hareket sensörünü ışıldağa bağlamak

COILa2 VE COILb7 yazan uçlar bobin uçları.
1.enversör kontak;
31B ortak uç
31B ile 34(6) uçları normalde açık kontak
31B ile 32(5) uçları normalde kapalı kontak
2.enversör kontak;
11(1) ortak uç
11(1) ile 14(3) uçları normalde açık kontak
11(1) ile 12(4) uçları normalde kapalı kontak

Kusura bakmayın elektronik bilgim az olduğundan tam olarak anlayamadım.

Kolaylaştırmak için şöyle yazayim.Karşılarına soket numaralarını yazarsanız iyi olur.

ışıldak siyah uç=
ışıldak kırmızı uç=

sensör mavi uç=
sensör kırmızı uç=
sensör kahverengi uç=

pil siyah uç=
pil kırmızı uç=

Son düzenleme:
Sensör çıkışını yani 220V fazı Rölemizin bobinine yani COILa2 ucuna, COILB7 yazan ucu nötr'e bağlayacaksınız.
DC Batarya + ucundan kırmızıdan çıkıp rölenin NO(Normalde açık kontağına) yani 31B'ye gireceksiniz 34(6)'dan çıkıp Led ışıldağımızın + yani kırmızı ucuna bağlayacaksınız.
DC Batarya - ucundan siyahdan çıkıp rölenin diğer NO(Normalde açık kontağına) yani 11(1)'e gireceksiniz 14(3)'den çıkıp Led ışıldağımızın - yani siyah ucuna bağlayacaksınız.

Bu kadar detaylı açıklamayıda size hiç kimse yapmazdı diye düşünüyorum :D

.....

Bu kadar detaylı açıklamayıda size hiç kimse yapmazdı diye düşünüyorum :D

Ben işin buraya varacağını görmüş gibiydim Ustam o yüzden bulaşmadım.
Sn. Nedeni Önce elektrik konusunda biraz bilgi edinin öyle kalkışın bağlantı takibini nasıl yapacaksın hata yaparsanız veya hatasız yaptığınızı kabul edelim gevşek bağlantı veya yanan bir kablo sebebiyle oluşan arızayı nasıl gidereceksin?
Aceleye getirmeyin kendinizi geliştirin öncelikle pille adaptörle yapın mantığı kavrayın sonra 220 ye geçersin!
YaşlıUzman Ustama da bi teşekkürü çok görmeyin :D

Son düzenleme:
Teşekkürler bylent, Sn nedeni sağolsun +pop'da verdi o konuda diyeceğim birşey yok. Çalışırken dikkatli olsun kazaya vesile olmayayım bana yeter :)

Birde zil teli mil teli olmaz, 2x0,75mm2 kordon kablo al onunla kur devreyi.

Teşekkürler bylent, Sn nedeni sağolsun +pop'da verdi o konuda diyeceğim birşey yok. Çalışırken dikkatli olsun kazaya vesile olmayayım bana yeter :)

Birde zil teli mil teli olmaz, 2x0,75mm2 kordon kablo al onunla kur devreyi.

Ben işin buraya varacağını görmüş gibiydim Ustam o yüzden bulaşmadım.
Sn. Nedeni Önce elektrik konusunda biraz bilgi edinin öyle kalkışın bağlantı takibini nasıl yapacaksın hata yaparsanız veya hatasız yaptığınızı kabul edelim gevşek bağlantı veya yanan bir kablo sebebiyle oluşan arızayı nasıl gidereceksin?
Aceleye getirmeyin kendinizi geliştirin öncelikle pille adaptörle yapın mantığı kavrayın sonra 220 ye geçersin!
YaşlıUzman Ustama da bi teşekkürü çok görmeyin :D

Vakit ayırıp tüm sorularımı cevapladığınız için başta YaşlıUzman herkese teşekkürler.

Çok temel şeyleri biliyorum.Bu devrede 220v lik akımın olduğu kablolar zaten açıkta değil soketin içinde.Elektronik hoşuma gitmesine rağmen çok içinde değilim yani sadece bu devreyi yapmam gerekiyor.

Bugün devreyi bağladım ama çalışmadı.Direkt pile bağladığım zaman ışıldak çalışıyor ama sokete taktığım zaman sistem çalışmıyor.

Acaba bu rölenin soket özelliklerimi farklı?Aşağıdaki resimde rölenin ön kısmında bağlantı şeması gibi birşey var.

http://img-asia.electrocomponents.com/largeimages/R0350585-01.jpg

Yada acaba röle kapalı konumundamı?(resimde üst kısmında on-off yeri gibi birşey var acaba bumu kapalı?)

Son düzenleme:
Rölenin 220V bobinli olduğuna emin olun, sensör 220V faz çıkışı verdiğinde rölenin çekmesi lazım buna dikkat edin.

Bu tip sensörler 220 beslemeli ya da 9V beslemeli(döviz büroları vs.kullanıyor genellikle) sensörlerde
hareket algılayınca açılıp-kapanan bağımsız röleleri bulunur.Bu röle uçlarına ışıldağın açılıp-kapanmasını sağlayan (on-off yapan) kablolarını bağlamanız yeterli oluyor.

kolay gelsin.

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/...QEoMFOidK0sL7DPD-y4qLDPhWxI5ht4k6savAXZIKqgMi

ben bu sensör ile aynen "nedeni" arkadaşımızın yapmak istediğini;harekete duyarlı ışıldak açıp kapattım.
ilk verdiğim yuvarlak sensör tipi ile de 8 ledli gece lambasını harekete duyarlı hol aydınlatmasında kullandım.

sensörün bağımsız; kontakları birleştiren röle bulundurması işimizi çok kolaylaştırıyor.
Sensör hareket algılayınca röle çekiyor,röle uçlarına ne bağlarsanız o çalışıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri