Hassas ayar potu nereye montelenir?

20-amp-variable-power-supply-lm317.gif

Arkadaşlar bu devreyi yaptım ama potu çevirdiğim zaman çok kaba çalışıyor örneğin 1v 2v artarak cıkıyor veya düşüyor. Yani 9.1-9.2-9.3-9.4-9.5.......9.9 vs yapamıyorum bu şekilde olsun istiyorum. Kullandığım pot 10k. Bir tane daha hassas ayar için pot montelemek istiyorum neresine montelerim kaç ohm luk bir pot kullanmalıyım.

A1uQrZ-CcAAAHpu.jpg

rJX5km.jpg

10 k ohm pota birde seri 1 k ohm potansiyometre bağlayınız.

10 k ohm potun 1 / 10 u oranında hassas ayar yapabilirsiniz. yani potu çevirdiğinizde 1 2 volt hassasiyetinde ise bu potlada 0.1 yada 0.2 volt hassasiyetinde kontrol sağlarsınız diye düşünüyorum.

Dikkat edin bu devrenin kısa devre koruması yok. Ayrıca trafonuz ne kadar güçlü bilmiyorum ancak eğer güçlü ise kısa devre anında transistörleriniz çok kolay bozulacaktır.

Hassas ayar için diğer bir seçenekte,çokturlu potansiyometre kullanabilirsiniz.

Anladım serkan hocam. Aynen zarar vermek istemiyorum. Şu devrenin korumasnı buna yapsam olur mu?

http://320volt.com/elektronik-sigorta/

Röleler de bi şey yazmıyor 24v 12v veya 10a gibi. Röleyi kaç volt kaç amper kullanıcam serkan hocam rica etsem. Birde koruma devresinde pot kullanmasam olur değil mi? Ve tabi pota gelen direnci

Trafom ac 24.2v 10a. Doğrultunca 32.4v

Yukarıdaki verdiğiniz sayfadaki röleler 12 volttur.

Bu devre ne kadar hızlı tepki verir bilemiyorum ancak mantıken görev görecektir. Sizin çıkış voltajınız ayarlı olacağı nedeniyle bu devrenin giriş gerilimi ile röle devresini ayrı tutmalısınız.

Röle voltajı 12 volt röle kontak akımı sizin çekmek istediğiniz akımdan daha yüksek olmalıdır. en az 1.5 katı olarak düşünün. Uzun ömürlü olması için.

Uzun ömürlü olmasını anladım hocam devre 15a ise 20a röle kullancam. Devrenn gerilimi ile röle devresini ayrı tutmayı anlamadım o zaman güç kaynağında kaçak akımı nasıl anlayacak ki röle. 7812 ile bu röle devresini ayırsak anlar mı kaçak akımı

Rölenin kontak taşıma akımını sizin devreden çekeceğiniz akıma yakın olması röle kontağının kısa devre anında yada aşırı yük çekmesi esnasında yanması yada yapışmasına neden olacağı nedeniyle daha büyük akım taşıma kapasiteli röle kullanmanızı önerdim.

bu elektronik sigorta devresi sabit voltaj için dizayn edilmiştir. Siz çıkışı ayarlı bir devre sonrasına bunu koyacaksınız. Ancak röleler 12 volt ile çalıştığı için 12 volt altı çalışmada röleleriniz çekmeyecektir.

İşte bu nedenle röle devresini sabit 12 volt ile beslemenizi önerdim. Bu devrede önemli olan şönt direnci olarak kullanılan düşük omajlı direnç üzerinden yük akımını geçirmektir. Yük akımı bu dürenç üzerinde voltaj düşümü sağlayıp tiristörü tetikleyecek ve röleyi çektirecektir.

Arkadaşlar bu devrede kısa devre koruması olarak bd239 npn trasistör kullanıldığını okudum. Bunun yerine bd139 npn transistör kullansam olurmu acaba. Bd239 ve bd139 datasheet ini yüklüyorum. Ben baktım fazla bi değişiklik yok. Sadece "collector dissipation" yazan kısım bd139'un 12.5w. Bd239 30w. Sadece yüksek değer bu.

g9M1aN.png

9DZBJ8.png

a1rZk7.png

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri