olduğu bile ileri sürülebilir. Bu da menkul kıymet olarak seçmiş olduğun ALTIN ile diğer menkul kıymetlerin kıyaslanması ile yapılabilir.
Örneğin 1 milyon TL paran olsaydı ve 2 hafta içerisinde 1.3 milyon TL olsaydı...

Ya da 1 milyon TL ye iyi bir ev almış olsaydın, ancak 2 hafta sonra o evin değeri 1.5 milyon TL ye yükselmiş olsaydı sen zarar etmiş olacaktın.

Bu durum neden okumuş olmanın okumamış olmanın gerçeğini de göstermektedir.
Okumak okula gidip gelmek ve diploma almak değildir. Birçok konuda bilgi almak ve belli bir bilgi birikiminden sonra uzmanlaşmayı ifade eder.
Uzman olan bir kişi de...
Kendi dallarında üretim yapabilir..
Bir üretim sürecinin sağlıklı işletilmesinde büyük rolü olabilir.
Üretimin gelişimini sağlayabilir..
Üretim demek ise kazanç anlamına gelir ve EKONOMİ sözcüğü ile tanımlanır.
Bu gün senin KAR ettim dediğin ama aslında zarar ettiğin şey aslında ihtiyaç duyduğun üretimlerin yapılamamasından ve bundan dolayı da o ürünün maliyetinin artmasından kaynaklanmaktadır. Eğer sen gerçekten okusaydın ve üretim yapıyor olsaydın bankadaki paran bu şekilde artmış olmayacaktı. Yani altın olarak örnek verdiğin menkul değer, minimal düzeyde değer değiştirecekti.

kağıt para çıktı hırzızlık evrim geçirdi.
bize emeğini karşılığı diye ücret olarak kağıt para veriyorlar.
sonra kağıt paradan daha çok basıyorlar.
sonra paranın değeri düşüyor.
cebimdeki 13000 lira 10000 tl ye düşüyor.
Peki bu hırsızlık değilmi.
düpedüz hırsızlık hatta nitelikli dolandırıcılık.
fakat kanuna uygun.

Arkadaşlar; açıkçası ben ekonomiden pek anlamam, dövizden hep zarar ettim şimdiye kadar. Yurdum insanlarından bazı örnekleri buradan verelim.

Ayşe Teyze tüm birikimini altına yatırdı. Ayşe Teyze altını bugün 20.000 tl. karşılığı aldı. 2 sene bekledi, altının TL. karşılığı 2 sene içinde daha yukarı çıktı bazen de ilk aldığı fiyata geri döndü. 2 sene boyunca altını sandıkta bekletirken tl. bazında ne karar ne zarar etti. (Sizin 10.000 tl. karşılığı olan bu altının karşılığı gibi) 2 sene sonunda torunu bir düğün yaparken çok paraya sıkıştı ve tüm altınını 18.000 tl. karşılığı mecburen bozdurdu. 2 sene öncesi tl. karşılığına göre 2.000 tl. bir zararla bu altını bozdurmuş oldu. 2.5 sene sonra bozdursa ve altın o zaman daha değerlenseydi epey de kazançlı olarak bu değiştirmeden çıkmış olacaktı.

Muhittin Amca, Ayşe Teyze’nin "10 gün sonra konut kredisini al!” tavsiyesini dinlemedi ve ayda 1.75 den 2 senelik konut kredisini ayni gün bankada hesaplatarak anlaşma yaptı ve krediyi çekti. 10 gün sonra konut kredisi devlet kararıyla tüm bankalarca 1.33’a kadar aşırı inen faizlerle düşürüldü. Muhittin Amca durduğu yerde erken kredi aldığı için ayda 1.75-1.33 ay farkıyla 24 ay boyunca yapacağı düzenli konut kredisi geri ödemesinde otomatik olarak zarara girmiş oldu.

Ahmet Dayı ise günün erken saatlerinde sadece 100 dolar aldı, doların yükseldiği sıralarda sürekli satın alıp tekrar geri bozdurarak yani tl/dolar değişimi üzerinden sürekli sıcak çevrime sokarak gün sonunda 100 doları 130 doların karşılığı kadar tl.’ sına dönüştürdü. Ahmet Dayı bu konuda hiç kimseden herhangi bir tiyoyu da almadı, tesadüfen o günkü kararsızlıklarıyla dalgalanan dalgalı döviz kurundan gün sonunda net kazançla çıktı.

İşadamı Remzi Bey ise faize indeksli döviz kurunun 2 gün içinde çok yükseleceğinin tiyosunu çeşitli kaynaklarla bir şekilde aldı, elindeki tüm parasını (10.000.000 tl.sini) dolara yatırdı, doların 2 günde 10’dan 13.80’e yükseldiği anlarda iki gün önce 10.000.000 tl.'siyle aldığı dolardan 2 gün sonra onu bozdurup 13.800.000 tl.' sına artan bu tl. 'nın dolar karşılığıyla 3.800.000 tl. sını net kazandı.

Bu örneklerdeki yurdum insanından bazıları bir miktar zarar ederken bazıları küçük çapta (kendi sermayesi dahilinde) gayet iyi paraları kazandı. Burada salt yastık altında veya vadesiz altın hesabı olarak bir bankada bu birikimlerin birikmesinin, bu paranın sıcak dolaşıma (likidite) olarak, üretim amaçlı olarak sıcak para olarak bir dolaşıma girmeyen salt birikim haliyle tl.'sına olan dönüşümde zamanlaması yanlış yapılmış veya yapılmak zorunda kalınmışsa, bir kazanç getirmeme veya zarar ettirme ihtimali dışında, sadece uzun vadede bunların birikim olarak bekletilme getirisi (faiz gibi) varsa risksiz olarak artı bir parayla size geri dönüyor.

Yani sonuçta bu birikimleri değerlendirmek isterken kritik zamanlamalar çok önemli, bir yerden tiyo almak önemli, panikle acele karar verip birikimi zamansız dönüştürüp dolaşıma sokmak zarar etme açısından riskli, bazen de büyük kararsızlık,pişmanlık ve paniklerle o gün içinde o kritik zamanı çok doğru seçmişsen şans faktörüyle birlikte büyük kazanç olarak (kısa günün karıyla) sana dönüyor. Tüm olay budur, gerisi tam olarak bir hikayedir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri