Havya istasyonuna ışıklı anahtar nasıl takılır?

koraycannn

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Elimde best 898 model havya istasyonu mevcut. Ben bu havya ve üfleyicinin anahtarlarını bazen karıştırıyorum. Elektrikçide bu anahtarların birebir aynısının ışıklısını buldum. Ama ışıklı anahtar üzerinde 2 den fazla (galiba hatırladığım kadarı ile 3 idi) kablo var. Normalde ise 2 adet var. Şimdi ben bu 3. Kabloyu nereye bağlayacağım. Satıcı o nötr . Onu nötre bağlayacaksın gibi birşeyler söyledi ama tam anlayamadım. Bu havya kutusunda nötr nerededir? Topraklmayı mı kastediyor? Yardımlarınız için şimdiden sağolun.

Işıklı anahtarda üç tane kablo bağlama yeri vardır. Dikkatli bakarsanız 3 ucun ikisi aynı renk olup elinizdeki 2 kabloyu buraya baglayiniz. 3. Ve ayrı renk olan uca nötr baglamalisiniz. Nötr prize taktığımız fişin kontrol kalemiyle baktığımızda yanmayan uctur. Toprak ucu ise cenelere bağlı, genellikle sarı-yeşil kablodur. Karıştırmamak gerekir.

K
Işıklı anahtarda üç tane kablo bağlama yeri vardır. Dikkatli bakarsanız 3 ucun ikisi aynı renk olup elinizdeki 2 kabloyu buraya baglayiniz. 3. Ve ayrı renk olan uca nötr baglamalisiniz. Nötr prize taktığımız fişin kontrol kalemiyle baktığımızda yanmayan uctur. Toprak ucu ise cenelere bağlı, genellikle sarı-yeşil kablodur. Karıştırmamak gerekir.
Tamam anladım. Teşekkür ederim. Ama atıyorum ben prize havyanın fişini sağa dönük veya sola dönük 2 türlü sokabilirim. Bu durumda faz ile nötr yer değiştirecek. Peki ben o kablonun her zaman nötre geleceğinden nasıl emin olacağım

Aldığınız anahtarı istasyonda kullanmanız pek mümkün değil sanki. Emin değilim ama anahtarlar işlemcinin pinlerini birleştirmek için kullanılmış gibi. Ölçü aletiyle fişin ucu anahtar arası ölçüm yapın. Eğer fişin bir ucu doğrudan anahtarlara bağlıysa benim dediğim gibi anahtarlar işlemciyi kontrol etmek için değildir. O zaman elinizdeki ışıklı anahtarı kullanabilirsiniz.

K

Tamam anladım. Teşekkür ederim. Ama atıyorum ben prize havyanın fişini sağa dönük veya sola dönük 2 türlü sokabilirim. Bu durumda faz ile nötr yer değiştirecek. Peki ben o kablonun her zaman nötre geleceğinden nasıl emin olacağım
Bu değişimin önemi yoktur, fişi bir yöne takınca açma kapama faz dan olur, diğer yone takinca bu kez açma kapama nötr den olur. Devremiz normal çalışır. Tek kutuplu anahtarlı devrelerde olan durum budur.

Benim değiştirmek istediğim açma kapama değil. Ön paneldeki üflemeyi ve havayı açıp kapatan anahtarlar. Bu anahtarlar bir giriş bir çıkış var. ışıklı anahtarda ise 3 kablo var. 3. kablonun hep nötre bağlı olması gerekmiyor mu? Fişin yönü değişince faz ve nötr de değişecek.
Bu değişimin önemi yoktur, fişi bir yöne takınca açma kapama faz dan olur, diğer yone takinca bu kez açma kapama nötr den olur. Devremiz normal çalışır. Tek kutuplu anahtarlı devrelerde olan durum budur

Öncelikle @otohat arkadaşın dediği gibi ön paneldeki o anahtarların görevi nedir onu iyice bilmek gerekir.
Şayet o anahtarlar DC bir gerilimi kontrol ediyorsa ki durum öyledir,
Bu sefer oradaki DC voltaja uygun DC LED ışıklı anahtar kullanmak mümkün olabilir.

Öncelikle @otohat arkadaşın dediği gibi ön paneldeki o anahtarların görevi nedir onu iyice bilmek gerekir.
Şayet o anahtarlar DC bir gerilimi kontrol ediyorsa ki durum öyledir,
Bu sefer oradaki DC voltaja uygun DC LED ışıklı anahtar kullanmak mümkün olabilir.
Bunu düşünmemiştim. Önemli bilgi için teşekkürler

evet ürüne baktım 2 adet anahtar var ama AC mi DC mi belli değil. birde güzel insan senin bu üfleyici kolda reed röle yok mu? eğer yoksa verdiğin paraya yazık.

evet ürüne baktım 2 adet anahtar var ama AC mi DC mi belli değil. birde güzel insan senin bu üfleyici kolda reed röle yok mu? eğer yoksa verdiğin paraya yazık.
Reed röle dediğiniz mıknatısla açıp kapatma mı? Eğer öyle ise üfleyici yuvaya oturunca otomatik kapanıyor. Alalı 2 sene falan oluyor 2. el 100 TL ye almıştım

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri