Havalı rulman teknolojisi

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Bu teknolojiyi hiç araştıran oldu mu? Bir süredir heyecanla araştırıyorum.

Çalışma mantığı basitçe şöyle. Rulmanın dış halkasını biraz daha kalın ve uzun yani silindirik olduğunu düşünün. Bu silindirin bir tarafında hava girişi var. Ortalama 90 PSI. Silindire giren hava kılcal hava kanallarından silindirin iç kısmına doğru ilerliyor ve ortasındaki deliklerden dışarı çıkıyor. Silindirin deliğine bir mil takınca kanallardan geçen hava silindirle mil arasında basınç yaratıyor. Böylece mil silindirin tam ortasında ve boşlukta duruyor.

Ebay'de havalı rulman spindle motoru satıyorlar. 150 bin devirle dönüyor ve ısınma sıfıra yakın oluyor.

Bu rulman için böyük bir vidalı kompresör lazım bize gelmez

hafif işler için olur. agır işler için mümkün olur mu bilemiyorum.
dikeyde hafif işler için kullanılan cihazlar biliyorum. (ölçüm cihazları)

Hava basıncı ile çok ağır makinaların taşındığını düşünürsek sandığımızdan daha güçlü olabilir.

Suat Abi zamanında bunu gördüm ama paylaşmadım, sanırım dalga geçilirdim :), akılardaki soru bence basınç, kaç bin devir yaptığı değil de dışarıdan kazara çarpsak geleneksel rulman gibi nanomilim sapma yapıp yapmayacağı.
(Bunu da amma zor buldum!)

Abi havalıyı boşver sen yine manyetik yap :D

Son düzenleme:
Bunu yapmak kolay değil zaten yahu. O kadar küçük delikleri açmak için yarım milyon dolarlık makinelerden lazım.:)

Artık manyetik yataklamalar çıktı. Rotor havada duruyor.

Bu hava kullanımını duymamıştım. Benzer durum yağlı yataklar var. Hava da güzel bir akışkan.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,831
Son üye
aliardan

Yeni konular

Geri