Hava kurutucusu

musa217

Üye
Merhaba dalgakıran hava kurutucu muz var sık sık esenjor sıcaklığı yüksek alarmı vermeye başladı ve devre dışı kılıyor yardım edermisiniz sorun nerelerden olabilir

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yeterli soğutma sağlanmıyordur,gaz eksik olabilir,fan arızalıdır ya da petekler pistir, buzlanma yapmış olabilir .
Termostatların sağlamlığından da emin olun sistem yeterli çalışır fakat arıza verebilir, kolay gelsin.

Yeterli soğutma sağlanmıyordur,gaz eksik olabilir,fan arızalıdır ya da petekler pistir, buzlanma yapmış olabilir .
Termostatların sağlamlığından da emin olun sistem yeterli çalışır fakat arıza verebilir, kolay gelsin.
Ustam fan calisiyor kontrol ettim peteklerde temiz geriye iki şey kalıyor termostat dediğin ama bunda ptc var sanırım plc analog sinyal giriyor ya sorun onda yada gaz da sorun var

Soğutma sıcaklığını ölçün 3-5 derecelere kadar düşüyormu(gerekirse başka bir ölçü cihazı ile)sıcaklık düştükten sonra gereken yerde(yanlış hatırlamıyorsam 7 derece gibi, çiğlenme için 3 ile 7 derece arasında çalışmalı bir hesabı var basınca göre ben kullanmıyorum araştırın) devreye girip soğutma yapıyormu ptc nereye bağlı programlanan bir dijital termostatamı onun ayarları bozulmuş olabilir, plc kompresör sistemini çalıştırıyor tahminim siz sadece kurutucuya ait hatayı plc üzerinden alıyorsunuz benim işletme küçük ,kurutucum da hem eski hem problemli tamir etmek istemeyen servisler yüzünden biraz kurcalıyorum .Kolay gelsin.

Soğutma sıcaklığını ölçün 3-5 derecelere kadar düşüyormu(gerekirse başka bir ölçü cihazı ile)sıcaklık düştükten sonra gereken yerde(yanlış hatırlamıyorsam 7 derece gibi, çiğlenme için 3 ile 7 derece arasında çalışmalı bir hesabı var basınca göre ben kullanmıyorum araştırın) devreye girip soğutma yapıyormu ptc nereye bağlı programlanan bir dijital termostatamı onun ayarları bozulmuş olabilir, plc kompresör sistemini çalıştırıyor tahminim siz sadece kurutucuya ait hatayı plc üzerinden alıyorsunuz benim işletme küçük ,kurutucum da hem eski hem problemli tamir etmek istemeyen servisler yüzünden biraz kurcalıyorum .Kolay gelsin.
Ustam kurucu kendisine ayit plc var çözemedim hadi hayırlısı bakalım sorun yurt disindayim yapacak imkanı bulamıyorum

Ustam kurucu kendisine ayit plc var çözemedim hadi hayırlısı bakalım sorun yurt disindayim yapacak imkanı bulamıyorum
Basınçlı hava tabancasının önüne kağıt peçete benzeri bir şey tutup havanın nemini yaklaşık anlayabilirsiniz ,esanjörün içindeki suyu otomatik tahliye eden valfin dakika ayarını yükseltebilir,ana tankta biriken suyu daha fazla tahliye edip biraz daha nemsiz bir havaya ulaşabilirsiniz tabi bu dediklerim aldığınız hatadan dolayı kompresör çalışabiliyor ve kurutucu da sıkıntılı da olsa soğutma yapabiliyorsa,size kolaylıklar diliyorum.

Basınçlı hava tabancasının önüne kağıt peçete benzeri bir şey tutup havanın nemini yaklaşık anlayabilirsiniz ,esanjörün içindeki suyu otomatik tahliye eden valfin dakika ayarını yükseltebilir,ana tankta biriken suyu daha fazla tahliye edip biraz daha nemsiz bir havaya ulaşabilirsiniz tabi bu dediklerim aldığınız hatadan dolayı kompresör çalışabiliyor ve kurutucu da sıkıntılı da olsa soğutma yapabiliyorsa,size kolaylıklar diliyorum.
Kompresörlerin çalışıyor fakat kurutucu devre dışı kalıyor tankın altına ayrıca valf taktım suyu almak için ama kurutucu devre dışı kalınca yinede hatta baya şu geliyor bulunduğum yer cezayirdeyim havada baya nemli o yüzden sıkıntım iyice büyüyor

Kompresörlerin çalışıyor fakat kurutucu devre dışı kalıyor tankın altına ayrıca valf taktım suyu almak için ama kurutucu devre dışı kalınca yinede hatta baya şu geliyor bulunduğum yer cezayirdeyim havada baya nemli o yüzden sıkıntım iyice büyüyor
Plc bağlantısını sök ,bağımsız çalıştırmayı dene,bir termostat işini görecek arızayıda anlamış olursun ,plc mi devre dışı bırakıyor kurutucunun ekovatı ,büyük ihtimal gazı yok ekovata giren rekorlara bak yağ felan gelmiş çatlamışmı ,ben klimacıya tamir ettirdim(buzdolabı tamir edenlerde yapabilir belki benim klimacı gerçekten becerikli bir adam İtalyan kuru temizleme makinasını da ona yaptırdım Türkiye servisi yok) tabi bu tarz malzeme yok bende gaz,kaynak,vakum vb. yol gösterdim sevabı , günahı benim sen dediğimi yap paran garanti , sonuçta oldu 5 senedir çalışıyor,garantisi dolunca rekordan çatlamış gaz gitmiş soğutmada kuru havada yok, iki kerede termostat bozuldu değiştirip ayarını yaptım,gazı da eksik büyük ihtimal , çalışma aralığını artırdım iş görüyor .Biraz fikir vermeye çalıştım şehrin ortasında bile çaresiz kalınıyor maalesef ,kolay gelsin .

Bu kurutucuya ait Elektrik şeması mevcut mu?

Plc var ise bu plc nin input ve output lari inceleyip hangi inputun sistemi durdurduğunu bulmak zor olmaz.

Tabi bu is için şemaya ihtiyaç var. Şema olmadan cihaz başında kablo takibi yapmak neyin nereden geldiğini bulmak gerekli.

Gaz sıkıştırmalı sistemlerde genelde gaz kaçağı durumu sıklıkla yaşanır. En başta buna bakmakta fayda var.

Kolay gelsin.

Arkadaşlar hepinize TESK ederim yardımıniz için elektrik şeması yok ama bir firmadan destek alarak takibini yaptik sorun gaz eksikliği ama bakalım onu burda nasıl halledeceğiz

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri