Hareket algılama ile görüntüsüz basit alarm sistemi

Merak etmeyin, ben çocukluğumdan beri evde arka arkaya 3 kedi ve sokakta muhtelif kediler besledim. Yarım yüzyıllık tecrübe sayılır, küstürmem. Zaten espiri olsun diye söylemiştim. Kedi minyon ama akrobatik, ağzında tavuk butu ile aşağı öyle bir atlayışı var ki olimpiyat dalma müsabakasında sanki. Başaşağı 90 derece
.
20200920_111235.jpg

Son durum: internetten sensör, transistör, pil kutusu, buzzer vs siparişlerini verdim. Piller hariç 60 TL kargo dahil tuttu. Artık elime ulaşınca bakalım neler olacak. Eğer işe yarar birşey çıkartırsam ve kedi de menun kalırsa tecrübelerimi burdan yazarım, belki başka arkadaşlara da yardımcı olur.

Son düzenleme:
5 numaralı gönderideki youtube videosundaki devreyi yaptım. Devre çok güzel çalışıyor. Ancak önemli bir sıkıntısı ortaya çıktı. Sensörün hassasiyetini en yüksek seviyeye çıkartsam bile cam arkasından hareket algılamıyor. Bu durumda devreyi içeren kutuyu camın dışına koymam gerekecek fakat istemiyorum çünki o zaman da yağmura karşı kutuyu izole etmem gerekecek, buzzer kablosunu duyabilmek için pencereden içeri almam gerekecek vs, yani kutuyu pencerenin dışına koymak istemiyorum . Bu durumda kutuyu içeride tutarak cam arkasından çalıştırmak için bir tavsiyesi olan var mı acaba?

5 numaralı gönderideki youtube videosundaki devreyi yaptım. Devre çok güzel çalışıyor. Ancak önemli bir sıkıntısı ortaya çıktı. Sensörün hassasiyetini en yüksek seviyeye çıkartsam bile cam arkasından hareket algılamıyor. Bu durumda devreyi içeren kutuyu camın dışına koymam gerekecek fakat istemiyorum çünki o zaman da yağmura karşı kutuyu izole etmem gerekecek, buzzer kablosunu duyabilmek için pencereden içeri almam gerekecek vs, yani kutuyu pencerenin dışına koymak istemiyorum . Bu durumda kutuyu içeride tutarak cam arkasından çalıştırmak için bir tavsiyesi olan var mı acaba?
Sensörü ayırma imkanınız varmı,pencere dışına kabloyla koymak gibi,hareket sensörleri camın arkasını görmez maalesef.Kediler için duyarlılığınız için teşekkürler.

ir dalga boyunu geçiren cam varmi var ise o camla yada pleksiglas ile denemek lazim.

Kullanilacak malzemenin de en incesini tercih etmek faydali olabilir.

Yine sensor onunde ışınları odaklayan plastik var yani bu is bir şekilde oluyor. Ayni materyalden kullanmak lazim.

Sensörü ayırma imkanınız varmı,pencere dışına kabloyla koymak gibi,hareket sensörleri camın arkasını görmez maalesef.Kediler için duyarlılığınız için teşekkürler.
Pcb ortasına gelen yerde birbirine yakın ve çok ince iletken yollara bağlı 3 tane lehim var. Bunları eritip emdirerek sensörün yerine teller takmak teoride mümkün ama benim için pratikte biraz zor. Bunu sensör veya baskılı devreye zarar vermeden yapabilsem bile arkasından sensörü pencereden dışarda tutmak ve yağmurdan ve kardan korumak gerekecek. Bu yol biraz zor bence. Onun yerine sensör devresini
olduğu gibi bir küçük plastik kutu içerisinde suya karşı izole ettikten sonra o kutuyu pencerenin dışında ve pillerin olduğu kutuyu odanın icinde tutmak ve aradaki üç kabloyu uzatmak daha kolay ve daha az riskli. Bu çözümde de kabloların ve iki kutunun kullanılması işin pratikliğini ve sorunsuz kullanım süresini azaltacak. Malum, kediler bazen camın önünde kavga bile ediyorlar.
20210213_155958.jpg

İnternette bazı ilginç bilgiler de buldum.

https://qr.ae/pNBNKS

Burada safir dahil bazı maddelerin IR radyasyonu geçirdiği yazıyor. Bilginin kaynağı ciddi bir firma olan Edmund Optics. Bu maddeler de şeffaf olsa gerek. Ama tahminim pahalıdırlar.

Sensörün önündeki beyaz plastik mercek kubbeciğinin de IR radyasyona şeffaf bir madde olması lazım. Hatta cam bile bazı IR dalga boylarını geçiriyormuş. Ama maalesef benim sensör ayarlı potun en son konumunda bile henüz testi geçemedi.
main-qimg-91a39c777212ef8ef7064b48568080a3.gif

Son düzenleme:
Teşekkür ederim ama camın dışına bir algılayıcı monte etmek istemiyorum.
Camın icinden hareket algılayan bir çözüm üzerinde çalışıyorum şu anda.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri