Hassas klima arıza

hayır kompresör start stop..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kompresörünüz ısınınca yani bir süre çalışınca içerisinde bir durum gerçekleşiyor.

Bu kompresörlerden çok sökmedim ama içinde yüksek basınçtan alçak basınca emniyet ventili var olmalı. Bu ventil bu kompresörlerde herhangi bir nedenle basma hattında tıkanıklık oluşursa yada kondenser fanlarının durması yada kondenserin ısı transferinin bir nedenle durursa basma basıncı hızlı bir şekilde yükselir. Bu durum istenmeyen bir durumdur. Basınç yükselmesi sistemde zayif bir noktanin veya kompresörün patlamasına neden olabilir.

Bu durumu engellemek için kompresörün içinde basma hattına konuşlandırılmış bir yay geri dönüşlü ventil bulunmaktadır. Bu ventil dizayn basıncına ulaştığı anda basma hattını emiş hattına boşaltarak patlama riskini azaltır.

Sizdeki arızanın bu ventilde olduğunu düşünüyorum. Basma basıncınız aşırı yükseliyor mu? Yükselmiyorsa bu ventil yayı kırılmış erken açıyor olabilir. yada bozulmuştur.

Son düzenleme:
Basma hattı aşırı yükselmiyor . zaten yükselse yüksek başınç açıyor . Expansion valften şüphelenerek ayarlama vanasının orayı açtığımızda ayar vidasının kırılmış olduğunu gördük . zorunlu expansion valfi değiştireceğiz. Herhalde kompresörde son bulacak arızamız.

Burada basinclarin neden dengelendigi yazıyor kompresorden olmadığını düşünüyorum .
Screenshot_20200429-111034.jpg

Burada evet bahsediyor. Ama buradaki sorunda diyorki düşük şarjda yada evaporatör fan hatalarında ( fan durması gibi ) bu sistem devreye giriyormuş. Basma sıcaklığının hızlı yükselmesi bu ASTP termo diskinin devreye girmesini sağlıyormuş.

Açıkcası bende ilk defa böyle bir özellik duydum.

Siz sistemi vakumlayıp yeni gaz vermişmiydiniz? Gaz şarjınızda eksik var mı? Gaz tipiniz nedir ve emme basma basınçlarınız nedir ? İç fan bu kompresörün bağlı olduğu iç fan düzgün çalışıyor ve serpantininiz kirli değil değil mi? En son olarakta süperheat ölçtünüz mü?

Bu değerlere göre konuşmakta fayda var. Sorun sistemsel olabilir bu durumda. Çok güzel bir nokta yakalamışsınız. Tebrik ederim.

Gazi boşaltıp vakum yapıp sistemi vakuma alıp yeni drayer takip sistemi tekrar cakistirdik sistem normal çalıştı ama takriben 12 saat sonra yine aynı arızayı verdi expansion valfden şüphelenip onu soktuk ayar vanasinin kırık oldugunu gördük. Expansion valfin yenisini takip tekrar deniyecegiz. Kompresörler deki bu koruma sistemini bende duymamistim ama böyle bir şey den suphelendiginden araştırma yaptım ve bunu buldum bakalım expansion valfi değiştirince ne olacak.

Burada yazdıklarımız iklimlendirme isiyle uğraşan arkadaslara faydası olur umarım.

Gazi boşaltıp vakum yapıp sistemi vakuma alıp yeni drayer takip sistemi tekrar cakistirdik sistem normal çalıştı ama takriben 12 saat sonra yine aynı arızayı verdi expansion valfden şüphelenip onu soktuk ayar vanasinin kırık oldugunu gördük. Expansion valfin yenisini takip tekrar deniyecegiz. Kompresörler deki bu koruma sistemini bende duymamistim ama böyle bir şey den suphelendiginden araştırma yaptım ve bunu buldum bakalım expansion valfi değiştirince ne olacak.

Burada yazdıklarımız iklimlendirme isiyle uğraşan arkadaslara faydası olur umarım.

Yazdiklarimizin mitlaka faydasi olacaktir eminim. Bu kompresor icindeki emniyet sistemini ilk defa duydum.

Sorun genlesme valfinde de olabilir. Tam acmiyor ise kompresor kendini dönüş gazi ile sogutamaz. Buda basma sicakliginin yükselmesine neden olup bu durumun olusmasina neden olabilir. O nedenle superheat degerini sormustum.

Kolay gelsin

Super heat olcmeyide bilmiyorum ölçmek için alet yok.

Bugün expasion valf geldi ve montajı yapıp vakum yapıp gaz bastık . 10 saattir sikintisiz çalışıyor takip ediyoruz bakalım sonuç ne olacak.

Serkan bey işlemleri yapalı 8 gün oldu . Bugün soğutmanın tam verimli olmadığını tespit ettim dönüş basıncı 4,2 bar basma basıncı 16 bar klimanın uflemesi ise 15 C derece değerler bu olunca klima bulunduğu oratami iklimlendirmede zorlanıyor . Sizce nelere dikkat etmem gerekir . Superheat ayarlamak gerekir diye düşünüyorum ama tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum. Müsait olduğunuzda bir açıklama yapabilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri