Havadan elektrik üretimi ve Tesla'nın gizli sırrı

Eğer siz bir mesaj yazmaz iseniz anlayacağım ki beni cahil olarak görüyorsunuz.
Cahil olmak kötü bir şey değildir,
hepimiz her konuda bilgili olamayız,
yeri geldiğinde cehaletimizi kabul etmek vazifemizdir.

Cahil olarak görmüyorum diye mesaj yazıyorum.
Sen yarıcahilsin, çünkü cahil kendi içinde tutarlıdır,
bildiğinle bilmediğini birbirine karıştırıyor ve bilmediklerini biliyormuşsun gibi aktarıyorsun.

Yap bir örnek çalıştır işte budur diye koy önümüze,
o zaman sevinerek cahilim derim.
Daha önceki sorumu cevaplamadın,
1 tane bile çalıştırabildiğin oldu mu?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet İlber hocayla çok uğraşıyorlar. Kendisi biraz donuk zekalı olsa da (Bir Prof a göre) muhteşem hafızasıyla bu açığı kapatabiliyor. Bilirsiniz donuk zekalıların üstün tarafı çok gelişmiş hafızalarıdır. Nitekim kendisi tarihçidir. Kendisine göre en doğru mesleği icra etmektedir.

Kötü olan ülkemizdeki eğitim sistemi yanlışlıklarından dolayı donuk zekalıların mühendis olmasıdır.

Zeki insanlar sonunda soru işareti olan cümlelere karşı çok duyarlıdır. Kendi konularıyla ilgili bu soruları yanıtlamadan geçemezler ancak donuk zekalı insanlara ne kadar soru da sorsanız hep aynı cevapları alırsınız. Bu cümlelerin çoğu size karşı silah olarak kullandığı ithamlarıdır. Her zaman kesin bilgiye sahip olduğunu düşünür.

Bu cümleleri yanlış anlamayın herkesin üstün olduğu yönleri adil bir şekilde dile getirdiğimi düşünüyorum. Amacım kimseyi rencide etmek değil ayrıca hiç bir konuda kesin konuşmuyorum. Donuk zekalı sandığımız insanlar sandığımızdan daha zeki olabilirler. Ayrıca zeki insanlar zekanın övünülecek bir şey olmadığını çok iyi bilirler. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Bunu çevrelerine göre daha zeki olanlar çok daha iyi anlayacaklardır.

Şimdi benim yönelttiğim soru cümlelerine en başından itibaren bir bakalım;

İlk Mesaj

2. Bunlar teslanın gizli sırları olabilir mi?

3. Ne diyorsunuz biz de Nicola Tesla gibi elektriği bu yöntemle elde edip kablosuz olarak iletmeyi başarabilir miyiz?

İkinci Mesaj

5. Böyle bir devre hiç gördünüz mü?
(https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bedava-enerji-üreten-devre-yardım-akula-0083.119739/ bu linkte açıklamaya çalıştığım ve konuda sizden yardım beklediğim paylaşımı mı kastederek)

6. Anlıyorum peki nasıl bu sonuca vardınız rica etsem bana bunu açıklayabilir misiniz?
(Belli ki Nicola Tesla nın konuyla ilgili patentini incelemiş ve tamamen bir kandırmaca olduğu sonucuna varmışsınız cümlelerinizde belirttiğiniz kadarıyla @karaapak)

7. 1. yöntemde elektrik nasıl elde ediliyor ve Nicola Tesla'nın projesinin bundan farkı nedir?

8. Şimdi gerçekten bu konularda ciddi çalışmalar yaptığını iddia eden mi yoksa bunun aksini iddia edenler mi cahildir gerçekten bilmiyorum ancak anlamak istiyorum.
(Tam olarak bir soru cümlesi olmasa da kafamdaki soruları ifade ediyor.)

9. Burası önemli dediğim ve açıklamaya çalıştığım konularda siz neler biliyorsunuz? Bunları yazabilir misiniz?

Ayrıca bazı taleplerimi dile getidim. Bu cümleleri tekrar aktaralım.

1. Yeter ki siz de tezlerinizi bana aktarma lütfu gösterin.

2. Arkadaşlar yazacağınız yorumlarda burası önemli dediğim konulara mutlaka değinerek bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız bu konuları aydınlatır ve önemli sonuçlara varabiliriz.

3. Özellikle konu hakkında daha önce tartışmış arkadaşlar örneğin sayın binbaşı Kurt_Kurt MAIN_LOOP by_lent Haldun1 ademcelik -Acemi- gibi değerli forum üyelerinin bu konuyla ilgili düşüncelerini anlatması için kendilerini davet etmek istiyorum.

Sayın @by_lent ve Mr. karaapak bilim soru sorularak yapılır. Hiç soru sormadığınızda bilim yapıyorum diyemezsiniz. Çok daha önemlisi sorduğunuz sorulara mantıklı cevaplar ararsınız bazen bu cevapları kendiniz verme cesareti göstermelisiniz (yanlış bile olsalar yol doğru yoldur)

Benim bildiğim kadarıyla bilim böyle yapılıyor. Ancak sizden bu bilimsel bilgilerle dolmuş arkadaşlardan sorumlarımla ilgili cevaplar bekliyorum. İnsanlar bu sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar ile bilgili ve zeki insanlar olduğunuzu anlayabilirler. Bu sorulardan kaçarsanız yaptığımız şey amacına ulaşamaz.

Sizden gelen tek bir soru var. Başımın üstünde yeri var Mr. @karaapak

1. Belli ki uzun zamandır bu konularla ilgileniyorsun,
yapıp çalıştırabildiğin 1 "bir" tane bile freee energy veya
kaynağını bilmediğimiz enerji cihazı oldu mu?

Soruyu tekrarlamışsın.

2. Daha önceki sorumu cevaplamadın,
1 tane bile çalıştırabildiğin oldu mu?

sayın @by_lent ise bu durumu talep olarak belirtmiş.

Arkadaş üşenmeyip yazı yazmaya harcadığın zamanı lütfen bunlardan birini gerçekleştirmeye bak ki ikna olalım, filanca yapmış etmiş ...mişli zaman dilini bırak ben yaptım sonucu aynen bu oldu diye başlayan yazılarını bekliyorum, diğer arkadaşları bilemem ben ancak o zaman ikna olurum.

Evet zihnimde çalıştırdıklarım oldu. Matemetiksel ve fiziksel olarak nasıl çalışabileceklerine kendimce açıklama getirdim. İsteyen kişilere açıklayabilirim. Hem mekanik olarak hem manyetik olarak hem de elektronik olarak bunları düşündüm. Ancak Pratiğe geçirme fırsatı bulamadım.

Mekanik olarak örnek tasarım. Orffreus diye araştırın tarihte çalıştığı gözlenen mekanik olarak çalışan tek devridaim makinesi diye geçer.

https://zamanmakinasi.webnode.com.tr/news/bir-devri-daim-makinesi-hikayesi/

Manyetik olanına örnek (Searl effect diye araştırın sistem dönmeye başladığında ayrıca kütlesi azalıyor UZAY aracı yapımı araştırmalarında çok ciddiye alınıyor. )

Manyetik ve solid state olanına çok daha ilginç bir örnek burada hareket yok (nasıl yapıldığını açıklayabilirim sadece sorun)

Ayrıca daha önce @MAIN_LOOP isimli üyemizin bir forumda paylaştığı bir konu var ki merkez kaç kuvveti ile çalışan otomobil yada hava araçları yapma konusunda çok ciddi projelerim var. Bunları dışarıdan enerji istemeden çalıştırmayı başarabiliriz. Konuyla ilgilenen kişilere açıklayabilirim.

Ben bu sistemlerin elektronik olanını yapıp önünüze koysam dahi trafonun nüvesinin içinde pil var diyeceksiniz yada manyetik olarak uzaktan besliyorsun gizli bir yerde tesla bobini var diyeceksiniz. Şimdiye kadar yaptıklarını iddia edenlere bunları söylediler.

Şimdi mert insanlarsanız, sözünüzün eriyseniz bana bu konuda yardımcı olun. Ancak bu şekilde yapıldığına ikna oluruz ve hep birlikte bunu kabul ederiz. Eğer bu teklifimi reddederseniz samimiyetinizden şüphe duyacağım.

Şimdi bu vereceğim devreyi yapmamda bana yardımcı olun. Vereceğim linklerde bu devrenin şeması, baskı devre dosyaları ve malzeme listesi bulunmaktadır.

Benim bu devreyi yapacak ne doğru düzgün havyam, ne ölçü aletlerim ne Oscilloscop um, ne de baskı devre makinem var. Maddi durumum çok iyi değil ancak bu devreyi siz hazırlarsanız baskı devre maliyetlerini ve malzemelerini karşılarım. Bu devreyi çalıştırmanız ve sonuç almanız şart değildir yeter ki devreyi doğru tasarlayalım. Ayrıca bunu yapan arkadaşa bir hediyem olacaktır. Bunu para için yapmayacağınızı biliyorum. Ben geriye kalan işi tamamlayıp sonucu sizinle paylaşmayı düşünüyorum.
Böylece bunu hep birlikte başarabiliriz.

Şimdi şu devreyi dikkatle inceleyin bu devre Nicola Tesla'nın ilgili patentinin (US Patent numarası 685,957) antensiz (levhasız) ve topraksız gelişmiş bir versiyonudur. Rezonans ayarını çok iyi yapabilirsek max 30W gücünde üretim yapacaktır. Çok fazla bir enerji beklemeyin.

1_Ver3.jpg

Anlıyorum siz bunun beyhude bir çaba olduğunu düşünüyorsunuz. Denemekten bir şey kaybetmeyiz. Bunu bir hobi çalışması olarak görelim. Kimse devre çalışıyor diye peygamberliğini ilan etmeyecektir. Bu çalışma Rusya, ABD gibi devletlerdeki arkadaşlar için çok olağan bir çalışmadır.

İlgilenecek arkadaşlar dm atabilirler.

Yazdığın soruların cevaplarını yukarıdaki mesajlarımda verdim zaten.
Patentide inceledim, ondada yukarıda yazdığım kadar alaka var,
patentteki 3 ve 4 şekillerini incelersen kaynak olduklarını görürsün,
1 ve 2 şekillerindede elde edilecek enerji acar_kaptan ın videosundakine
benzer bir sonuç verir manasında açıklama var patentte.

Senin hatalarını düzeltmek zorundamıyız,
bilgi kirliliği yaratıyorsun,
işimiz gücümüz yok, bu saçmalıklarla mı uğraşacağız,
neyi anlamak istemiyorsun,
bilmiyorum böyle olma ihtimali var mı diyorsun,
yok öyle değil aslı böyle,
bu tip ucuz numaralara kanmayın diyoruz,
yok siz bilmiyorsunuz bunlar çalışıyor,
ben yapmadım ama çalışıyor diyorsun,
yap demekten başka ne denebilir ki bu durumda.

Halen tek ve basit soruya cevap yok,
yaptığın bir şey var mı,
anca yazıyorsun.

İlber Ortaylı nın videosunuda yanlış anlamışsın,
cahil ve yarı cahil kavramlarından bahsediyor,
"cahil kendi içinde tutarlıdır, asıl tehlikeli olan yarı cahildir" alıntı olduğundan kaynak verdim.
Laf ettiğin münevver elektriği bile çoğu bu işin adamından iyi biliyor,
elektron nedir desem bilmez çoğu, İlber hoca biliyor, genel kültür bu,

bir genel kültür sorusu herkese, elektron görülebilir mi, hiç görüntülendi mi,
elektron mikroskobuyla elektron görmek mümkün müdür?

Devreyi yapmana yardımcı olalım ama kendin yap,
1) devredeki çoğu malzemeyi eski bir PC güç kaynağında bulma ihtimalin çok yüksek,
2) bir tane delikli plaket alırsın, 5TL,
3) basit bir havya işini görür,
kaşık tutabiliyorsan lehim yapabilirsin,
bu 3 aşamayı geç, delikli plaket üzerine devreyi kurmana yardımcı olalım.
Artık ilkokul çocukları bu seviyedeki devreleri yapıyor,
ben yapamam dersen inandırıcı olmuyor.

konuyla alakalı değıl ama benzerı olay izmir balçovada trt izmir orta dalga radyo istasyonu vardı daha devam edıyormu bılmıyorum radyo istasyonunun antenı yakınına 40 watt lik floresan lambayı kazık gıbı toprağa sokulduğunda lamba işildiyor bu havadan elektrık oluşuyor anlamına gelmez radyo verıcısının gonderdığı elektromanyetık lambayı yakıyordu eskıden 27 mhz telsizler vardı bir gun evde çalıştırdım bılgısayarım ve televizyon açıktı ikisinide resetledı

Orffreus diye araştırın tarihte çalıştığı gözlenen mekanik olarak çalışan tek devridaim makinesi diye geçer.

http://www.besslerwheel.com/wiki/index.php?title=Main_Page
http://www.besslerwheel.com/index.shtml
http://www.hp-gramatke.net/perpetuum/english/page0040.htm
https://www.lockhaven.edu/~dsimanek/museum/people/people.htm

Gibi bir kaç yerden söylediğiniz şeyi araştırıp baktığımda, Bessler'in-nam-ı diğer Orffyreus'un- "self-moving" diye adlandırdığı ve iddia ettiği makinayı inşaa ettiği yıl 1717. (icat ettiği değil, inşaa ettiği. ) Bu cihaza benzerlerinden en az 4 tane yapmış.

tarihte çalıştığı gözlenen mekanik olarak çalışan tek devridaim makinesi.

Yukarıdaki yazıları okuduğumuzda, sizin bu söylediğiniz cümle, olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek anlamı taşır. Oysa durum öyle değil.

Bessler'ın yaptığı cihazın devir-daimli olarak ve hiç enerji kullanmadan çalışmasının gözlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Hatta cihazın içini görebilen tek kişi var.

(Apparently only one other person had the privilege of seeing part of the interior of the wheel, Bessler's patron, Karl, the Landgrave of Hesse-Kassel, and he was sworn to secrecy. But did he see everything inside, or only what Bessler wanted him to see? It is not at all clear whether Karl saw all compartments open at the same time. Did he look at what might be hidden behind the obvious mechanical details, into the back panel of the wheel itself, or inside the six-inch diameter axle? Consider magicians' stage illusions in which people and even animals can be hidden by clever design of a cabinet or other stage apparatus, and by the simple strategy of opening different parts of a box at different times.)
...
...
...
Clearly Bessler contrived the conditions of this demonstration to hide his methods of deception. Had he been totally honest, he'd have provided a continuous method for people to watch the wheel in motion and hear its sound at all times, still without allowing any outside influences on the wheel. The fact that he did not provide for these simple tests speaks eloquently to the suspicion that he was engaged in fraud.

(Kısaca: Yapılan deneyde ortamı kendi amacına uygun hazırladı ve uygun test ortamını hazırlamamış olması, bir aldatmaca içinde olduğu şüphesini açıkça ortaya koyuyordu. )

"Thus it is a mechanical plaything and an illusion, and if in the future someone wants to take the trouble of writing about mechanical charlatans, this wheel deserves the highest and most distinguished position among them. —Christian Wagner, Mathematician (1715)"

Kabaca türkçesi :"Yaptığı şey mekanik bir oyuncak ve illizyon ve günün birinde zahmet edip mekanikle ilgili şarlatanlığı kaleme alacak biri olursa, bu tekerlek en zirvede ve en önde yer alacaktır."

Tüm bu anlatımlardan çıkardığım sonuç; devir daim makinası ile uğraşmak, bir "Perpetual Futility" yani daimi bir boşu boşunalıktır.

Teslanın kuleleri iyonosfer tabakasından elektrik iletmek için yaptığını sanıyordum. Yanlış mı biliyorum?

Teslanın kuleleri iyonosfer tabakasından elektrik iletmek için yaptığını sanıyordum. Yanlış mı biliyorum?

Bu yazdığınıza itiraz eden bir cümlemi gördün? Arkadaşlar neyi nerenizden anladığınızı da yazarsanız hangi konuyu yada cümleyi yanlış anladığınızı o durumda anlayabilirim. Hangi neden sonuç ilişkisi ile karşı bir tez oluşturuyorsunuz daha açık yazın lütfen.

Evet ben de bu şekilde biliyorum. Tesla kulelerini, elektriği, atmosferin ilgili tabakasından iletmek için yaptı ancak hangi elektriği diye sorarsanız bu size söylendiği gibi Niagara şelalelerinden altörnatörler ile elde ettiği elektriği iletmek için değildi. Tesla'nın projesi bunu havadan elde ettiği elektrikle başarabilmekti. Tesla bunu tam olarak başardı mı bilmiyoruz. Elimizde Tesla'nın patentleri ve bazı söylentiler var bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış araştırmaya devam ediyoruz. Bu konular öyle bir kaç cümle ile açıklanabilecek türden değildir. Tesla tarihten neden silinmeye çalışıldı bu konuları da araştırın. Bu konuda kapitalizm bize çok ciddi oyunlar oynuyor. Hangi enerji devi yada petrol karteli sizin bedava elektrik kullanmanızı ister.

Sizler gerektiği kadar olmasa da Tesla'yı biliyorsunuz ancak Tesla'nın çalışmalarından etkilenip bunu çok daha ilerilere taşıyıp hatta bu konuda çok ciddi miktarda elektrik üreten bir cihaz yapıp patentleyen Thomas Henry Moray ismini çok azınız duymuştur.

Yazdığın soruların cevaplarını yukarıdaki mesajlarımda verdim zaten.
Patentide inceledim, ondada yukarıda yazdığım kadar alaka var,
patentteki 3 ve 4 şekillerini incelersen kaynak olduklarını görürsün,
1 ve 2 şekillerindede elde edilecek enerji acar_kaptan ın videosundakine
benzer bir sonuç verir manasında açıklama var patentte.

Sen hangi sorumun cevabını verdin? Bu soruları öyle bir kaç cümle ile açıklayabileceğini mi sanıyorsun? Ayrıca bu cümlelerinden ilgili yazının sadece baş kısımlarını okuduğun çok net anlaşılıyor.

Bu yazıya Türkçe bir kaynak bulamadıysanız size bu yazının orjinalinin türkçe çevirisini paylaşayım.

Orjinal
http://www.free-energy-info.com/Chapt7.html

Çeviri
https://translate.google.com/translate?sl=&tl=tr&u=http://www.free-energy-info.com/Chapt7.html

Hemen ilk cümleyi yazalım. @tekin126 bu size de cevap olsun.

konuyla alakalı değıl ama benzerı olay izmir balçovada trt izmir orta dalga radyo istasyonu vardı daha devam edıyormu bılmıyorum radyo istasyonunun antenı yakınına 40 watt lik floresan lambayı kazık gıbı toprağa sokulduğunda lamba işildiyor bu havadan elektrık oluşuyor anlamına gelmez radyo verıcısının gonderdığı elektromanyetık lambayı yakıyordu eskıden 27 mhz telsizler vardı bir gun evde çalıştırdım bılgısayarım ve televizyon açıktı ikisinide resetledı

Antenlerin çok fazla güç toplayamadığı düşünülmektedir. Popüler kavram, mevcut tek gücün, uzak radyo vericilerinden gelen düşük seviyeli radyo dalgaları olması ve radyo dalgalarının bir anten ile alınabilmesi kesinlikle doğru olmakla birlikte, gerçek güç kaynaklarının radyo vericileri olmadıklarıdır.

Aslında 1. yöntemi biraz daha konuşalım. Bu yöntemi hemen hepiniz kabul etmekle birlikte çok düşük bir miktarda elektrik ürettiğini ve bu elektriğin radyo, tv, wifi, baz istasyonu vs. gibi radyo vericilerinden kaynaklandığını düşünüyorsunuz ancak bunun aksini çoktan ispatladılar.

Yazıyı dikkatli okuduysanız bu konuda amatör çalışmalar yapan Dragan isimli arkadaşımız daha önce bahsettiğim birim devrelerin 50 adedini parelel bağlayarak oluşturduğu pcb lerden sadece 2 tanesini kullanarak 5 metrede 96W gücünde elektrik üretmiş. (Anten yine 80 cm x 60 cm x 0.2 cm)

Bunu yaparken germanyum diyotlar olan 1N34 ve 1N34a kullanmak yerine 200 voltluk 25nS değerine sahip BYV27 diyodunu kullanmış ve modül tasarımında kabloyu anten ve toprak arasında tam orta kısımdan çekmiş.

Fig36.gif

Bu sistemden 50 adet çoğaltarak daha doğrusu 100 pcb (Her PCB 26V 3 küsür amper) seri ve parelel bağlayarak anteni de uygun şekilde büyüterek yada çoklayarak daha yüksek bir mesafede (örneğin 20-25 m) 96 * 50 = 4800 W alınabilir. Bu bir evin elektrik ihtiyacını orta seviyede karşılayabilir.

Şimdi anteni 50 cm boru çapı olan 1,5 m dış ve 50 cm iç çapında 2mm alüminyumdan bir torus olarak hazırlayıp. 3 katlı bir evin çatısına 25m yüksekliğe yalıtkan bir direk üzerine diktiğimizde bu PCB lerden gerektiği kadar çoklayıp elektrik ihtiyacımızı bedavaya karşılayabileceğimizi düşünüyorum. (Rusya'daki tesla kulelerinde neden torus kullanılmış biraz araştırın)

Siz hala elde edeceğimiz elektriğin bir sınırı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Fiziksel sınırlar buna müsaade mi etmez. Ben bunları neye dayanarak söylüyorum. Arkadaşlar bu elektriğe yabancı ülkelerde Atmosphreric electric deniliyor hakkında biraz araştırma yapın.

Atmosferin en üst tabakası ile yeryüzü arasında 100 milyon voltluk bir gerilim olduğu söyleniyor. Zaten bunu düşen yıldırımlardan biliyorsunuz. Bir yıldırımın ortalama 30 milyon volt 30.000 amper değerinde olduğunu düşündüğünüzde dünyada saniyede 2000 yıldırım gözlendiği bilindiğine göre bu küçücük deşarjın bile 60 milyon MW olduğunu ölçebillirsiniz. Bu güçte deşarj olabilen devasa bir capacitorden yada rechargable pilden bahsettiğimi anladınız umarım. Bu gücü çekmek için yıldırımları beklemenize gerek yok bu güç sürekli havada duruyor. Faydalanmayı bilen için muhteşem bir kaynak.

Şimdi bu videoyu izleyip aydınlanın. Videodaki corona motora fazla takılmayın siz diğer konuları iyi dinleyin.

Şimdi eline uygun bir capacitor al ve kendine şu soruyu sor lütfen.

"Ben bu devasa capacitor (yada güneş tarafından sürekli şarj edilen rechargable pil) ile elimdeki capacitoru şarj edemeyecek kadar .... olabilir miyim?"

Noktalı yeri kendi isteğinize göre doldurun. Şimdi ben yazsam hakaret ediyorum sanacaksınız.

Şimdi gelelim 2. yönteme bu yöntemde antenler terk edilmiştir. Yerine toprak bağlantılı enerji gereksinimi duyan Tesla'nın kine benzeyen bir aygıt gelmiştir. Bu aygıtın en önemli özelliği içindeki trafonun rezonans frekansında olmasını sağlayıp rezonans için harcanan elektriğin defalarca kat fazlası elde edilerek ve gerekli input enerji de geri beslenerek 192 kilowatt değerinde enerji elde edilmiştir. (bkz: Thomas Henry Moray)

Bana içinde rezonans kelimesi içeren bir cümle kurduğunuzda beni anladığınızı düşünmeye başlayacağım. Çok uzatmayayım bazı arkadaşlar uzun yazıları sevmiyor. Okumaya üşeniyor.

Şimdi bu konularda bilgi sahibi olması gerekenler sizin gibi elektrik yada elektronik mühendisleridir. Beni bu konularda yeşillendirirseniz hayra geçer.

@karaapak çok daha stresli yazılar yazabilirdim. Bugün iyi günümdeyim anladığım kadarıyla sen cahillik hakkında daha fazla konuşmak istiyorsun.

Cahillikle ilgili cevap olarak başka bir forumda çok uzun bir yazı yazmıştım. Tatmin olamadıysan şu linkteki cevap olarak yazdığım ikinci yazımı sonuna kadar oku o yazıdan nasiplen.Cahillikten bahsedip zekadan hiç bahsetmemek doğru olmazdı sen de beni anlıyorsundur umarım.

https://www.muhendisbeyinler.net/fo...dan-ve-dusunmeden-yazmayalim.2355/#post-10199

Şimdi aynı tondan yüreyemeyeceğim arkadaşlar da paylaşım yaptığından araya bir reklam koyup devam edelim.

@karaapak bu reklamı iyi izle sana mesaj içeriyor. Bol bol protein al bu konularda biraz daha fazla araştırma yap. Biraz protein beyni daha iyi çalıştırır.

(Bu reklam prime time da iyi gelir sağlayabilir :))

Gibi bir kaç yerden söylediğiniz şeyi araştırıp baktığımda, Bessler'in-nam-ı diğer Orffyreus'un- "self-moving" diye adlandırdığı ve iddia ettiği makinayı inşaa ettiği yıl 1717. (icat ettiği değil, inşaa ettiği. ) Bu cihaza benzerlerinden en az 4 tane yapmış.

Yukarıdaki yazıları okuduğumuzda, sizin bu söylediğiniz cümle, olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek anlamı taşır. Oysa durum öyle değil.

Bessler'ın yaptığı cihazın devir-daimli olarak ve hiç enerji kullanmadan çalışmasının gözlenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Hatta cihazın içini görebilen tek kişi var.

Kabaca türkçesi :"Yaptığı şey mekanik bir oyuncak ve illizyon ve günün birinde zahmet edip mekanikle ilgili şarlatanlığı kaleme alacak biri olursa, bu tekerlek en zirvede ve en önde yer alacaktır."

Tüm bu anlatımlardan çıkardığım sonuç; devir daim makinası ile uğraşmak, bir "Perpetual Futility" yani daimi bir boşu boşunalıktır.

Bu konuyu bir de Türkçe olarak ve tarafsız gözlemcilerin olumlu görüşlerini de içeren daha iyi bir kaynaktan okuyabilirsin birazdan paylaşacağım.

Senin de belirttiğin gibi bu sistemi icat değil inşaa etmiş. Çünkü hazırladığı tekerlek 3,5 metre çapında her iki yanında ağır sarkaçlar olan dev bir yapıdır.

Senin iddiana göre böyle bir tekerleği devridaim tekerleği döndürebilmesi için 1717 yılında elektrik motorunu icat etmiş ve bunu bir güç kaynağına bağlamış olmalıydı.

O yıllarda 54 gün (54 gün sonra kilitli kapıyı tekrar açmışlar yoksa halen devrine devam ediyor) boyunca sistemi çalıştırabilen bir akü geliştirmiş ve elektrik motorunu icat etmiş bir adamın yaptığı şey yine de bir devridaim makinesi olurdu.

Sen de istersen bu konuyu bırakıp sadece işin bu mekanik kısmı hakkında konuşmaya devam edebiliriz. Benim bu konulardaki matematiksel teorilerimi duymadan önce şu linkteki konu hakkında yazılan bu ilginç yazıyı sen de okumalısın.

https://zamanmakinasi.webnode.com.tr/news/bir-devri-daim-makinesi-hikayesi/

Arkadaşlar ayrıca ben bu sistemi yaptığımda size değil direk NTV yada HaberTURK gibi haber kanallarına başvururum beni oradan izlersiniz. Hatta çevremdekiler benim adıma başvurur ve konu hakkında esaslı bir program yaparız. Hiç endişeniz olmasın. Öncesinde buralarda fikir tartışması yapmama fazla mani olmayın. Bakın ne güzel yeni konular öğreniyoruz. Ayrıca bu konularda yaptığımız tartışmalar bize nasıl daha verimli sistemler yapabileceğimiz konusunda çok daha öznel bilgiler kazandırıyor.

Saygılarımla...

Bu yazdığınıza itiraz eden bir cümlemi gördün?

Arkadaşım hemen savunmaya geçmene gerek yok, yanlış mı biliyorum diye sadece soru sordum, niye hemen hararetlendin ki anlamadım. Budası bir forum sitesi, burada amaç ısrarla bir fikri savunmak değil, ortaya atılan fikirlerle en doğru sonuca ulaşmak. Elbette herkesin kendi doğruları var, belki de herkesin kesin doğru bildiği bir çok yanlışı da olabilir.

Bay Crousaz bizim Dr Ziya ÖZEL i Yurtdışına gitmek zorunda bırakan at gözlüklü profesörlere ne de çok benziyormuş .

"Makinenin işleyişini bizzat gözleyen M.de Crousaz gördüklerine bir türlü inanmak istemeyenlerdendi.Gravesande'e yazdığı bir mektupta da tekerleğin bir devri daim makinesi olamayacağının gerekçelerinişöyle sıralıyordu:
1)Bir kere Orffyreus tıbbi anlamda delidir.
2)İkinci olarak,onca akıllı ve bilge kişinin gerçekleştiremedikleri bir icadı ,bir delinin gerçekleştirmesi imkansızdır.
3)Bilimde ''imkansız'' denilen şeylerin gerçekleşebileceğine inanmamak gerekir.
4)İnsanlar kendilerine maddi çıkar sağlayacak bir takım şeyleri başkalarından gizlemekte haklıdırlar.Ne var ki Orffyreus bu icadından para değil ün peşindedir.Makinesinin iç aksamını başkalarına göstermemekle,peşinde koştuğu üne gölge düşmesine yol açmaktadır.
5)Makine yalnızca tek yöne dönmekte,karşı yöne hareket etmemektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri