Harici ses kartı arızası

ahmtsyd

Üye
Harici ses kartımda garip bir problem mevcut. Güç beslemesi etrafında kondansatörlerde arada hata oluyordu, değiştirildiğinde sorunsuz çalışıyordu son defasında tekrardan değişim yaptım, ses kartı normal olarak çalıştı fakat gariptir ses giriş ve çıkışlarından herhangi bir ses alamıyorum. PC sorunsuz olarak kartı görüyor, hatta software kısmında sesi algıladığını görüyorum ama fiziksel olarak bir çıkış veya mikrofon girişlerinde bir sinyal oluşmuyor ki 8 çıkışı 2 girişi mevcut. Hepsi için durum böyle. Güç etrafındaki transistörlere baktım bir sorun yok gibi.

Altta devre fotosu var. Her türlü öneriğe açığım. Bu tip bir hata acaba nereden kaynaklanabilir?

Ses kartı modeli: T.C Electronic Impact Twin.

Ekli dosyalar

• impact twin foto.jpg
    impact twin foto.jpg
    378.8 KB · Görüntüleme: 26
Kondansatörlerde hata derken şişmemi yapıyor açık devreyemi düşüyor çıkış entegrelerinin ısısı fazlamı

Evet şişme yaptı ve zamanla kapasiteleri düşüyor, genelde 2 sene de bir değiştiriyorum. Isınan entegre mevcut değil. Başka kondansatörlerde de hata buldum değiştirdim fakat çözüm olmadı. Anlayan birileri veya sorunun nereden kaynaklandığını bilsem ilgili parçaları değiştireceğim ama bulamıyorum.

niye creative,asus almadın?

Kondansatörleri yüksek ısı derecesi olanlarından tak voltaj takibi yap trleri tekrar kontrol et mosfetlere bak kondansatörleri değiştirirken soğuk lehim olmuş olabilir aklıma gelen uzaktan teşhis bu güzelde bir cihaz inşallah çıkışa ellememiştir

niye creative,asus almadın?
Amatör ses kartları ile ilgilenmediğim için.

Kondansatörleri yüksek ısı derecesi olanlarından tak voltaj takibi yap trleri tekrar kontrol et mosfetlere bak kondansatörleri değiştirirken soğuk lehim olmuş olabilir aklıma gelen uzaktan teşhis bu güzelde bir cihaz inşallah çıkışa ellememiştir

Teşekkürler... Tekrardan bakıyorum. Hepsi 105°C, hepsini tekrardan lehimledim. Hakikatten anlaşılmaz bir şey. Kontrol ettiğim mosfetlerde bir problem yoktu. Entegre opamplerde belki sorun olabilir diye düşündüm ama onlar da iyi görünüyor. Ses kartının yapısında bir yerde kısa devre var fakat bulamıyorum.

Lehimleme esnasında aşırı ısıdan bazı deliklerin bakır daireleri ayrılmış, sonradan fark ettim. Bunların yenilenmesi mümkün mü? Çünkü onlar olmayınca lehim dahi yapmak imkansızlaşıyor.

İşte sorun bu olabilir çatlak diye tabir edilen hafif kazıman lazım yada yol takibi yapıp ör kondansatör transistörün baçağına gidiyor ince kablo gibi birşeyle atlama yapabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri