Hassas klima arıza

Sıcaklık değerlerinin arasında ki fark ifade edilirken Delta°K olarak ifade edilir. Mutlak değer olmadığı için.
Bu nedenle superheat okuduğunda sonucu ifade ederken Superheat=10.8°K dediğinde ululararası bir ifade kullanmış olursun. Eğer bu değere 10.8°C dersen, bakır boru sıcaklığının 10.8°C olduğu veya basınç/sıcaklık çevriminin 10.8°C olduğu gibi bir mana çıkar. Bu karmaşıklığıda Kelvin Derece kullanarak ortadan kaldırmış olursun.

Ayrıca @serkan_48'in ifadesinden de nasıl hesaplandığını anlayabilirsin.
Teşekkür ederim abi.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hassas klimalarda ki evaparotor emiş sıcaklığı ile üfleme sıcaklıkları arasındaki fark kaç olmalı? ( Hassas klimaların evaparotor fan hızları çok yüksek olduğu için soruyorum.)
Santigrat derece olarak.

Ortam soğudukca değişir bu galiba sorduğunuz. 10 derece kadar olabilir

Hassas klimalarda ki evaparotor emiş sıcaklığı ile üfleme sıcaklıkları arasındaki fark kaç olmalı? ( Hassas klimaların evaparotor fan hızları çok yüksek olduğu için soruyorum.)
Santigrat derece olarak.
Böyle bir denklem yok ve sabit bir noktaya bağlanamaz. Bu ısı transferinin tipine bağlıdır. Yani gizli ısı tarafından mı zengin alınan ısı, yoksa duyulur ısı tarafından mı?
Eğer duyulur kapasitesi yüksek ise sistemini sıcaklık farkı açılır....
Eğer gizli kapasitesi yüksek ise sistemin sıcaklık farkı daralır...
Ancak iki sistemde de soğutma kapasitesi 10 Kw/h olabilir...

Hassas klima bir kabinin içerisinde ve kabinde 300 Kva lik UPS var. UPS çok fazla ısı üretiyor kabin içerisinde klima çalışırken UPS'in üzerindeki soğutma fanlarının olduğu bölümden 45-50 derece civarı sıcaklık çıkışı var. Klima 26 kW lik emiş sıcaklığı ile üfleme sıcaklığı arası 6,5 - 7,5 arasında değişiyor bana az gibi geldi ondan soruyorum .

Hassas klima bir kabinin içerisinde ve kabinde 300 Kva lik UPS var. UPS çok fazla ısı üretiyor kabin içerisinde klima çalışırken UPS'in üzerindeki soğutma fanlarının olduğu bölümden 45-50 derece civarı sıcaklık çıkışı var. Klima 26 kW lik emiş sıcaklığı ile üfleme sıcaklığı arası 6,5 - 7,5 arasında değişiyor bana az gibi geldi ondan soruyorum .
Az veya çok diyebilmek için;
-Hava debisini bilmeniz gerekiyor.
-Giriş havası sıcaklık ve bağıl nemini bilmeniz gerekiyor.
-Çıkış havası sıcaklık ve bağıl nemini bilmeniz gerekiyor.

Böylece bu cihazın soğutma kapasitesini (toleranslar dahilinde) ölçebilirsiniz.

Bunun bir başka yöntemi ise şudur;
-Kompresör marka/modeli not alın
-Çalışma basınçlarını (Alçak/yüksek) not alın.
-Emiş hattı (evaporatör çıkışına en yakın ve kompresör girişine en yakın noktadan) sıcaklığını not alın.
-Likit hattı sıcaklığını (Exp. valf girişinden) not alın.
-Basma gazı sıcaklığını kompresör hemen çıkışından.

Bu bilgiler ile kompresörün süperme hacmi ve dolayısı ile soğutucu akışkan kütlesi hesaplanabilir. Bu da aynı yola çıkacaktır. Dediğim gibi ölçüm toleransları hata payını doğrudan etkiler.

Havalar ısınınca aynı UPS kabinindeki sıcaklık problemi baş göstermeye başladı. Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak klima 22,5 dereceye ayarlı ve şu an için istediğimiz değere düşürüyor fakat klima otomatiğe geçince ups üzerinden 40 derece civarı sıcaklık attığı için kabin içerisi 3,5 dakika içerisinde 27 dereceye çıkıyor. 3,5 dakikada klima otomatiğe geçtikten sonraki bekleme süresi. Ben Upsin sıcaklığı attığı yerden bir kanal yaptırıp bu sıcak havayı direk dışarıya atıp hem klimanın çalışmasını hemde ups i rahatlatmayı düşünüyorum. Sizce bu mantıklımı bı şekilde uygulama gördünüz mü?

Havalar ısınınca aynı UPS kabinindeki sıcaklık problemi baş göstermeye başladı. Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak klima 22,5 dereceye ayarlı ve şu an için istediğimiz değere düşürüyor fakat klima otomatiğe geçince ups üzerinden 40 derece civarı sıcaklık attığı için kabin içerisi 3,5 dakika içerisinde 27 dereceye çıkıyor. 3,5 dakikada klima otomatiğe geçtikten sonraki bekleme süresi. Ben Upsin sıcaklığı attığı yerden bir kanal yaptırıp bu sıcak havayı direk dışarıya atıp hem klimanın çalışmasını hemde ups i rahatlatmayı düşünüyorum. Sizce bu mantıklımı bı şekilde uygulama gördünüz mü?
yine beni sesli düşündürmeye başladınız
şimdi benim kafam karıştı, ups kabinde ve kabini soğutmak için klima var, buraya kadar doğru anladıysam; ups den gelen sıcak havayı bir kanalla dışarı atarcak olursan, garibim klimanın soğutmaya çalıştığı havayı da dışarı atacaksın demektir değil mi? sonra gariban klima daha da çok soğutayım diye uğraşmıyacak mı?
yani benim bildiğim klima (iklimlendirme cihazı) bulunduğu ortamdaki havayı(atmosferi) alır sisteme sokar filtre eder, soğutur-ısıtır sonra da ortama verir. şimcik sen odaya bir de havalandırma koyarsan kliman ne işe yarayacak?

Düşüncelerinizi sesli dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Tam anlatamamış olduğumu düşünüyorum. Klima UPS in bulunduğu mahali soğutuyor. Ups in üzerinde sıcak hava atış kanalından verdiği 40 derece ve üstü sıcaklığı kabin dışarısına atarak kabin içerisinindeki sıcaklığın çok kısa sürede yükselmesini önlemeyi düşünüyorum. Hava sıcaklığı arttığında UPS den çıkan sıcaklık 50 dereceleri buluyor ben bu sıcaklığı dışarıya yönlendirdiğimde sistemin daha verimli çalışacağını düşünmüştüm.

Son düzenleme:
Ortam sicakligi ups nin attığı sıcak hava nedeni ile hemen yükseliyor ise orada bir sorun var demektir. Ya klima kapasitesi yeterli gelmiyor isi yükü fazla geliyor yada odanın isi kazancı çok yüksek.

Simdi siz ups nin sıcak hava atış ağzını dışarı vermek istiyorsunuz. Malum attığınız hava kadar da dışarıdan o odaya hava almalısınız. Mantıken alacağınız hava attığınız havadan soğuk ise sorun olmaz. Mesela kapi altından yine havası sartlandirilmis koridordan 25 - 30 °C de hava alacaksanız odaya sorun görmüyorum.

Ama olması gereken bu odanın izole ve içerideki klimanın yeterli olması lazım.

Yangın ve elektrik yönetmeliklerin de bakmak lazim. Bu ups odalarında halin gazlı söndürme sistemleri var mi? Var ise izolasyonu bozuyor olacaksınız. Bu uygulanamaz demektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri