havya hakkında soru

jevix

Üye
selam arkadaşlar elimde bir adet tabanca tipi transformatörlü havya var ve ben bu havyayı çok seviyorum çabuk ısınıp çabuk soğuduğu için nitekim elektronik devrelerde watı yüksek olduğu için tabiki yaydığı ısı yüksek olduğu için bazı elektronik malzemelerde kullanamıyorum şimdi benim havyamın özellikleri şöyle 220 volt(üzerinde 230 volt yazıyo ama ben şehir şebekesini baz alıyorum)100 watt gücünde yani eşittir 2.2 amper yapıyo benim sormak istediğim bu havyamın ısısını düşürmek için havyamın içinde bulunan transformatörün sekonder uçlarına direnç veya sizin önereceğiniz bi komponent felan taksak havyanın ucunda bulunan akımı düşürebilirmiyiz yani kısacası bir kalem havya ısısına ulaştırabilirmiyiz örn;25,30 watt gibi he şimdi bazılarınız diyebilirki yaw kalem havya kullansana ben de kalem havya da var onuda kullanıyorum fakat bu havyamı kullanmayı daha çok seviyorum bana bilgi vercek arkadaşlar kullancağım komponenet tin özelliklerini ve nasıl bağlancağı hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim saygılarımla:):):)

girişine dimmer bağla
ben kalem havyayı bazen öle kullanıyom bu tabanca havyada da problem olmaz herhalde

korkmaz-desig hocam,
sizin kullandıgınız havya içi resiztans , arkadaşımızın havyası transformotor tipinde, buna göre tavsiye edebileceginiz bir dimmer şeması varsa foruma ekleyebilirmisiniz..?

fark edeceğini sanmıyorum yaa primer voltajını düşüreceği için sekonder çıkış voltajıda değişecektir ve havyanın ısısı düşer birde ben olur demedim denemek lazım dedim herhangi bir 220v hazır dimmer ile olur

dimmer devreler sinüs egrilerini kesmek suretiyle ortalam degeri degiştirmek mantıgı ile çalışır.Bu nedenle sadece omik alıcılara bağlanabilir.Ancak gelişmiş güç kontrol devreleri yardımıyla dik kesik çizgiler yumuşatılarak sinüse yaklaştıralabir ancak bunlar basit 15-20 ytl lik dimmerlerle olmaz.Sinüsdeki dik çizgiler nedeniyle trafo fazla akım çeker ve dimmerin triyagını anında yakabilir.bu nedenle basit bir dimmer devresine bobin bağlamak çok da dogru degildir.Bunun yerine güçlü bir direnç baglanabilir.Ancak tabanca havya üzerinde yazılı degerde çalışacak şekilde yapıldıgından daha düşün gerilimle çalıştırmak havyanın gücünü azaltır ancak yeterli ısı oluşmaz.Belkide lehimi bile eritmeyebilir.Karar senin kolay gelsin

ben aslında gerilimi değil amperi düşürmek istiyorum bu şekilde olmazmı acaba

Sn. jevix;

Aslında tabanca havyaların tek avantajı çabuk ısınmasıdır. Bunu herkesbiliyor. Ancak birçokta dezavantajı bulunur. Bunların en başta hassas elektronik cihazlarda herhangi bir şekilde lehim yaparken bozabileceği gerçeği. Nasıl mı? Tabanca havyada lehim yapılan yer aslında trafonun sekonder ucu. Ve her trafonun bir kaçak kapasitesi vardır. Eğer tabanca havya ile bir gün hassas bir cihazınız bozulursa sakın üzülmeyin.

Bu kaçak olağını çözmenin yolu yok mu? Tabiki var. Havyanın sekonder ucunu topraklyabilirsiniz.

Gelelim watı düşürmeye. Arkadaşların dediği gibi dimmer kullanmak doğru bir çözüm değil. Ancak küçük vir varyak ile bu sorunu çözebilir yada Sn. doruk' un dediği gibi bir direnç ile olabilir. Ben de 3. bie alternatif abes bir teklif söyleyeyim. sekonder ucuna, sekonder akımını taşıyabilecek bir diod seri bağlarsanız havyanın gücü hemen hemen yarıya düşecektir. Ancak bir süre sonra trafonun zarar görme ihtimalide bulunmaktadır.

Her ne kadar tabanca havyayı çok sevmenize rağmen ben yinede size Kaliteli bir kalem havya öneririm. eğer onunda sıcaklığı fazla gelirse istediğiniz kadar dimmer bağlayabilirsiniz.

En iyisi kalem havya kullanmak.Dimmer kullansan tabanca havya ısınmaz ki!

Ben ersa 840 ısı ayarlı kalem havya kullanıyorum tabancayı da aratmıyor kalem havya olarak zaten harika tek dez avantajı biraz pahalı

anladım herkeze önerileri için teşekkür ederim tabanca havyam emektar olduğu için atmaya kıyamadım belki wattını düşürürsem kullanırım die düşünmüştüm ama bu gdişle antika malzemelerimin yanına kaldırcam gibi gözüküyo tekrar teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri