Havuz suyunu ısıtmak.

ibokozan

Üye
150 tonluk bir havuz.
Üstü kapalı. Yani güneş almayacak. Şöyle bir şey yapılabilir mi?

Ben su tesisatçısıyım. Şimdi cam tüplü güneş enerji sistemleri var. Böyle bir miktarda su, güneş cam tüp yöntemi ile ısıtmak için kaç adet tüp cam ister. Motor sürekli mi çalışmalı. Arada bir çalışıp durmalı mı?

Bu tür şeylerden anlayan uzman, mühendis vb hesaplama felan yapalım. Kafa kafaya verelim :)

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Havuz nerede? Kapalı ortamda mı? Ortam sıcaklığı ne kadar?

Saygılar...

Havuz mersinde, denize baya yakın. Şu an açıkta fakat etrafta binalar olduğu için üstü kapatılacak. Ortam sıcaklığı şu aylarda bile gündüz 25 derece. Fakat pazartesi parçalı bulutlu görünüyor.

Burası bir otel. Reklam olmayacaksa isim verebilirim.

Buraya güneş enerjisi ile müşterilere sıcak su için sistem kurduk resim atıyorum. Acaba havuzu da ısıtabilir miyiz dedik :)

72d180152f04ea958e2994345033a8da.jpg

Mevcut su ile mi havuzu ısıtacaksınız? Yoksa ilave bir sistem mi?

Havuzun içindeki mevcut suyu kullanmayı düşünüyorum. Sonuçta bu iş için kurulacak sistem sadece havuzu ısıtacak.

Solar panellerden havuz suyunu dolaştıramazsınız. Arada eşanjör olmalıdır. Havuzun tonajı yüksek olduğu için çok fazla panel kullanmanız gerekebilir. Düşününki yapmış olduğunuz solar sistem ile kaç litre suyu ısıtabiliyorsunuz.

Solar panellerden havuz suyunu dolaştıramazsınız. Arada eşanjör olmalıdır. Havuzun tonajı yüksek olduğu için çok fazla panel kullanmanız gerekebilir. Düşününki yapmış olduğunuz solar sistem ile kaç litre suyu ısıtabiliyorsunuz.
Otuz adet üç yüz litreyi ısıtıyor. Eşanjör derken anlamadım. Motor koysak basmaz mı? Devirdaim motoru gibi. Kalorifer sistemi gibi yani :)

Q=MxCxDT den suyun ısı ihtiyacı bulunması gerekiyor. Havuzunda ısı kaybını bulmanız gerekiyor. Toplam ısı ihtiyacı bulunduktan sonra solar panellerden ne kadar karşılanabilir hesaplamak gerekiyor. Biraz detaylı bir iş.

Eşanjör konusu bu solar tüplerin içinden direkt havuz suyunu geçirmeniz solar tüplerin bir süre sonra sağırlaşması yada ısı transferi yapmamasına neden olur. Sudaki kireç bu tüplerin iiçinde birikmeye başlar. Ayrıca havuz kimyasalları klor ve asit bu tüpleri delebilir.

Cam olduğu halde delinir mi? Evet maalesef arada klorlama yapılıyormuş. Bi de kum filtre varmış. Gereken verileri sağlarım. Örneğin derinlik iki metre bi yarısında ise, bir buçuk metre

Boyutlar 9 metre
15 metre

Ayrıca bu camlar basınca da dayanmaz. Denge kabı felan da koymak lazım sanırım.

Su camdan dolasmiyor onun icinde metal boru var diye biliyorum. bir kontrol edeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri