Harmonikler ne seviyede ise problem var demektir?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Uluslar arası IEC 519-1992 ‘ye gore standartlar icinde kabul edilen harmonik bozulma değerleri,Gerilim için % 3,Akım için % 5 olarak belirlenmiştir .

Ana dağıtım panosunda yapılan olcumlerde gerilim harmoniği %3 ila %5 ve akım harmoniği
%10 ila %12 değerlerinin uzerinde ise onlem alınmalıdır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tamam açıklama güzel teşekkürler. fakat harmonik giderme konusunda en basit yapılması gereken uygulama nedir

Birde kaçıncı harmonik en tehlikelisidir? Ben 3. diye biliyorum . Bir açıklaması olan ?

Teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla 3. harmonik daha çok bilgisayarlardan kaynaklanmakta. 5. harmoniğin daha tehlikeli olduğunu biliyorum. Bu harmoniğin içersinde UPS'ler, İnverterler v.s bulunmakta.

Herkes bilmeden konuşuyor yaa önemli olan kaçıncı harmoniğin tehlikeli olduğu değil harmoniğin % kaç seviyesinde olduğudur. Ve en tehlikelisi nötr harmonikleridir. 3 fazın harmoniğinin tek kabloda birleşeceğini düşünürsek gayet mantıklı... Ayrıca;
---IEEE standartlarına göre Gerilim için %3'ü akım için %5'i geçmemelidir Aksi ise önlem alınmalıdır.

harmonikleri en çok oluşturan inverterler ve induksiyon fırınlarıdır.

Arkadaşlar Türkiye de THDV ,THDI,THD sınırları nedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri