Havai hatlarda neden düşük amper sigortalar seçiliyor?

• Konbuyu başlatan baykansana
  • Başlangıç tarihi

baykansana

Üye
Arkadaşlar başlıkta da yazdım.Acil yardım lazım

Havai hatlarda neden düşük amper sigortalar seçiliyor yardım lazım...

Basitce anlatiyim ornek olarak 220vac 20wat trafon var bu 0,3amper ceker ciksin 12vdc 5amper veriyor iste sana basit bir ornek isi buraa trafo yapiyor.

cs-tech

Üye
sebebi voltajın yüksek lması sanırım.

seco_

Paylaşımcı üye
havai hatlarda gerilim yükseltilip akım düşürülür taşınması kolay olsun diye e haliyle akım düşük olunca düşük amperde sigorta kullanılır :)

arsima

Üye
Güç ihtiyacının fazla oluşundan dolayı gerilim yüksek seviyelerde taşınır buda akımın dusmesine yani sigorta degerine yansır şöylede bir gözlem yaparsan sigorta ne kadar büyükse kesitde ona göre büyür :) yani kablolarda ufak kesitlidir yg de

mapai

Üye
yüksek gerilmden transformatorle gerilimi duşurerek kullandığında yüksek gerilime düşen akım çok az olacaktır

Konu Sah

baykansana

Üye
bilgileriniz için teşekkür ederim hoca finale + puan vericek detaylı açıklama yapana sayenizde alırım inşlah.

nesra

Üye
yine aynı kiirşof amcanın akımlar ile gerilimler konununda belirtiyor voltaj ile akım ters orantılıdır burdan amper neden düşük olduğu sebebi çıkıyor

alarmko

Üye
şehirler arasındaki enerji nakil hatlarındaki kablolarında mesafenin uzun olmasından dolayı direncleri vardır,bu direncden dolayı elektrik enerjisi kayıpları olur.bu kablonun direncine R dersek kaybolan enerji basit olarak P=R.I*2 dir. yani kaybolacak enerji kablodan gecen akımın karesi oranında artar.iste bu sebepten dolayı kablodan mümkün oldugunca az akım gecirmek icin sehirler arası enerji taransferinde akım düsürülüp voltaj artırılır.akımın yüksek oldugu yerde sigorta teli kalın,düsük oldugu yerde ise ince olacaktır.

Beyler bana soruyu yanlış yorumluyorsunuz gibi geliyor. Soruda enerji nakil hatlarında neden yüksek gerilim tercih ediliyor demiyor. Havai hatlarda neden küçük sigorta tercih ediliyor deniyor yani havai ve yer altı kablo farkı soruluyor gibi geldi bana.

Bence bu sorunun doğru cevabı aynı kesitteki kabloların havada ve toprakta akım taşıma kapasitelerinin farklı olmasından dolayı havai hatlarda daha düşük akım kapasiteli sigortalar kullanılıyor olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
114,827
Kullanıcılar
420,147
Son üye
saydın58

Yeni konular