HARMONİK ETKİLERİ NELERDİR

Kompanzasyon sistemi eski ise kondansatörler zaten varolan harmoniklerin genliklerini artırıp sistemde daha çok tahribata yolaçarmı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kardeş bizde görülen rezonans frekansına uygun hesaplanmış p değerlerinde reaktörler kondansatör girişlerine konmuş fakat hala bir şeyler oluyormu hala bunu nasıl anlayabiliriz düşüncesiyle forumda yazdım kusura bakmayın

Kardeş bizde görülen rezonans frekansına uygun hesaplanmış p değerlerinde reaktörler kondansatör girişlerine konmuş fakat hala bir şeyler oluyormu hala bunu nasıl anlayabiliriz düşüncesiyle forumda yazdım kusura bakmayın
Rezonans frekansınız kaç acaba? Düzgün seçildiğinden emin misiniz?
Edit: Birde tesisiniz için kaç kVAR lık kompanzasyon tesis edilmiş?

Yanılmıyorsam 3. Harmonik problemi vardı o günkü analiz raporları ile tespit edilmiş. Yine harmonik filtreli kompanzasyon panosu işini yapan firmanın projesinde 135 hz için hesplanmış diye biliyorum

TOPLAM KONDANSATÖR 1180 KVAR

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kısa devre gücü yoluyla trafo rezonans frekansı gormülü Fr=:karekok:(Sn)/Uk*Q şeklinde hesaplanıyordu. Buna göre siz hangi sonucu buluyorsunuz.

Formüle göre sizin rezonans frekansı 265 Hz civarlarında çıkıyor yani 5. harmoniğe dikkat etmek gerekiyor.

sistem zaten 134 HZ yapılarak tam tıkaç olmuş. bu tesiste kondansatörler harmoniklerin genliğini etkilemez.
kompanzasyon devre dışında iken THD I oranları ne ise o seviyede kalacaktır. dikkat etmeniz gereken kondansatörlerin sıga değerlerinde değişiklik olup olmadığını kontrol etmeniz.

Yanılmıyorsam 3. Harmonik problemi vardı o günkü analiz raporları ile tespit edilmiş. Yine harmonik filtreli kompanzasyon panosu işini yapan firmanın projesinde 135 hz için hesplanmış diye biliyorum

2000kVA trafo için 1180kVAr kondansatör güçünüz oldugunu söylüyorsunuz ve 3.harmonik olduğunu tespit edilmiş varsa eyvallah ama 2000kVA trafo yükünün tamamen 3.harmonik oluşturacak yükler oldugunu zannetmiyorum bu yer fabrika ise motor inverter ağırlıklı ise 5.7 harmonik vardır nasıl bir flitre sectiklerini anlamak için kompanze panosu icindeki reaktör üzerindeki etikette %P sine bakmanız gerekiyor.

[FONT=&quot]3. harmonik için ise: monofaze alıcılar:
[/FONT]
Deşarj lambalarının ve bilgisayarlarlar gibi lineer olmayan yüklerin şebekede kullanımlarının artması üçüncü harmoniğin bu yükler tarafından üretilmesi sebebiyle şebekede ve diğer ekipmanlar da problemler meydana getirir.

[FONT=&quot]3. harmonik nötr iletkeni üzerinde faz iletkeni üzerindeki akımdan daha fazla değerde akım üretir.Fluoresan , civa buharlı ,sodyum buharlı ,metal halide lambalar gibi deşarj lambaları üçüncü harmonik üretirler. Bir deşarj lambasi şebekede değerinde 150 Hz frekansa haiz üçüncü harmonik akımı üretir[/FONT]

Bana uygulama yerinde gözüktü. Eğer kondansatörlerinizde bir değer kayması olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, sistem kapalı iken, multimetrenin kapasite ölçme modunda, kondansatör terminallerindeki kapasiteyi okumayı deneyin. Standart üçgen bağlı bir kondansatörde etiketteki değerin 1.5 katını görmeniz lazım.

Bir de kondansatörlerinizin nominal çalışma gerilimlerini bir daha kontrol edin. 400V'luk p=14% (134Hz) sistemlerde kondansatörler üzerindeki gerilim 465V'a çıkar. Bu sebeple bu uygulamalar için 480V ve üzeri kondansatörler tercih edilir.

Bana uygulama yerinde gözüktü. Eğer kondansatörlerinizde bir değer kayması olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, sistem kapalı iken, multimetrenin kapasite ölçme modunda, kondansatör terminallerindeki kapasiteyi okumayı deneyin. Standart üçgen bağlı bir kondansatörde etiketteki değerin 1.5 katını görmeniz lazım.

Sn. Elektra konuyu biraz daha açabilir misiniz? Bana kalırsa, sizin yukarıda anlattığınız konu hakkında , daha detaylı açıklamalar ile daha anlaşılabilir sonuçlar çıkacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri