Havalimanı bagaj sistemi yazılımı..?

Tolgadlger

Üye
Arkadaşlar merhaba forumda yeniyim o yuzden bu konu hakkında başlık açıldımı bilmiyorum.
Konu şu ben havalimanında 11kmlik bir akıllı bagaj sisteminde teknisyenlik yapıyorum. arızalara ve bakımları ile ilgileniyorum. Sistem Scada dan plc ye bağlanarak ve oradan profibus ve profinet ile gateway e bağlanıyor. gatewayden asi olarak çıkış yaparak conveyörlerin motor sürücüsü yani ramo ve rasplara giriyor. bir çok giriş ve çıkış elemanı var (e stop , buton , sensörler , uyarı lambaları , limit switchleri vb..). Elektrik olarak sisteme baya hakimim ancak bu sistemin yazılımını yazıp geliştirmek istiyorum. PLC programlama ladder dilinde yapabiliyorum ancak plc scada ile nasıl bağlanıyor ? plc profibus üzerinden gatewayı nasıl kontrol ediyor giriş çıkış birimleri neler nasıl ifade edilir bilgim yok bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Plc programlama dışında öğrenmem gereken programlar nelerdir ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba forumda yeniyim o yuzden bu konu hakkında başlık açıldımı bilmiyorum.
Konu şu ben havalimanında 11kmlik bir akıllı bagaj sisteminde teknisyenlik yapıyorum. arızalara ve bakımları ile ilgileniyorum. Sistem scada dan plc ye bağlanarak ve oradan profibus ve profinet ile gateway e bağlanıyor. gatewayden asi olarak çıkış yaparak conveyörlerin motor sürücüsü yani ramo ve rasplara giriyor. bir çok giriş ve çıkış elemanı var (e stop , buton , sensörler , uyarı lambaları , limit switchleri vb..). Elektrik olarak sisteme baya hakimim ancak bu sistemin yazılımını yazıp geliştirmek istiyorum. PLC programlama ladder dilinde yapabiliyorum ancak plc scada ile nasıl bağlanıyor ? plc profibus üzerinden gatewayı nasıl kontrol ediyor giriş çıkış birimleri neler nasıl ifade edilir bilgim yok bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Plc programlama dışında öğrenmem gereken programlar nelerdir ?
Efendim plc program yazma konusunda yeni iseniz öncelikle kendinize ciddi bir sistem seçmişsiniz.Bahaj taşıma ve yönlendirme hat sistemi yerine daha basit bir uygulama ile başlasanız bence daha iyi.Bahsettiginiz sistem yanlış hatırlamıyorsam 7-8 klasörden oluşan bir projeden olusuyor;);) böyle bir projede onlarca Fonksiyon ve data blogu olur.
Ben çok profesyonel değilim ama scada ile haberlesme den kastettiginizi anladigim kadariyla HMI uzerinde olusturulan kumanda ikonlarina atatiginiz tag ler zaten plc ladder diagrami icindede tag list uzerinden gorunup secildiginden ;mantiken Scada nin ladder da yazdığınız programın görsel yansıması oldugu söylenebilir.
Burada önemli olan HMI ILE PLC arasında ki iletişimi kurarken bir DATABLOK yapmanız gerektiğidir.iste bu DATABLOK plc ile panelin bağlantısıdır yada sizin tabiriniz ile plc ile scada arasının.
ve
izleyin faydası olabilir.
Diğer sorularınızın cevabı ise aslında program içinde saklı yani configurasyon yapılandırmasında zaten iletişim veri yollarını ve adreslerini tanımlıyorsunuz.fieldbus profinet yada profibus üzerinden kontrol edeceğiniz sistemlerin manuellerinde bu protokollere göre plc yada cihaz tarafında yapılması gerekenler yazıyor genelde.Ote yandan TIA portal bu konuda zaten işinizi biraz kolaylaştırıyor.Ornegin profinet üzerinden direk bir sürücüyü başladığınızda tia portal size surucu parametrelerinide iceren tum yapilandirma ayarlarina iliskin yonlendirmeyi yapar.Bu ayarlara ilişkin açıklamalar ise buraya yazarak sığmaz.ama Bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar belki özetleyebilir.

Son düzenleme:
Konu şu ben havalimanında 11kmlik bir akıllı bagaj sisteminde teknisyenlik yapıyorum. arızalara ve bakımları ile ilgileniyorum. Sistem scada dan plc ye bağlanarak ve oradan profibus ve profinet ile gateway e bağlanıyor. gatewayden asi olarak çıkış yaparak conveyörlerin motor sürücüsü yani ramo ve rasplara giriyor. bir çok giriş ve çıkış elemanı var (e stop , buton , sensörler , uyarı lambaları , limit switchleri vb..). Elektrik olarak sisteme baya hakimim ancak bu sistemin yazılımını yazıp geliştirmek istiyorum. PLC programlama ladder dilinde yapabiliyorum ancak plc scada ile nasıl bağlanıyor ? plc profibus üzerinden gatewayı nasıl kontrol ediyor giriş çıkış birimleri neler nasıl ifade edilir bilgim yok bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Plc programlama dışında öğrenmem gereken programlar nelerdir ?
Merhaba;

Yukarıda @ugurselki arkadaşımızın dediği gibi yeni başlayan biri olarak kendinize çok ciddi bir proje seçmişsiniz.

Bahsettiğiniz sisteme yönelik değil genel olarak konuşuyorum:

İlk olarak 11 Km uzunluğunda bir konveyör sisteminden bahsetmişsiniz. Bu altyapıda bir sistem genelde tek bir PLC ile kontrol edilmez. Bir den fazla PLC bulunur ki bu PLC ler kendi lokal bölgelerindeki ekipmanları kontrol ederler ve sonrasında hepsi birbirine bağlanır. Ne Profibus ne Profinet bildiğimiz kablolu yapı ile bu kadar uzak mesafedeki dağıtılmış cihazlara bağlanamaz o yüzden fiber optik altyapı kullanılır. Scada da bu mesafedeki cihazlara büyük ihtimalle Profinet ya da Profibus için geliştirilmiş fiber optik arayüzleri kullanır.

Diğer sorunuz olan ASI modüller:

Endüstride ASI (Analog Sensor Interface) neden kullanıldığına gelecek olur isek
-Her bir ASI ağında 62 eleman ve 600 metreye kadar haberleşme sağlanabilir.
-ASI açık bir standarttır ve üretici bağımlılığı olmadan yatırım korumasını kolaylaştırır.
-ASI Safe Lokal ya da ASI safe ProfiSafe ile küçükten büyüğe güvenlik teknolojisi sunar.
-Sistemde ASI kullanmak ana fieldbus yükünü azaltır ve verimliği yükseltir.
-ASI'nin fiziksel ve donanımsal kurulumu çok kolaydır ki sadece iki kablo ile haberleşme sağlanır. Aynı zamanda spesifik yazılım gereksinimlerine ihtiyaç duymaz.

Gatewayler birbirinden farklı donanım ve haberleşme gereksinimleri olan Fieldbus sistemlerini birbirlerine çevirmeye yarar. Örneğin Profibus->ASI, Profibus->Profinet ya da tam tersi gibi...

Son olarak kişisel tavsiyem teknik bilginizi bu derecede yüksek mühendislik, yazılım ve donanım gerektiren bir sistem üzerinde geliştirmeye çalışmanızdan ziyade elinize önce küçük bir PLC alarak evde ya da işyerinizde temel bilgilerinizi geliştirmenizdir. Zira deneme yaparken meydana gelebilecek en küçük bir hata size ciddi anlamda yük getirebilir.

jWzzRr.jpg
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Öncelikle bu türden büyük bir sistemi seçmemin nedeni işimde daha iyi yerlere gelmek için. Bakım olayından çıkıp arıza bulma ve arge bölümde yer almak için. şu an temel başlangıç noktalarını size sormuştum ugurselki beyin attığı videoları en kısa zamanda inceleyerek aradığım cevabı onların içinde bulmayı umuyurum. ve evet 11 km sistem tek bir plc üzerinden sürülmüyor. toplam 5 area var her birinde 1 adet plc ile kontrol ediliyor. 5 adet arrival var toplam 2 adet plc ile sürülüyor ve 1 adet sorter var buda profinet ile tek plc üzerinden sürülüyor. her bölgenin diğer bölgeler ile birleştiği noktalarda dp/dp coupler yada pn/pn coupler var bu şekilde plc ler arası ağ kurulmuş. scada ile plcler arası bağlantı ise en bilgimin yetersiz olduğum nokta. scadadan ethernet kablo ile server odasındaki bilgisayarlara oradan cat 6 ile plclere girmekte diye biliyorum.
Bu arada 1 sorum daha olucak aşağıdaki fotograf scadada 1 bölgenin bagaj sistemi bu tarz grafikleri ne ile çizip scadaya aktarabilirim. Sistem Vanderlande yapımı yazılımda onlara ait ancak grafikler silverlight progamı ile çizilmiş gösteriyor. bunu başka bir programla çizmek mümkünmü photoshop yada illustrator gbi ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

Bu arada 1 sorum daha olucak aşağıdaki fotograf scadada 1 bölgenin bagaj sistemi bu tarz grafikleri ne ile çizip scadaya aktarabilirim. Sistem Vanderlande yapımı yazılımda onlara ait ancak grafikler silverlight progamı ile çizilmiş gösteriyor. bunu başka bir programla çizmek mümkünmü photoshop yada illustrator gbi ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :)
Açıkçası bahsettiğin gönderdiğin resimdeki bir çizim ise bunu zaten mevcut yazılım ile kolayca yapabilirsin hatta daha iyiside olur.Bunun dışında örneğin Paint ile hazırladığın resimleri yada grafikleri wıncc de atabilirsin.Project>>Graphıcs yolu üzerinden hazırladığın ayrı çizimleri ekrana atabilirsin.Sonrada resimde istediğin yerlere kontrol butonlarını yapıştırıp kumanda sağlarsın.Özetle gerçek zamanlı birebir görüntü üzerine scada da programı yazmış olursun.Görsellik ve kullanım açısından iyi olur.Ama özellikle endüstriyel pc kullandığın sistemde bu ekranın normalden çok daha yavaş işlemesine neden olabilir,bu ihtimali de düşünmen gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri