Hassas klima arıza

Abi ölçümü kabaca böyle yaptım. Klimalarda zaten vanalar sabit biliyorsunuz. Emme hattina normal şekilde manifoldu bağladım. Hemen 5 cm ilerisinde borunun çıplak olduğu yere termometre bağladım. Çamaşır mandalı ile sabitliyorum oraya. Termometre olarak 20 liraya satılan tekli termometre kullanıyorum. Ne kadar fark eder bilmiyorum. Zaten ilk defa ölçmeye çalıştım değeri.
Bu arada 5 k 7 k dediğiniz kelvin mi. Ben santigrat olarak hesapladım.
Fotoğraf daki yere termometreyi manometreyide servis ucuna taktım.

Ekli dosyalar

• 15935979912604720725822054031351.jpg
    15935979912604720725822054031351.jpg
    153.6 KB · Görüntüleme: 19
  • 1593598336753143293185569730864.jpg
    1593598336753143293185569730864.jpg
    373 KB · Görüntüleme: 19
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu sistem superheat değeri
Yani bakır boruda ki kayıplarında hesap edildiği nokta. Ölçüm doğru.
Delta °K Kelvin cinsinden. Ancak burada "0 °K" superheat olamaz eğer ölçümde kullandığın aletlerin kalibrasyonu ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyorsan.

Ben santigrat olarak hesapladım. Yani burada dönüşüm mu yapmam lazımdi. Manifold da 10 santigrat derece okudum termometre de 10 derece idi

1 °C fark = 1 °K dir.

Yani 1 °C sicaklik artisi 1 °K sicaklik artisina esittir.

C ile K ( santigrat ile kelvin ) in farki mutlak sifir Kelvin in baslangici 0 °K olarak kabul edilir. Mutlak sifir -273 °C dir.

0 °C = 273 ° K dir.

Burada 5K fark 5°C ye esittir.

O zaman ölçüm yerim doğru. Ama cihazlar ya hatalı ölçüm yaptı. Yada cihaz ınverter olduğu için tam kapasite de çalışmadı o an galiba. Ölçüm yanılttı beni.

O zaman ölçüm yerim doğru. Ama cihazlar ya hatalı ölçüm yaptı. Yada cihaz ınverter olduğu için tam kapasite de çalışmadı o an galiba. Ölçüm yanılttı beni.

Hem termometre hemde manometre hassas olmayabilir. Sasirtiyor olabilir. 410 gibi yuksek basınçli gazlar çıktığından beri alçak basinc mqnometrelerinin skalasi yukseldi. Elinizdeki manometre muhtemelen 50 barlik. O manometre 20 barlik olsaydi daha hassas olcum yapabilecekti.

Daha kullanma sansim olmadi ancak dijital manifold lar var. Hassas olcum yapabiliyor. Hatta bor cogunun sensor girisleri mevcut. Kendi ekranlarinda superheat degerini gosterebiliyorlar.

Olcum icin basit termometre yerine termokupl kullanan daha hassas termometreler kullanmanizi oneririm.

Hem termometre hemde manometre hassas olmayabilir. Sasirtiyor olabilir. 410 gibi yuksek basınçli gazlar çıktığından beri alçak basinc mqnometrelerinin skalasi yukseldi. Elinizdeki manometre muhtemelen 50 barlik. O manometre 20 barlik olsaydi daha hassas olcum yapabilecekti.

Daha kullanma sansim olmadi ancak dijital manifold lar var. Hassas olcum yapabiliyor. Hatta bor cogunun sensor girisleri mevcut. Kendi ekranlarinda superheat degerini gosterebiliyorlar.

Olcum icin basit termometre yerine termokupl kullanan daha hassas termometreler kullanmanizi oneririm.
Abi o testonun manifoldu var çok güzel dedigi merhaba gibi fiyatı biraz yüksek. 2000 tl. Biraz uygun olsa kaçırmam :) ama bizim ülkede ekipman edinmekte zor

Abi o testonun manifoldu var çok güzel dedigi merhaba gibi fiyatı biraz yüksek. 2000 tl. Biraz uygun olsa kaçırmam :) ama bizim ülkede ekipman edinmekte zor

Bir kere alip uzun sure kullanilacak urundur. Benim en sevmedigim olay el takimi yada arac aparata iyi bakmamak.

Gordugum bir cok teknik servis ne aparatlara ne takimlara iyi bakmiyor. Manifold lar mekanik ve hassas urunlerdir. Tasinirken saklarken vurmamak darbeye ugratmamak lazim.

Alet isler el ovunur.

Aynen abi. O konuda titizim şükür. Ara ara çantayı döker hepsini temizler geri koyarım. Alırken iyisini almaya çalışırım.

Ben santigrat olarak hesapladım. Yani burada dönüşüm mu yapmam lazımdi. Manifold da 10 santigrat derece okudum termometre de 10 derece idi

Sıcaklık değerlerinin arasında ki fark ifade edilirken Delta°K olarak ifade edilir. Mutlak değer olmadığı için.
Bu nedenle superheat okuduğunda sonucu ifade ederken Superheat=10.8°K dediğinde ululararası bir ifade kullanmış olursun. Eğer bu değere 10.8°C dersen, bakır boru sıcaklığının 10.8°C olduğu veya basınç/sıcaklık çevriminin 10.8°C olduğu gibi bir mana çıkar. Bu karmaşıklığıda Kelvin Derece kullanarak ortadan kaldırmış olursun.

Ayrıca @serkan_48'in ifadesinden de nasıl hesaplandığını anlayabilirsin.

1 °C fark = 1 °K dir.

Yani 1 °C sicaklik artisi 1 °K sicaklik artisina esittir.

C ile K ( santigrat ile kelvin ) in farki mutlak sifir Kelvin in baslangici 0 °K olarak kabul edilir. Mutlak sifir -273 °C dir.

0 °C = 273 ° K dir.

Burada 5K fark 5°C ye esittir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri