Havya rezistansı kızarıyor

60W ya da 80W filan galiba çok uzun süre fişte başı boş bırakmaya gelmez bence. Tel kopup havyanın ucuna direkt olarak fazı gönderebilir tehlikeli. Ben bu şekilde 1 adet asus anakartı yakmıştım.
ben şöyle bir düzenek yapmıştım havyalar ısı ayarlı duruma gelip 24 saat fiş takılı kalsa bile bozulmuyor . tek kullanacagınız bir adet termostat .

100 küsür tl rakamlara solomonun kalem havyası var (gövdeden vidalı olanı tavsiye ederim). Hobi olarak elektronik ile ilgilenen birisi için oldukça profosyonel kalan bir havyadır sabahtan akşama kadar fişte kalsın yanmaz, sapı erimez. Bir kere alın hem güzel bir havyanız olsun işinizi görsün hemde uzun ömürlü olsun derim.

60W ya da 80W filan galiba çok uzun süre fişte başı boş bırakmaya gelmez bence. Tel kopup havyanın ucuna direkt olarak fazı gönderebilir tehlikeli. Ben bu şekilde 1 adet asus anakartı yakmıştım.
Evet 60W. Sözde topraklamalı diyor ama bazı havyalarda fiş topraklı olup içerisinden kabloyu çekmiyorlarmış. Şu an önemli bir işim yok sadece şerit led lehimlemem gerekiyor onları yaptıktan sonra yenisini alırım bu havya ile olacak iş değil bence.
ben şöyle bir düzenek yapmıştım havyalar ısı ayarlı duruma gelip 24 saat fiş takılı kalsa bile bozulmuyor . tek kullanacagınız bir adet termostat .
Yeni bir havya aldığımda yapmayı denerim teşekkürler.

100 küsür tl rakamlara solomonun kalem havyası var (gövdeden vidalı olanı tavsiye ederim). Hobi olarak elektronik ile ilgilenen birisi için oldukça profosyonel kalan bir havyadır sabahtan akşama kadar fişte kalsın yanmaz, sapı erimez. Bir kere alın hem güzel bir havyanız olsun işinizi görsün hemde uzun ömürlü olsun derim.
Ben de öyle düşünüyorum bir kere alayım uzun süre dayansın. Her sene havya almak zorunda kalmayalım. Önerdiğiniz model var mı?
Forbest^en aldığım 7,5TL'lik havyeyi kullanıyorum 1 hafta fişte unuttum bişey olmadı seramik rezistanslı...
Benim eski havyam da öyleydi 1 hafta değil de birkaç saat prizde kaldığı oluyordu ama sorun olmadı. Birkaç ay önce fişte unutmuşum 2-3 saatliğine, pıt diye bir ses geldi kenardan sonra fark ettim fişteymiş. Bir daha da ısınmadı. Sizinki çok sağlam havya çıkmış. :D

Solomon sr-968 çok güzel bir kalem havyadır piyasada iki modeli var iki parça gövdeli olanı orjinal solomon üretimidir. Piyasada çok yok ama bulunur.

Orjinal üretim ;

solomon-sr-968-30-watt-havya-30w-kalem-havyalar-solomon-21372-92-B.jpg

Tayvan menşei model:

solomon-sr-968-30-watt-sari-renk-kalem-havya__1189524071353107.jpg

@confickerbelasi @0M42 tavsiyeleriniz için teşekkürler Solomon havya mantıklı geldi. Bir de bir sorum var piyasada satılan minik ekranlı, TS-100 çakması gibi duran havyalar var. Onlar nasıldır, iş görür mü? (Sıcaklık ayarından dolayı.)
1632500796255.png

Bunun gibi olanlar.

TS100 değiller hiç kullanmadım ama ısı ayarı gerçekse iş görür rezistansı seramik olabilir.

TS100 değiller hiç kullanmadım ama ısı ayarı gerçekse iş görür rezistansı seramik olabilir.
TS100 olsun istemiyorum ben zaten biri 100 lira biri 1000 lira. Mantıken imkanı da yok. O zaman o ısı ayarlı olanlara veya Solomon havya bakayım. Şey de olabilir Solomon alıp yukarıdaki videodaki yöntem ile de yapılabilir. Alırken düşünürüm artık. Yardım eden herkese teşekkürler.

Gördüğüm kadarıyla rezistansin sarimi eşit değil kızaran kısımda daha fazla ısınma orada yoğunlaşmış sanırım. Sağlıklı bir ürün değil.
hayır eşit ısınıyor rezistans ışığın göründüğü yerde delik var rezistans boyunca mavileşmiş orası eşit ısınıyor yani 4007 ile çözülebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri