Hava Soğutmalı mı? Su Soğutmalı Chiller mi?

her odaya ayrı evepatör bağlanacak.. derken chiller'in soğuttuğu su odalara boru ile gidip her odada bulunan evepatör(fancoil) ve solenoid vana ile dijital termostat'lı istediğimiz ısıda odayı soğuturuz demek istemiştim.kurulacak alana gelince üretim odası olacaak mantar odası yani hijyen,görüntü ve yer sıkıntısı hiç önemli değil.dış ortamda aynı şekil yer,görüntü,hijyen önemi yok.su soğutmalı chiller'in ayrıntısı çok o yüzden ona bakacak Bakım elemanı yok ama hava soğutmalıya bakım olarak bakabiliriz.arıza olarak değil.split klima(kanallı tip klima) 60.000 btu x10 adet= montaj dahil bize maliyeti 40bin tl. peki hava soğutmalı chiller 600.000btu (150.000kcal) gücünde kaç para dır.40.000tl almamız mümkünmü

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bana kalırsa ısı pompası kullanın toprak kaynaklı yada su kaynaklı şu an bildiğim 100 alışveriş merkezinden 99 tanesi ısı pompalı olarak hayata geçiyor sistem genelde merkezi olsa bile bütün odalar bireysel çalıştığı için kurulum ve işletme maliyeti son derece düşük olası arızalarda 4 yada 5 kalemi geçmiyor

Merhabalar,
175 Kw bir chiller'in ortalama fiyatı 20.000 Euro civarındadır. Tabiki sizin kullanacağınız sistemde Chiller cihazını tek başına almak yetmiyecek her oda için bir adet fan coil ve bu fan coiller için tesisat çektirmeniz gerekicek. Bunların size ortalama maliyetide
20-25.000 TL civarında olacak.
Benim kanaatim, her odaya bireysel, kanallı tip split klima takmanız olacak. 40 bin TL'nin dahada altında tüm odaları soğutabilirsiniz.
Saygılar.

Veli kardeş mutlaka tercihler değerlendirilmeli.

Split klimanın fiyatı ve verimliliğini tartışırım, hiçbir zaman 4 bisiklet gücü = 1 motor gücü denilsede teorik her zaman pratiği yakalayamaz.Anlık tek kalemde elde ettiğin gücü parça parça elde ederek çoğaltmak bence zaman ve para kaybıdır, hesaplanmalıdır.

Benim kullandığım sistemi kısaca anlatayım.Dün senin için gittim markasına baktım climaveneta imiş.:)Dedimya ismini bile hatırlamıyordum.Kenarda bi yerde santral kurulu.Santralden geçen soğutulmuş kapalı devre su çatıdaki evaperatör kısmına geliyor. Burada benim havayı filtre etmek için kullandığım elyaf-torba ve hepa filtrelerim var, hava bunlardan geçip soğuk suyun geçtiği eveparatör arasından geçerken soğuyor.Çıkıştan itibaren ana kanal tali kanallara ayrılıyor ve her ulaştırmak istediğim odanın penceresinden içeri giriyor.Oda içinde menfezler var ve bunları termostad ile kontrol ediyorum.istediğim sıcaklık artması veya düşmesi üzerine menfezler açılıp kapanıyor.Eğer tüm odalardaki sıcaklıklar istenen seviyelere düşünce tüm menfezler kapanmaya başladığında eveparatör çıkışındaki basınç switchi inverteri devreye sokup önce hava emiş motorunu yavaşlatıyor, düşüş hala devam ederse motor duruyor.Bu alandaki hava switchide kontak değiştirip klimayı durduruyor.Yani her kullanmak istediğim oda için ayrı eveparatör kullanmıyorum.Ayrıca sistemi manuel kumanda etmek için üretim alanında panom mevcut, gerektiğinde sistemi manuel çalıştırıp, sinyalizasyon ile kontrol edebiliyorum.Sistem bu kadar basit.Bunun maliyeti neye patlar bilmiyorum ama 40.000 Tl.ye rahat kurarsın diye düşünüyorum.

hellboy_tr27 dediğini ısı pompasını biraz araştırdım.yalnız kesin bir bilgi edinemedim.anlamadığım yazın toprak dan nasıl su soğutacak.evler için olabilir çünkü ev yazın 20-25 derece olabilir.yalnız bizim odalar 16 derece olacak.gerçi okuduğum yazıda 7 derece soğuk su elde eder diyor ama inanmak zor. ve fiyatıda chillere göre çok pahalı.
Metin_Ce 175kw 20.000 euro demişsin ama o fiyata çok zor.adamlar 2.elini o fiyata veriyor :D
speedy0975 dün dediğinde anlamamıştım ama şimdi anladım sen 1 tane evaperatör ile soğuk hava elde ediyorsun ve bu soğuk havayı odalara götürüyorsun yani odaya soğuk su değil soğuk hava gidiyor.sanırım doğru anladım.elbette chiller cop değeri bakımından iyidir yalnız şöyle bir şeyde var şimdiki hava sıcaklıklarına bakarsak klimalar az çalışıyor.split klima olsa günde 1-3 saat çalışsa yeter.gece hiç çalışmaz.fakat chiller soğuk su tankı devamlı soğuk tutar.peki 40.000 tl ye 2.el temiz, hava soğutmalı chiller kurabilir miyiz.tesisat dahil.bu linktekiler nasıl
Su Soğutmalı Teba Chiller - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 59333781

TEBA HAVA SOGUTMALI CHILLER - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 56739816

toprak kaynaklılar yaz ve kış aylarında toprağın belirli derinlikte 25 derece sabit durması prensibine göre hareket ediyor ve dedikleri kadar sağlam makinalar arıza riski minimum seviyede fiyat olarak %100 ithal ürünler olduğu için ve tekel yani bir iki firma haricinde getiren olmadığı için biraz yüksek kalıyorlar

speedy0975 dün dediğinde anlamamıştım ama şimdi anladım sen 1 tane evaperatör ile soğuk hava elde ediyorsun ve bu soğuk havayı odalara götürüyorsun yani odaya soğuk su değil soğuk hava gidiyor.sanırım doğru anladım.elbette chiller cop değeri bakımından iyidir yalnız şöyle bir şeyde var şimdiki hava sıcaklıklarına bakarsak klimalar az çalışıyor.split klima olsa günde 1-3 saat çalışsa yeter.gece hiç çalışmaz.fakat chiller soğuk su tankı devamlı soğuk tutar.peki 40.000 tl ye 2.el temiz, hava soğutmalı chiller kurabilir miyiz.tesisat dahil.bu linktekiler nasıl
Su Soğutmalı Teba Chiller - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 59333781

TEBA HAVA SOGUTMALI CHILLER - Türkiye' nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com' da - 56739816

Sırasıyla açıklayayım.
- Doğru anlamışsın, tek soğutma ünitesi var, kanallarla hava odalara, makinalara gidiyor.
- fakat chiller soğuk su tankı devamlı soğuk tutar. bunda yanlışsın, devirdaim hattı üzerindeki kaç litre hatırlamıyorum ama korumalı hat ve basınç tankı içindeki suyu sürekli soğuk tutmuyor, sadece hava ve soğutma ihtiyacı duyulduğu sürece 15 sn. süresince devreye giriyor ve zaten korunaklı olduğu için fazla ısınmıyor kısa sürede soğutuyor, aksi halde senin dediğin gibi sürekli soğuk tutmuyor, ihtiyaç olduğunda devreye giriyor.İhtiyaç olmadığında sinyalizasyon harici hiçbir hareket olmuyor, enerji harcamıyor
-Daha öncede dediğim gibi fiyatlar konusunda inan hiç bilgim yok, piyasayı ve forumda bu işi yapan arkadaşlardan araştırabilirsin.
-Linklere bakmadım bile.Teba'nın fabrikası benim çok yakınımdaydı, orda çalışan arkadaşlarımda vardı, iyi bilirim.Teba fabrikası kapanalı yıllar oluyor, iflastan dolayı, sanırım 5-6 yıl önce lav oldu.Hatta Tebada o zaman bu chillerleri satan kişi, şimdi benim müdürüm:p O bile teba sistemlerini herkesten iyi bildiği halde gidip climaveneta aldıysa artık sen düşün.Ama tercih senin. Belki parça bulmakta zorlanırsın, eski sistemleri var, enerji sarfiyatı yüksektir, yalıtım orta derecededir vs. avantajı ise yerli üretim, çıkma bir sürü parçası vardır:p attım,

Bence odaların kapasitesini ve kullanacağın hava miktarını bu işi bilen bir firmaya hesaplatıp, teklifler al derim.Dediğin gibi günde 1-3 saat çalışma yetecekse, yeterli hava sağlayacak sistemler sana daha ucuza gelebilir.Belkide bu kadar büyük sistem kurmana gerek kalmayacaktır.Sen git firmalardan teklifler ve raporlar al, değerlendirmeyi onun üzerine yap.

işletmenin denize veya bir su kaynağına yakınlık durumu var ise tabiki su soğutmalı sistem daha makbul olur ki bahsettiğiniz ölçekte soğutma kapasitesinden bahsediyor iseniz hava soğutmalı sistemden çok fazla veim alabilceğinizi düşünmüyorum.sıkıntılı durum ise su soğutmalı sistemin bakım ve tutumunun zor olması...

2. el bir chiller almak, karanlıkta koşmak istemekle eşdeğerdir.
Yol düzgünse gidersiniz;
ama aksi durumda karanlıkta oradan kalkar, öteye düşersiniz.
2.El chillerde; sistemin herhangi bir yeri arızalı veya yanlış seçilmiş ise,
başınız tamir derdinden kurtulmaz.
İyi dizayn ve imal edilmiş hava soğutmalı chillerler, sadece kondenserlerini zaman zaman temizlemekle,
ustasız olarak idare eder,amma;
verimleri özellikle yaz sıcaklığı 30 C nin üzerindeki yerlerde çok azdır.
Yüksek dış sıcaklıkdan dolayı; yüksek kondenzasyon elde edilir.Reel kondenzasyon derecesi, dış sıcaklık+20 C dir.
Yani 34C yaz sıcağında, ki chillerin lazım olduğu zamandır , elde edeceğiniz kondenzasyon 54 C olur ki,
su soğutmalıdaki (havanın relatif rutubetine göre eelde edeceğiniz ) 34 lik kondenzasyona göre kompresörü çok zorlar,
fazla enerji çeker az kapasite verir.
Eğer basit bilgilere sahip bir elektrik teknisyeniniz varsa, kesinlikle basit bakımlar ile su soğutmalı chilleri tercih edin.
Toplamda, enerji tasarrufundan 4-5 senede tesisi amorte edersiniz.
Türkiyede birçok gerçek bilinmediğinden, hava soğutamlı fazla önerilmektedir.
Biz yıllardır su soğutmalı kullanıyoruz, basit bakımlarının dışında çok memnunuz.
Tercih sizin.Dağ başındaysanız, hava soğutmalı alın, kullanımı basittir.TEK'e faydanız çok olur.
Fabrika v.b. bir tesis iseniz ve basit bilgileri olan bir teknisyen veya ustanız var ise,kesinlikle su soğutmalı alın;
karlı çıkarsınız.

ikisi de kullanım amacına göre seçilebilir ancak su çevrimli de veri merkezi gibi yüksek hassasiyetteki yerlerde su algılama sensörleri vb. de kullanılması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri