Hastane Projesi

protechelk

Üye
Arkadaşlar hastane projesi çizmekteyim.ancak kemoterapi,diyaliz,yoğunbakım gibi kısımlarda priz,aydınlatma,data,telefon seçimi,bunların yerleşimi,ne kadar olacağı nasıl olur bilemiyorum.bu konuda yardımcı olabilecek birisi varsa yardımcı olursa memnun olurum.

mrb arkadaşım.yoğun Bakım. kemoterapi. diyaliz ameliyathane gibi yerlerde aydınlatmanın iyi olması gerekiyor.bu gibi yerlere priz koya bilirmisiniz bilemiyorum.yalnız buat otomat kutusu gibi şeylerin konmasını pek tavsiye etmiyorum güvenlik açısından.telefonları uygun yerlere duvar tipi koya bilirsiniz..........yalnız buranın mimari projesi yokmu........yerleşimleri ona göre yaparsınız............

teşekkürler.malesef mimari projesi hala elimizde değil.bu tür yerlerde nasıl makineler kullanılacağını tam bilemediğim için böyle bir terettüt yaşıyorum

mimari proje olsa dahi cihazların ve diğer malzemlerin yerlerinin belirtilmesi gerekli özellikle yatakların konumu ,yoğun bakımda priz fazla olsa iyi olur yatak sayısına göre

örneğin amaliyet masasının konumuna göre prizleri ve aydınlatmaları koyarsınız
ameliyathanede s2 veya etaj tipi fluoresant kullanbilirsiniz -yangın-havalandırma -acil durum aydınlatma gibi ve en az 5 tane özel linye priz-ameliyat masasının üstüne 5+5 ve tek reflektörlü çift kollu tavan tipi ameliyat lambası
ameliyat haneyi 3 fazlı beslerseniz daha iyi olur ayrıca ilerde eklenecek yeni cihazlar içinde yedek çıkışlar koyun

şimdilik aklıma gelen bu

saolun.ilerleyen zamanlarda tekrar soracağım şeyler olacak

hastane projesinde bende çalıştım . mimari proje olması lazım en azından hangi katlarda hangi bölümler olduğunu öğren ona göre katlardaki boatları çizebilirsin. Zayıj akımda pek fazla zorluk çekmezsin Her kata tlf kutuları koyabilirsin. Yangın alarm sistemlerin zon dağılımı önemli ona göre her kata ayrı kablo çekilecek. Kameralarde öle. Bilgisayarda ise her kata cat6 kablo çektirip switch koydurabilirsin.

şimdi size şöyle söyleyeyim.mesela bir katında koroner yoğunbakım odası var.11 tane yatak var.bunlar daire şeklinde sıralanmış.ortada da bir tane hemşire bankosu var.bu yatakların herbirinin başına birer Şebeke ve ups yeterli olurmu?yoksa paralel sorti mi daha uygun olur? aydınlatma olarak ne seçilebilir?tlf-data tahminim hemşire bankosunda yeterli olur değilmi?

işinize yararsa 400 yataklı hastane projesi verebilirim ..

VAlla çok iyi olur hocam.mail adresim: ******@gmail.com
gönderebilirseniz memnun olurum.şu anda örnek projeye gerçekten ihtiyacım var.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri